"Gdy opowiadaliśmy znajomym, uprzejmie przytakiwali". Ta zielona kuchnia skradnie wasze serca

2022-11-17 11:27

– Gdy opowiadaliśmy znajomym, że będziemy mieć zieloną kuchnię, uprzejmie przytakiwali głowami, choć ich miny wskazywały na zdziwienie. Po skończeniu prac wielu z nich wzięło jednak od nas namiary na producenta frontów – mówi Krzysztof.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski KRZYSZTOF Montażysta filmowy i wielbiciel dobrego kina. Interesuje się kuchnią i kulinariami głównie jako degustator. Jego partnerka Olga jest z zawodu psychologiem i terapeutką. Prywatnie pasjonuje się designem, uwielbia urządzać wnętrza. Oboje są wielkimi fanami Poli – suczki rasy Border Collie.

To niespełna 32-metrowe mieszkanie znajduje się w budynku zabytkowej elektrowni na krakowskim Kazimierzu. Kupiliśmy je w stanie deweloperskim, z myślą o stworzeniu apartamentu pod wynajem.

Od początku zależało nam na tym, by podkreślić loftowy styl miejsca oraz wprowadzić do wnętrza ciepło i elegancję – mówią Olga i Krzysztof. Nie chcieli, tak jak sugerował deweloper, aneksu kuchennego na planie litery L. Woleli mniejszą przestrzeń, będącą dopełnieniem salonu, a nie miejscem stricte do gotowania.

– Wprowadziliśmy układ zabudowy do planera IKEA. Na niewielkiej powierzchni zmieściliśmy to, co niezbędne: lodówkę podblatową, kuchenkę mikrofalową, zmywarkę. Celowo wybraliśmy dwupalnikową płytę indukcyjną i zrezygnowaliśmy z okapu. Przecież nikt nie będzie tu gotować wielkich posiłków – wyjaśniają. – Projekt zmienialiśmy na bieżąco. Żył własnym życiem – żartują.

Na ścianie nad blatem początkowo planowali płytki, ale doszli do wniosku, że zdefiniowałyby ten aneks jako kuchnię, a nie przedłużenie salonu. Finalnie wybrali na ścianę niski panel zabezpieczający i dobrej jakości farbę zmywalną.

Fronty oraz elementy wykończeniowe mebli zamówili w firmie FRØPT. Dodali do nich mosiężne uchwyty (Plankton) i eleganckie małe AGD. – Oczywiście całość potem przetestowaliśmy. Był szampan, pamiątkowe zdjęcia, dobry nastrój… Nic nas nie rozczarowało – wspomina para.

PRZYTULONY DO ŚCIANY

Kącik jadalniany jest niewielki, w sam raz dla dwóch osób. Wykonany w pracowni stolarskiej stół ma lekkie optycznie nogi ze stali. Lustro na sznurku dodaje ścianie głębi. Kolor podłogi dębowej, ułożonej w jodełkę francuską (Quercus) właściciele dobrali indywidualnie.

Aneks kuchenny, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski

W NAWIĄZANIU DO LOFTU

Szklane drzwi w czarnych stalowych ramach oddzielają salon z kuchnią od przedpokoju i łazienki. Nawiązują charakterem do industrialnego stylu budynku. Doświetlają strefę wejścia, lekko ją izolując od pokoju dziennego. Kto je wykonał? Fachowcy z Dream Construction.

Drzwi, loft
Autor: Mariusz Bykowski

NIECH SIĘ ZIELENI

– Od początku wiedzieliśmy, że wprowadzimy do mieszkania bujną roślinność. Zarówno w wazonach, jak i żywą, w donicach. Czuliśmy, że kuchnia w odcieniu oliwek będzie idealnie pasować do naturalnej zieleni – opowiadają właściciele.

Stół, jadalnia
Autor: Mariusz Bykowski
Drzwiczki w roli głównej
Magdalena Milejska, projektantka FR∅PT, fropt.pl
Magdalena Milejska, projektantka FR∅PT, fropt.pl

Fronty dopasowane do szafek IKEA z systemu Metod to coraz bardziej widoczny w Polsce trend w projektowaniu kuchni. Zabudowę opartą na tym rozwiązaniu można dostosować do indywidualnych potrzeb. Gdy nie mamy ochoty na standardowe drzwiczki, a jednocześnie zależy nam na wysokiej jakości materiałów, warto sięgnąć np. po fronty FRØPT – wykonane z drewna lub lakierowanej płyty MDF, gładkie albo frezowane, z uchwytami lub bez, w dowolnym kolorze ze wzornika NCS lub RAL. Uzupełnieniem całości są cokoły i panele maskujące, które można zamówić na miarę albo też wybrać uniwersalne i dociąć je podczas montażu.

Plan
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE