Okap kuchenny może być widoczny częściowo, np. szufladkowy (wysuwany spod szafki), lub ukryty – wmontowany w dno szafki. nowością w tej grupie są okapy blatowe (stojące). Instalowane są one tuż za płytą grzewczą, w blacie kuchennym. O dużych okapach kominowych i tych przeznaczonych do kuchni z wyspą mówi się,że są sercem kuchni. Ostatnio w tej grupie bardzo modne stały się okapy skośne (powierzchnia pochłaniająca znajduje się pod kątem względem płyty grzewczej czy kuchenki). W tej grupie okapów kuchennych w sklepach bez problemu możemy także znaleźć narożne.

Okap kuchenny: źródło mocy

Już na etapie projektowania kuchni,a na pewno przed zakupem okapu kuchennego trzeba pomyśleć o gnieździe,do którego będzie on  podłączony. Powinno ono znajdować się odpowiednio wysoko, bo kable dodawane standardowo do okapów nie są zbyt długie. Najlepiej jest schować go w szafce znajdującej się blisko (w przypadku okapów teleskopowych) albo, gdy zdecydujemy się na okap kominowy, możemy ukryć źródło zasilania w samej jego obudowie.To rozwiązanie bardzo często się stosuje.

Co okap kuchenny potrafi

Warto pamiętać, że gdy mamy do czynienia z samym wyciągiem, trzeba go podłączyć do osobnego przewodu kominowego, aby powietrze uciekało na zewnątrz. W pochłaniaczu natomiast powietrze oczyszczane jest przez filtr i wypuszczane z powrotem. W tym przypadku warto dopilnować, by okap miał możliwość regulacji prędkości oczyszczania powietrza (minimum 3 stopnie). Aby spełniał on funkcję pochłaniacza, musi być także wyposażony w filtry węglowe. Bez względu na to, jaki rodzaj pochłaniacza wybierzemy, powinniśmy pamiętać, aby regularnie go czyścić. Na kratkach osadzają się zanieczyszczenia. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale też zmniejszają skuteczność okapu kuchennego – zatykają ujście powietrza.