Pamiętasz, jak wyglądała kuchnia w PRL? Zobacz unikatowe zdjęcia kuchni z lat 60., 70., 80.

2024-08-02 9:18

Chociaż PRL to czasy słusznie minione, Polacy chętnie je wspominają i mają do nich sentyment. Każde mieszkanie było na swój sposób do siebie podobne. W salonach królowały Bieszczady, a w kuchni? Pamiętacie jeszcze, jak wyglądała kuchnia w PRL? Jeśli nie, zajrzyjcie do naszej galerii!

Spis treści

  1. Jak wyglądała kuchnia w PRL?
  2. Kuchnia PRL była także jadalnią i... pralnią!
  3. Jakie jedzenie było w PRL? Co gotowano w czasach PRL-u?
  4. Kuchenne akcesoria z PRL-u
  5. Jak wyglądało mieszkanie w PRL? Zdjęcia

Jak wyglądała kuchnia w PRL?

Wystrój wnętrz z czasów PRL na ogół rozpoznaje się natychmiast – w tamtych czasach wszyscy urządzali się podobnie, dzięki czemu ówczesne mieszkania i domy miały charakterystyczny styl. Nie znaczy to jednak, że był on niezmienny – każda dekada przynosiła własne trendy, jeśli chodzi o wygląd mebli, wyposażenie kuchni czy sprzęt AGD. Kuchnie różniły się także między sobą w zależności od tego, czy chodziło o dom na wsi, czy o mieszkanie w mieście.

Podobieństwo ówczesnych kuchni do siebie wynikało oczywiście z ograniczonej oferty w sklepach – wybór był bardzo niewielki i kupowało się to, co udawało się zdobyć.

Mimo to Polacy starali się nadawać wnętrzom indywidualny charakter za pomocą dekoracji takich jak m.in.:

  • ceramika,
  • makatki,
  • figurki,
  • własnoręcznie przygotowane pojemniki na przyprawy,
  • kilimy (tkaniny dekoracyjne).

Dziś podobny wygląd zdjęć kuchni z PRL-u sprawia, że zdjęcia te budzą nostalgię – tym, którzy pamiętają tamte czasy, łatwiej jest przypomnieć sobie sceny z własnego dzieciństwa czy dorastania w podobnej „scenografii”.

Kuchnia PRL była także jadalnią i... pralnią!

Z racji niewielkich metraży mieszkań w PRL-u większość osób miała niewielkie, ślepe kuchnie lub coś, co dziś nazywa się aneksem kuchennym. Brak okna sprawiał, że pomieszczenie trudno było wywietrzyć, a niewielki metraż powodował, iż trzeba było umieć dobrze wykorzystać każdy skrawek przestrzeni.

A trzeba pamiętać, że kuchnia zwykle pełniła zarazem funkcję jadalni i musiał się w niej zmieścić także stół – oczywiście obowiązkowo przykryty ceratą. Zdarzało się również, że z powodu braku miejsca w kuchni lądowała także pralka.

Mimo tak niewielkich rozmiarów kuchnia często stawała się w tamtych czasach centrum domowego życia. Wspólne spożywanie posiłków było okazją do rozmowy, a kuchenny stół nieraz służył także do przygotowania herbaty czy kawy dla gości. W kuchni eksponowało się też niekiedy elegancką zastawę stołową czy kryształy.

Jakie jedzenie było w PRL? Co gotowano w czasach PRL-u?

Gospodynie z lat 60., 70. i 80. serwowały swoim gościom wyborne dania, które znamy i uwielbiamy do dziś! Do kultowych potraw z tego czasu należały m.in.:

  • fasolka po bretońsku
  • paprykarz szczeciński
  • mortadela
  • sałatka jarzynowa
  • śledziki m.in. w śmietanie
  • nóżki w galarecie

Kuchenne akcesoria z PRL-u

Z pewnością niektórzy z nas pamiętają kultowe przedmioty z tamtych lat, które musiały znajdować się w każdej kuchni. Poza zastawami kuchennymi typu Włocławek czy Bolesławiec albo kryształów dumnie prezentujących się w meblościankach, w domu musiały znaleźć się kuchenne akcesoria z PRL-u takie, jak:

  • młynek do kawy (ręczny lub elektryczny, który nierzadko wytwarzał cukier puder)
  • maszynka do mielenia mięsa (w której powstawała też bułka tarta)
  • prodiż (do pieczenia ciast, mięsa, a nawet pizzy)

Czytaj też: Mieszkanie w PRL. Jak wyglądało? Zobacz kultowe vintage meble - wersalki, półkotapczany i meblościanki

Quiz PRL. Kultowe Przedmioty

Pytanie 1 z 10
Mydło, które miało nazwę dobranocki:

Zobacz też: Moda na PRL, czyli polski design sprzed lat wraca do łask

Jak wyglądało mieszkanie w PRL? Zdjęcia

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
W PRL były hitem. Mozaiki wracają do łask