Lodówka jedno- czy dwudrzwiowa?

Wciąż produkowane są lodówki jednodrzwiowe z zamrażalnikiem wewnątrz komory. Jednak coraz częściej zmieniając starą lodówkę na nową, wybieramy bardziej komfortowe modele. Najpopularniejsze są urządzenia dwudrzwiowe z osobną zamrażarką. Zamrażarka wyposażona jest w wygodne szuflady.

Chłodziarko-zamrażarki mają często regulowane nóżki, które ułatwiają wypoziomowanie sprzętu. Zdejmowane drzwi umożliwiają zainstalowanie ich z prawej lub lewej strony, w zależności od miejsca, gdzie chcemy ustawić lodówkę.

Wymiary lodówek - typowe i dostosowane do potrzeb

Typowe modele mają z reguły szerokość 50-60 cm, głębokość 55-60 cm, a wysokość od 80 do 185 cm. Ważą od 30 do 80 kg. Pojemność lodówek wynosi od 100 do około 400 litrów. Wiele firm oferuje sprzęt dostosowany specjalnie do małych kuchni: chłodziarko-zamrażarka jest jednym z elementów zestawu, na który składa składają się także kuchenka, zlewozmywak i szafka. Lodówka wmontowana pod płytami grzewczymi nie zajmuje dużo miejsca. Produkowane są też lodówki z blatem roboczym, na którym można przyrządzać posiłki.

Kolor i kształt współczesnych chłodziarek

Najmodniejsza jest teraz miękka linia: zaokrąglone krawędzie i wypukłe drzwi. Wciąż najczęściej spotykamy lodówki białe, ale pojawiają się też zielone, niebieskie, szare i ozdobione dekoracyjnymi motywami. Lodówke-pingwina można mieć zawsze pod ręką. Obrotowe półki ułatwiają dostęp do zimnych napojów.

Ile energii zużywają nowoczesne lodówki?

Współcześnie produkowane chłodziarki są zazwyczaj energooszczędne, a roczne zużycie przez nie energii wynosi (zależnie od pojemności urządzenia) od 250 do 700 kW. To kosztuje miesięcznie od 5 do 16 zł (przy cenie 0,27 zł za kilowat). Stopień energooszczędności urządzenia oznacza się kolejnymi literami alfabetu. Najmniej energii zużywają urządzenia oznaczone symbolem A. Im „dalsza” litera alfabetu, tym zużycie energii elektrycznej wyższe (najwyższe ma sprzęt klasy G).