Kupujemy lodówkę: przydatne funkcje chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek

Jaką lodówkę wybrać? Jakie mogą być funkcje lodówki? Jeśli właśnie planujesz zakup nowej lodówki lub chłodziarko-zamrażarki, to zapewne doskonale wiesz, że podczas wycieczek do sklepów ze sprzętem AGD można wręcz zagubić się w bogactwie ofert. Ułatwimy ci życie – wyjaśniamy, na jakie przydatne funkcje chłodziarek warto zwrócić uwagę!

5-drzwiowa lodówka o szklanym wykończeniu. Niezastąpiona w kuchni!
Lodówka AMICA FY408.3 DFX
Lodówka LIEBHERR CNPes 4056
Lodówka FRANKE FSBS 6001 NF IWD XS A+
Lodówka BOSCH Family Maxx KGN49AI22

Nie wiesz jaką kupić chłodziarkę? Podpowiadamy, jakie funkcje lodówek mogą ci się przydać, a także przedstawiamy kilka chłodziarek i chłodziarko-zamrażarek, które są w nie zaopatrzone.

Kupujemy lodówkę: klasa energetyczna

Oznaczamy ją za pomocą liter od A do G, przy czym litera A oznacza najmniejsze zużycie energii, a litera G – najmniejszą efektywność. W 2010 roku wprowadzono dodatkowe klasy: A+, A++ i A+++. Ta ostatnia jest najbardziej energooszczędna.

Kupujemy lodówkę: klasa zamrażania

Przy opisie komory mrożenia umieszcza się gwiazdki. Ich liczba oznacza najniższą możliwą do ustawienia temperaturę.

* - około -6°C (możliwość krótkotrwałego przechowywania produktów)
** - około -12°C (przechowywanie do 7 dni)
*** - około -18°C (przechowywanie do 12 miesięcy)
**** - około -24°C (ponad 12 miesięcy)

 Zmienna temperatura

W pojemniku Flexi Room schłodzisz nawet ciepłe dania (bez podnoszenia ogólnej temperatury w chłodziarce). Korzystając z gotowych trybów, rozmrozisz mrożonki, schłodzisz ekspresowo świeżą żywność i napoje gazowane. Po wykonaniu „zadania” w komorze zapanują tzw. warunki domyślne. Możesz też ręcznie ustawić temperaturę na: 3, 0, -8 i -18˚C.

Fot. mat. prasowe Sharp

Przydatne funkcje lodówek: świeżość przede wszystkim!

Funkcja lodówki HydroFresh – szuflada, w której warzywa i owoce pozostają świeże dwa razy dłużej. Panuje w niej optymalny poziom wilgotności, a pofałdowane dno chroni produkty przed zbierającą się na dnie wodą.

Funkcja lodówki BioFresh – przedłuża świeżość malin o 2 dni, sałaty – o 8 dni, winogron – o 17 dni, a marchwi i jabłek nawet o 30 dni.

Funkcja lodówki DrySafe i HydroSafe – szuflady, w których o optymalną temperaturę i wilgotność powietrza (dostosowywane do danej grupy produktów) dbają czujniki o wysokiej dokładności pomiaru.

Funkcja lodówki TwinTech FrostFree i MultiFlow – gwarantują optymalną wilgotność w chłodziarce. Żywność dłużej zachowuje smak i wygląd dzięki niezależny obiegom powietrza w chłodziarce i zamrażarce.

Funkcja lodówki Strefa FreshZone – do przechowywania mięsa i ryb.

Przydatne funkcje lodówek: chłodzenie na życzenie

Szybkie zamrażanie/chłodzenie pozwala szybko i na kilka godzin obniżyć temperaturę w komorze chłodziarki lub zamrażarki. Włączenie funkcji zaleca się po włożeniu nowych produktów.

Funkcja lodówki Power Cooling, Super Freeze – gwarantują superszybkie schładzanie potraw i napojów oraz osiągnięcie równomiernej temperatury we wnętrzu chłodziarki.

Funkcja lodówki Super Cool – pozwala obniżyć temperaturę w chłodziarce do +2°C na 12 godzin. Funkcja przydatna, gdy trzeba szybko schłodzić napoje.

Funkcja lodówki Super Frost – oznacza możliwość obniżenia temperatury do -32°C w bardzo krótkim czasie, co jest ważne, gdy chcemy zachować idealny smak i aromat owoców, warzyw i potraw.

Przydatne funkcje lodówek: chłodzenie bez szronu

Funkcja lodówki No Frost – system, który kontroluje temperaturę i nie dopuszcza do powstawania szronu. Chłodziarka czy zamrażarka nie wymagają rozmrażania.

Funkcja lodówki Frost Free – odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz komór usuwa wilgoć do specjalnego parownika, dzięki czemu nawet w zamrażalniku nie powstaje szron ani lód, który mógłby osadzić się na produktach.

Przydatne funkcje lodówek: dodatkowa oszczędność

Funkcja lodówki Eco – dzięki tej funkcji lodówka dobiera parametry tak, aby zaoszczędzić maksimum energii, a produkty były idealnie chronione.

Funkcja lodówki Holiday, Wakacje – gdy komora chłodziarki jest pusta, funkcja ta ustawia temperaturę na poziomie około +15°C, eliminując powstawanie wewnątrz nieprzyjemnego zapachu. Jednocześnie temperatura w zamrażarce jest cały czas utrzymywana na ustawionym poziomie.

Ocena: 3,3
Tekst: Materiały prasowe firm Opracowanie: Sonia Łukomska, Maria Puchałka Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY