Kompot z truskawek na zimę

Truskawki to wspaniałe owoce, które oprócz wielu wartości odżywczych charakteryzują się niezwykłym aromatem, a tym chcemy cieszyć się również zimą. Dlatego w pomysłach na przetwory na zimę podpowiadamy, jak pasteryzować truskawki w słoikach. Te owoce są idealne na przetwory: można z nich robić dżemy, konfitury czy po prostu kompot z truskawek, który dawniej tradycyjnie serwowane do obiadu.

Składniki na kompot z truskawek

  • 1 kg truskawek
  • cukier w ilości 60 dag na każdy litr wody
  • goździki do smaku

Jak zrobić kompot z truskawek do słoików?

Kompot z truskawek jest dość łatwy do samodzielnego wykonania. Do przygotowania kompotu nadają sie truskawki ciemnoczerwone, o zwartym miąższu. Wybierajmy także truskawki średniej wielkości - lepiej później wyglądają w całości niż krojone. Kompot z truskawek najlepiej pasteryzować i przechowywać w słoikach o pojemności 0,5 litra, ze szklanymi, emaliowanymi lub lakierowanymi pokrywkami. Są dwa sprawdzone sposoby przygotowania kompotu z truskawek. Jeden szybki, drugi wymagający troche więcej czasu, ale też nieskomplikowany.

Na początku dokładnie myjemy w zimnej wodzie wszystkie truskawki. Pierwsza metoda polega na zalaniu truskawek w rondlu gorącym syropem i gotowaniu całości 5-6 minut. Następnie truskawki z syropem przekładamy do wysterylizowanych słoików, zamykamy i sterylizujemy 10 minut. Druga metoda przygotowania kompotu z truskawek polega na zalaniu w rondlu truskawek syropem o temperaturze 55-60 stopni Celsjusza i odstawieniu całości na minimum 5-6 godzin, a najlepiej na całą noc. Dobrze jest co jakiś czas delikatnie zamieszać całość drewnianą szpatułą. Następnie syrop należy zlać, a truskawki ułożyć ciasno w wysterylizowanych słoikach. Syrop gotujemy jeszcze przez 8-10 minut i odszumowujemy. Następnie gorącym syropem, o temperaturze przynajmnierj 90 stopni Celsjusza, zalewamy truskawki w słoikach, zamykamy i pasteryzujemy w temperaturze 80-90 stopni przez 15-18 minut (w tej metodzie nie zaleca się sterylizacji, ponieważ truskawki mogą sie rozgotować i ściemnieć). Pamiętajmy też, by przed zamknięciem słoików z gorącym kompotem dokładnie wytrzeć ich brzegi, najlepiej wacikiem zwilżonym w alkoholu. Sprawdźmy, czy pokrywka się dobrze zassała. Teraz możemy przenieść wszystko do spiżarni na zimowe zapasy. Tak przygotowany kompot z truskawek może być wypity w dowolnym momencie.

..  Pasteryzacja. Jak pasteryzować przetwory na zimę? >>>

..  Jak przechowywać świeże owoce? >>>