Wąska kuchnia. Zabudowa kuchenna

2007-11-02 1:00

Aby długa, wąska kuchnia była funkcjonalna i wygodna, trzeba zastosować funkcjonalne rozwiązania. Nie jest to łatwe, ale możliwe do realizacji. Przede wszystkim musi być dobrze rozplanowana zabudowa kuchenna.

Wąska kuchnia to często standard w małych mieszkaniach. Dwie długie, dwie krótkie ściany i niewielka przestrzeń pomiędzy nimi, z którą zwykle nie wiadomo co zrobić. Jak ustawić wygodny ciąg kuchenny i choćby malutki stolik w małej, wąskiej kuchni, przy którym można będzie zjeść z rodziną śniadanie i wypić poranną kawę? Na wszystko jest sposób, jeśli tylko zastosujemy odpowiednie, niekoniecznie standardowe rozwiązania.

Zabudowa w wąskiej kuchni

Przed przystąpieniem do zabudowy kuchni należy przede wszystkim dokładnie rozplanować wielkość ciągu roboczego, przemyśleć liczbę dolnych i górnych szafek oraz niezbędnych sprzętów AGD. Może warto zrezygnować na przykład z dużej wolno stojącej lodówki lub kuchenki na rzecz mniejszego sprzętu do zabudowy? Pamiętajmy również, że na wąskiej i małej przestrzeni dużo lepiej sprawdzą się meble proste o nowoczesnej linii. Kiedy już zapadła decyzja co do ilości poszczególnych elementów, należy zastanowić się nad ich prawidłowym rozmieszczeniem. W wąskiej kuchni można ustawić ciąg roboczy w kształcie litery L. Duże, ciężkie rzeczy, takie jak lodówka i szafy cargo, najlepiej wtedy umieścić na krótszej ścianie. Ciąg roboczy zbudowany może być tylko pod jedną z dłuższych ścian wąskiej kuchni. Tam też powinien się zmieścić sprzęt AGD. W tym przypadku nie tylko zyskujemy miejsce na niewielki kącik jadalny, ale również znacznie poprawiamy proporcje dość długiego i mało funkcjonalnego wnętrza kuchni.

Urządzając wąską kuchnię, koniecznie zwróćmy też uwagę na oświetlenie i kolorystykę wnętrza. Im więcej punktów świetlnych, jaśniejsza kolorystyka podłogi i ścian, tym pomieszczenie długiej kuchni będzie wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Innym rozwiązaniem na polepszenie proporcji wąskiej kuchni jest wyburzenie ściany działowej, oddzielającej wnętrze kuchni od sąsiedniego pokoju. W ten sposób z dwóch niewielkich wnętrz stworzymy jedno o lepszych proporcjach i bardziej ustawne. Po połączeniu wąskiej kuchni z salonem uzyskamy przestronne, jasne wnętrze z trzema oknami, a kuchnia przestanie być odizolowaną klitką odciętą od reszty mieszkania.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE