Nowoczesna i przytulna kuchnia

2009-03-09 1:00 Marta Małkowska

Jak sprawić, by nowoczesna, w pełni wyposażona kuchnia była jednocześnie przytulna? Warto postawić na kontrast i połączyć ciepły charakter ciemnego drewna z chłodnym, sterylnym wyrazem stali.

Przed remontem

Przestrzeń. Meble kuchenne ustawione były przy jednej ścianie. Wnękę po prawej stronie zajmowała lodówka. Nie wykorzystano przestrzeni pod oknem i brakowało miejsca na stół.
Wyposażenie i meble. W kuchence gazowej nie działały palniki. Szafki oklejone były starą zieloną przecieraną tapetą, odpadały od nich fronty. Przykręcony do ściany wąski stolik utrudniał przejście i pracę w kuchni.
Ściany i podłoga. Nad blatem przyklejona była jasnozielona glazura. Na podłodze leżało zniszczone zielone linoleum.

 

Mieszkanie w bloku na warszawskim Bemowie Magda kupiła trzy lata temu. Ale dopiero przed rokiem postanowiła urządzić kuchnię. Wcześniej całe mieszkanie przeszło remont generalny. Zniknęły stare podłogi, kolorowe farby ze ścian, karnisze, listwy... wszystko. Zmiany nie ominęły także kuchni. Już na etapie nowego projektu właścicielka sybrała kolorystykę i materiały. Ściany i podłoga w beżu, fronty szafek i drzwi do kuchni z ciemnego drewna. Plus stalowy sprzęt AGD. Właścicielka mieszkania nie wyobrażała sobie kuchni bez stołu. Chociaż mały, ale musi być! Postanowiła zmieścić tu także pralkę (po remoncie w łazience nie było na nią miejsca) i zmywarkę. Na tak niewielkiej przestrzeni (kuchnia ma niecałe 8 m2) wydawało się to niemal niemożliwe.

Nowoczesna i przytulna kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Fragment kuchni z płytą gazową. Ścianę nad blatem wykończono stalą, która ładnie odbija światło, dzięki czemu wydaje się mniej chłodna i rozjaśnia wnętrze.

Krok 1

Na podłodze ułożono jasne płyty gresowe, które optycznie powiększają jej powierzchnię i ujmują nieco ciężaru ciemnym frontom mebli. Fragment podłogi we wnęce podkreślił egzotyczny charakter drewna merbau.

Krok 2

Tutaj powstał przytulny kącik jadalniany ze stolikiem w formie blatu. Prowadzące do niego drzwi Magda zastąpiła zajmującymi mniej miejsca - przesuwnymi.
W wyniku tych zmian lodówka znalazła wygodne miejsce przy ścianie po przeciwnej stronie.

Krok 3

Miejsce starego parapetu zajął wygodny blat roboczy. Strzałem w dziesiątkę okazało się zastąpienie zwykłej kuchenki piekarnikiem zintegrowanym z płytą grzejną i zmywarką. Taki zestaw zajmuje niewiele miejsca, a pełni jednocześnie trzy funkcje.

Krok 4

Magda nie lubi glazury, dlatego nad blatem postanowiła zamontować okładzinę ze stali kwasoodpornej. Arkusz miał pokryć ścianę i zakręcać nad zlewem w kierunku okna. Trzeba było go przyciąć i odpowiednio wygiąć. Ekipa remontowa nie chciała podjąć się tego zadania. Problemem był transport tak dużego formatu. Magda była o krok od rezygnacji z pomysłu, gdy pomoc zaoferował jej wujek. Pan Stanisław podjął się wykonania zadania w całości. I w pełni wywiązał się z obietnicy: zrobił pomiar, wykroił, wygiął, przetransportował i przykleił blachę.

Duża płaszczyzna stali na ścianie sprawia, że kuchnia robi wrażenie chłodnej i poważnej. Czerwień i jasna zieleń dodatków wprowadziły do niej więcej ciepła i zabawnego, wiosennego nastroju. Dzięki nim wnętrze stało się bardziej przytulne.

Karolina Adamowicz

 

W aranżacji użyto:
Podłoga: drewno egzotyczne Merbau, DLH DREWNO; płytki gresowe Ramses, wym. 40x40 cm, IMOLA/VALDI;
Ściany i sufit: farby akrylowe Malerit, CAPAROL; stal kwasoodorna ASTM 304, gr. 0,8 mm, SZWEDZKIE BIURO TECHNICZNE;
Meble i wyposażenie: zestaw mebli z forniowanej płyty wiórowej, BRW; blat z konglomeratu, wykonany w zakładzie kamieniarskich MARMUR; zlewozmywak Emsen, bateria Bagvik, IKEA; drzwi pokryte okleiną w kolorze dzikiej gruszy, system naścienny, ościeżnica, STOLARKA WOŁOMIN;
Oświetlenie: lampy: wiszące Namat podobne do widocznych na zdjęciu, ISTRAPOL; podszafkowe, CASTORAMA;
Sprzęt AGD: zestaw TRIO 501 X (płyta gazowa, piekarnik i zmywarka), CANDY; okap podszafkowy DU 611E, lodówka z zamrażarką RK 6356A, wys, 185 cm, GORENJE;
Dodatki: talerze, miseczka, podkładka, termos, misa szklana, bieżnik w paski, obraz, maki naklejki na ścianę, zielone ściereczki, roślina sztuczna, filiżanka ze spodkiem, IKEA; doniczki, LEROY MERLIN; młynek Mili, krzesło Tallow, HOFT.