Niebo w kuchni i w żołądku. Tak Marta i Tomasz urządzili swoją wymarzoną niebieską kuchnię

2022-07-27 11:21
Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek WIDAĆ, ŻE MAŁO WIDAĆ – Ze wszystkich schowków najbardziej podoba mi się ten w narożniku, nad blatem, obok piekarników. Za drzwiczkami mieści się tam ekspres, który gdyby stał na wierzchu, zabałaganiałby optycznie kuchnię – mówi Tomasz. Nad nim, w zabudowie, architektka zaprojektowała półki, a pod blatem – wysuwany system magic corner. W wiszących niebieskich szafkach ukryła okap. Wydłużyła też nieco fronty i wyfrezowała ich dolny rant, otrzymując w ten sposób niewidoczne od przodu uchwyty. Wybrane przez nią lampki sufitowe również miały dyskretnie wtapiać się w tło. GDZIE KUPIĆ: szklany ekran – Petera Szklarstwo; oświetlenie sufitowe – Philips; lniana ściereczka – NAP

W kuchni Marty, Tomasza i ich córeczek panuje harmonia oraz porządek. Niebieski przeplata się z bielą. A owale lamp czy krzeseł ożywiają prostokątne podziały zabudowy. Na wierzchu stoją tylko rzeczy niezbędne lub aktualnie używane. Pozostałe ukryte są w szafkach, nie odciągają uwagi od tego, co naprawdę ważne – czystości linii, energii barw, funkcjonalności. Wymarzone miejsce do wspólnego gotowania i posiłków przy stole.

Kupujemy z żoną dom, pomogłabyś nam go wykończyć? Zapytał mnie w klubie fitness Tomek, mój trener – opowiada architektka Hanna Pietras, która ochoczo podjęła się zadania. Jeszcze na etapie planu deweloperskiego wprowadziła niezbędne poprawki instalacyjne i budowlane. Zaprojektowała wszystkie wnętrza, najwięcej uwagi poświęcając kuchni.

– Wiedziałam, że właściciele dużo i dobrze gotują. Nie mogłam ich zawieść – mówi. Zgodnie z życzeniem pary uwzględniła w projekcie duży rodzinny stół oraz mnóstwo szafek, półek i cargo, rozwiązujących problem przechowywania. – Aspekt schowków był dla nas ważny, bo nie przepadamy za nadmiarem rzeczy na widoku – wyznają Marta i Tomek.

Na ścianie bliżej okna architektka zaplanowała zabudowę dwuliniową, a prostopadłe do niej – wysokie słupki z piekarnikiem, mikrofalą i lodówką. Zależało jej także na tym, by kuchnia (otwarta na przestrzeń dzienną domu) była jak najbardziej reprezentacyjna. Wprowadziła więc do niej piękne niebieskie odcienie. I choć początkowo właściciele wahali się co do próbki wzoru na szkle, gdy zobaczyli gotowy nadruk, zawołali jednogłośnie: „wow, to jest to!”.

PRZESTRZEŃ RODZINNA

Pan domu jest trenerem personalnym, a jego żona Marta (nieobecna na sesji zdjęciowej) – pracownikiem biurowym. Oboje wychowują 8-letnią już dziś Zuzię i 6-latkę Hanię. Cała rodzina uwielbia aktywne spędzanie czasu i wypady na łono natury. W kwestii kulinariów preferują zdrową, kolorową kuchnię – zwłaszcza śródziemnomorską.

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

SALON WITA SIĘ Z KUCHNIĄ

Zabudowa kuchenna połączona jest z regałem, w którym właściciele eksponują m.in. książki, ładne szkło i rośliny. Laminowane fronty regału nawiązują odcieniem do podłogi oraz blatu stołu w jadalni.

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

SŁODKI POCZĘSTUNEK

Zarówno Marta, jak i Tomek nie boją się wyzwań kulinarnych. Lubią eksperymentować w kuchni. Ale mają też sprawdzone przepisy na dania, uwielbiane przez całą rodzinę. Specjalnie na sesję zdjęciową pani domu upiekła pyszne babeczki, które bardzo szybko zniknęły ze stołu. GDZIE KUPIĆ: patera, talerz – Zara Home; wazony – BoConcept

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

KONSTRUKCJA SZKIELETOWA

Dekoracyjne lampy ze sklejki Belle pochodzą z nieistniejącego już sklepu Dawanda (podobne modele na etsy.com). Są lekkie optycznie, trochę zabawne. Podobnie jak skośne półki na napoje. – Celowo zaproponowałam taki układ półek – wyjaśnia projektantka. – Przełamuje monotonię wysokiej zabudowy, jest świetny na butelki o większych i mniejszych średnicach – dodaje.

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

NIEBO I ZIEMIA

W tej kuchni nawet kolor dodatków jest nieprzypadkowy! Naczynia z niebieskimi i brązowymi akcentami nawiązują do odcieni mebli, ściany oraz dębowych blatów. GDZIE KUPIĆ: ozdoba kwiat – BoConcept; kubek, miska, okrągła deska z malowanym rantem – BM Housing

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

DEKORACYJNE TŁO

Tafla szkła z nadrukiem jest nie tylko ozdobna, ale też praktyczna (widać na niej mało zabrudzeń).

Niebieska kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Niebieska kuchnia
Autor: Norbert Suchorzewski
Niestandardowe podejście
Hanna Pietras
Hanna Pietras Hanna Pietras Architects, hannapietras.com

Polecam je podczas projektowania kuchni. Warto pobawić się żywszymi kolorami (sięgnąć po te, które naprawdę lubimy, nie tylko na meblach, ale też na ścianach – i dopasować je do pozostałych barw w domu). W zabudowie na planie litery L możemy zrezygnować z narożnej szafki wiszącej – i tak jak w tym projekcie – zafundować ścianie „oddech”, zyskując jednocześnie lepszy dostęp do narożnika. Dobrym rozwiązaniem okazują się również salonowe akcenty nieopodal strefy gotowania, np. regał na książki, ratanowa sofa czy efektownie układająca się zasłona.

KOSZTORYS

zabudowa meblowa Bernau Meble 19 900 zł

lodówka RS7768FHCBC/EF Samsung 4499 zł

piekarnik NV73J9770RS/EO Samsung 4348 zł

piekarnik z mikrofalą NQ50J9530BS Samsung 3199 zł

płyta indukcyjna NZ84J9770EK Samsung 3899 zł

okap OK-6 Linea Eco Toflesz 1101 zł

zmywarka SN 636X03ME Siemens 1848 zł

zlewozmywak OID 611-78 Franke 422 zł

bateria kuchenna Coxy Franke 550 zł

razem 39 766 zł

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE