Wąska kuchnia. Zabudowa kuchenna

2007-11-02 1:00 Małgorzata Szczepańska

Aby długa, wąska kuchnia była funkcjonalna i wygodna, trzeba zastosować funkcjonalne rozwiązania. Nie jest to łatwe, ale możliwe do realizacji. Przede wszystkim musi być dobrze rozplanowana zabudowa kuchenna.

Wąska kuchnia to często standard w małych mieszkaniach. Dwie długie, dwie krótkie ściany i niewielka przestrzeń pomiędzy nimi, z którą zwykle nie wiadomo co zrobić. Jak ustawić wygodny ciąg kuchenny i choćby malutki stolik w małej, wąskiej kuchni, przy którym można będzie zjeść z rodziną śniadanie i wypić poranną kawę? Na wszystko jest sposób, jeśli tylko zastosujemy odpowiednie, niekoniecznie standardowe rozwiązania.

Zabudowa w wąskiej kuchni

Przed przystąpieniem do zabudowy kuchni należy przede wszystkim dokładnie rozplanować wielkość ciągu roboczego, przemyśleć liczbę dolnych i górnych szafek oraz niezbędnych sprzętów AGD. Może warto zrezygnować na przykład z dużej wolno stojącej lodówki lub kuchenki na rzecz mniejszego sprzętu do zabudowy? Pamiętajmy również, że na wąskiej i małej przestrzeni dużo lepiej sprawdzą się meble proste o nowoczesnej linii. Kiedy już zapadła decyzja co do ilości poszczególnych elementów, należy zastanowić się nad ich prawidłowym rozmieszczeniem. W wąskiej kuchni można ustawić ciąg roboczy w kształcie litery L. Duże, ciężkie rzeczy, takie jak lodówka i szafy cargo, najlepiej wtedy umieścić na krótszej ścianie. Ciąg roboczy zbudowany może być tylko pod jedną z dłuższych ścian wąskiej kuchni. Tam też powinien się zmieścić sprzęt AGD. W tym przypadku nie tylko zyskujemy miejsce na niewielki kącik jadalny, ale również znacznie poprawiamy proporcje dość długiego i mało funkcjonalnego wnętrza kuchni.

Urządzając wąską kuchnię, koniecznie zwróćmy też uwagę na oświetlenie i kolorystykę wnętrza. Im więcej punktów świetlnych, jaśniejsza kolorystyka podłogi i ścian, tym pomieszczenie długiej kuchni będzie wydawało się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Innym rozwiązaniem na polepszenie proporcji wąskiej kuchni jest wyburzenie ściany działowej, oddzielającej wnętrze kuchni od sąsiedniego pokoju. W ten sposób z dwóch niewielkich wnętrz stworzymy jedno o lepszych proporcjach i bardziej ustawne. Po połączeniu wąskiej kuchni z salonem uzyskamy przestronne, jasne wnętrze z trzema oknami, a kuchnia przestanie być odizolowaną klitką odciętą od reszty mieszkania.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021