Czysty dom to zdrowy dom: sposoby na efektywne sprzątanie domu

 Zdrowa kuchnia

Fot. agencjafree/living4media

Czysty i zdrowy dom to priorytet życia rodzinnego. Jak efektywnie sprzątać mieszkanie by skutecznie pozbyć się uciążliwych alergenów i groźnych dla zdrowia bakterii? Podpowiadamy jak i czym sprzątać dom, by żyć zdrowo (i zanadto się nie zmęczyć).

Lśniący i pachnący dom wolny od szkodliwych detergentów? Wszystko jest możliwe, jeśli do naszych domowych rytuałów dodamy kilka zasad i wiedzy o efektywnym sprzątaniu. Zobaczcie co warto wiedzieć i z jakich metod korzystać by zdrowo dbać o dom i jego wnętrze.

Czysty dom wolny od detergentów

Stosując domowe receptury na ekologiczne środki czystości nie tylko dbamy o zdrowie domowników ale i oszczędzamy na domowych wydatkach. Praktycznie wszystkie współczesne "gotowe" środki czystości możemy stworzyć samodzielnie z bardzo podstawowych i niedrogich składników: octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny czy białka kurzych jaj. O ich wielorakim, skutecznym zastosowaniu dowiesz się więcej z naszych artykułów z gotowymi recepturami.

WARTO WIEDZIEĆ


Ze wszystkich pomieszczeń w domu najwięcej bakterii znajduje się w kuchni. Mają tu świetne warunki do rozwoju: ciepło, zwiększoną wilgotność, resztki jedzenia…

 

  • Zlewozmywak wraz z gąbkami i ścierkami do mycia to siedlisko drobnoustrojów. Na centymetrze kwadratowym myjki żyje ok. 40 tys. bakterii, znacznie więcej niż na podłodze.

 

  •  Lodówka, zwłaszcza szuflada z nieświeżymi, wilgotnymi owocami i warzywami oraz drobinki jedzenia w uszczelkach drzwiowych stanowią pożywkę dla bakterii, pleśni, drożdży.

 

  • Drewniane deski do krojenia i blaty mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia, gdy obrabiasz na nich surowe jajka, mięso, ryby (ryzyko występowania bakterii E. coli i salmonelli).

Zdrowe nawyki w sprzątaniu

Mieszkać bez bałaganu, higienicznie – to nie tylko kwestia estetyki, ale też zdrowia. Drobnoustroje czają się bowiem wszędzie – w kurzu na półkach i materacach, w toalecie, akcesoriach kuchennych… 99% z nich jest co prawda nieszkodliwa dla większości z nas. Jednak w pozostałym 1% mogą znaleźć się groźne dla zdrowia bakterie salmonelli, listerii czy E. coli. Aby je wyeliminować konieczne jest dbanie o higienę, w szczególności w kuchni i w łazience.

Deska do krojenia5 DOBRYCH NAWYKÓW ZDROWEGO DOMU:

  • Oddzielaj surową żywność od tej gotowej do spożycia.
  • Regularnie sprzątaj lodówkę.
  • Wyparzaj drewniane deski i myjki do naczyń.
  • Opuszczaj deskę toaletową podczas spłukiwania wody.
  • Zamień silne, sztuczne detergenty na domowe środki czystości.

Jak pokonać alergeny

Nawet jeśli nie jesteś uczulony na roztocza, staraj się w miarę często ścierać kurze. Regularnie pierz pościel, tkaniny dekoracyjne czy pluszaki dziecka (nie musisz używać chemicznych detergentów; równie dobre efekty dają ekologiczne środki, jak orzechy piorące i mydła na bazie olejów kokosowych, rzepakowych, lawendowych). Zaprzyjaźnij się z odkurzaczem. Takim, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a przy tym filtruje powietrze, eliminuje zapachy.

GDY W DOMU JEST ALERGIK...


dr n.med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, ekspert kampanii edukacyjnej Electrolux „Oddychaj na zdrowie"


...Powinno się zrezygnować z przedmiotów zatrzymujących kurz, takich jak dywany z długim włosiem, meble z tapicerką czy pluszowe zabawki. Z gładkich powierzchni można szybko usunąć zanieczyszczenia. Natomiast struktura tkaniny stanowi idealne miejsce gromadzenia się naskórka ludzi i zwierząt domowych, sierści, roztoczy, mikroorganizmów (bakterii, pierwotniaków, jaj pasożytów), pleśni i pyłków roślin. Niełatwo je wydobyć spomiędzy gęstych włókien, dlatego warto skorzystać z dobrego odkurzacza. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem typu Allergy Plus. Wychwytuje on mikroskopijne cząsteczki i pochłania groźne alergeny: pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza. Pamiętajmy też o sprawnej wentylacji i wietrzeniu pomieszczeń czystym powietrzem.

Sprzątanie bez stresu: jak sprzątać by się nie przemęczać

Sprzątanie bez stresuLekkie porządki
Podręczny odkurzacz zasilany akumulatorem sprawdzi się podczas sprzątania małych powierzchni (zebrania rozsypanych płatków śniadaniowych czy odkurzenia półek).

Wyroluj pyłki
Do usuwania sierści zwierzaka z fotela czy dywanu najlepsze jest oczywiście odkurzanie. Ale jeśli nie możesz akurat włączyć odkurzacza, zbierz kłaczki wałkiem czyszczącym - szybko i zawsze pod ręką.

Meble łatwe w czyszczeniu
Masz w domu kreatywne dziecko? Pomyśl o tapicerowaniu sofy tkaniną odporną na trudne zabrudzenia. Materiał taki pokryty jest specjalną powłoką ochronną, która umożliwia pozbycie się większości zabrudzeń przy użyciu jedynie wody i ręcznika papierowego.

Pachnące odkurzanie
Powietrze wydostające się z odkurzacza nie pachnie świeżością. Na szczęście można to zmienić, stosując odkurzacz z wysokiej jakości filtrem Allergy Plus, który aż w 99,95% oczyszcza powietrze wylotowe z odkurzacza z najdrobniejszych pyłków i kurzu. Dodatkową ochronę zapewnią pochłaniające brzydkie zapachy worki s-bag Anti Odour (automatycznie się zamykają podczas wyjmowania z odkurzacza). Na zdj. odkurzacz UltraSilencer Zen, ok. 999 zł, Electrolux.

 Odkurzacz Electrolux

Fot. materiały prasowe Electrolux

Wygumkuj trudne zabrudzenia
Trudne do usunięcia osady z odpływu umywalki czy utwardzony brud z trudno dostępnych miejsc w kuchni i łazience wyczyścić teraz możemy jak gumką kauczukową końcówką dwustronnej szczoteczki dedykowanej do głębokiego czyszczenia fug, narożników, krawędzi i szczelin.

Zawsze pod ręką
W utrzymaniu codziennego porządku w łazience przydadzą się chusteczki nasączone antybakteryjnym preparatem czyszczącym oraz zmiotka. Ta druga - w ładnym wydaniu i z wygodną do zawieszenia rączką - może stanowić funkcjonalną ozdobę.

 Porządki bez pośpiechu

Fot. materiały prasowe Elektrolux

Electrolux zenArtykuł powstał we współpracy z firmą Electrolux 

Electrolux

 

 

 

 

Ocena: 5
Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY