Zmywanie naczyń. Jak zmywać, wybieramy zlewozmywak i baterię kuchenną

Jak zmywać naczynia, by zaoszczędzić czas, wodę i płyn do mycia naczyń? Jaką wybrać baterię do kuchni i jaki zlewozmywak. Ręczne zmywanie naczyń musi być wygodne. Zmywanie naczyń to dla ciebie udręka? Może masz zły zlewozmywak, baterię kuchenną lub źle to robisz.

zlewozmywak
bateria kuchenna jaką wybrać
bateria kuchenna jaką wybrać
bateria kuchenna jaką wybrać
bateria kuchenna jaką wybrać

Radzimy, co zrobić, by zmywanie naczyń było proste. Jak zmywać naczynia, by zużywać jak najmniej wody i płynu do mycia naczyń. Jak ergonomicznie urządzić kuchnię i strefę  zmywania. Wybieramy zlewzomywak, podpowiadmy jaką wybrać baterię do kuchni. Które baterie kuchenne ułatwią mycie naczyń. Radzimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze baterii kuchennych i zlewozmywaka: przeczytaj nasz poradnik.

Zmywanie naczyń: ręcznie i w zmywarce porównanie

Co jest lepsze: zmywanie naczyń ręczne czy w zmywarce. Porównajmy na przykładzie: zmywamy komplet naczyń po rodzinnym obiedzie.

  • Zmywanie naczyń: czas i komfort zmywania - zmywanie ręczne zajmuje ok. 20 min, wycieranie naczyń 7–10 min. Nie jest zbyt komfortowe dla dłoni i kręgosłupa. Zapełnienie i opróżnienie zmywarki to kwestia 10 min. Najkrótszy program trwa 30 min, najdłuższy prawie 3 godz. Zmywarka wymaga dokupienia kompletu naczyń oraz sztućców (na zmianę). Podczas pracy trochę hałasuje. Nie można do niej wkładać wszystkich naczyń bez wyjątku. Zlewozmywak jest niezbędny podczas przygotowywania posiłków.
  • Zmywanie naczyń: zużycie wody - najbardziej ekonomiczne zmywarki zużywają 6 l zimnej wody w trybie eko. Podczas gdy zmywanie naczyń ręczne to zużycie nawet 60–90 l wody (podgrzanej oraz zimnej do płukania).
  • Zmywanie naczyń: zużycie energii elektrycznej - zero dla ręcznego zmywania naczyń, o ile nie masz własnego kotła podgrzewania
  • wody. Od 0,82 kWh do 1,6 kWh dla jednego cyklu zmywarki (koszt 41–80 gr, zakładając, że cena 1kWh to 50 gr).

Jak zmywać naczynia oszczędnie?

Aby usprawnić zmywanie naczyń i zużyć jak najmniej wody, stosuj trzy proste zasady. Zanim zaczniesz zmywać, najpierw posegreguj naczynia. Podziel je na sztućce, szklanki, talerze, garnki. Usuń resztki jedzenia. Jeśli naczynia są mocno zabrudzone, namocz je w ciepłej wodzie. Podczas zmywania naczyń zużywamy dużo wody, jak to ograniczyć? Napuść wodę. Gdy zlewozmywak ma dwie komory myj naczynia w jednej, a opłucz w drugiej – hurtowo, na koniec zmywania. W przypadku zlewu z jedną komorą myj i od razu płucz naczynia pod bieżącą wodą. Strumień nie powinien być zbyt mocny, odpływ zamknij (przyda się automatyczny korek). Płyn do mycia naczyń nanoś na gabkę. Wystarcza 1–2 krople. Zmywaj naczynia we właściwej kolejności. Zacznij od najmniej zabrudzonych szklanek, skończ na patelniach. Wartościowe sztućce czy szkło lepiej umyj zaraz po użyciu. Wytrzyj do sucha miękką ściereczką (nie będzie zacieków).

Jak urządzić strefę zmywania naczyń w kuchni

Zmywanie naczyń będzie wygodne, pod warunkiem że kuchnia jest dobrze urządzona. O to jak rozplanować zmywanie naczyń w kuchni zapytaliśmy architektkę wnętrz Martę Paprocką (StudioOM, www.za-mieszkaj.pl). Strefa zmywania w kuchni: z lewej i prawej strony zlewu powinien być blat – minimum 60 cm długości. Dzięki temu nie będziesz łokciami dotykać ściany czy wysokich mebli. Jeśli kuchnia jest otwarta na salon, zlewozmywak zlokalizuj w miejscu jak najmniej widocznym dla gości. Gdy planujesz montaż zmywarki, niech zlew znajdzie się w jej sąsiedztwie. Wygodnie jest też umieścić nieopodal lodówkę. Zmywarka i lodówka w zabudowie mogą stać obok siebie - nie wpływa to na ich prawidłowe działanie, obudowa jest wystarczającym izolatorem. Nie polecam takiego rozwiązania, jeśli urządzenia są wolno stojące, gdyż mogłoby to zakłócić ich pracę.

Zmywanie naczyń: jaki wybrać zlewozmywak

Jak kupić zlewozmywak? Zlewozmywak z ceramiki, stali, konglomeratu, a może ze szkła? Który zlewozmywak będzie trwały i łatwy w czyszczeniu? W jakim kolorze powinien być zlewzomywak i w jakim kształcie? Wybór zlewu ma wpływ na wygodę zmywania naczyń, dlatego warto to przemyśleć.

  • Zlewzomywak ceramiczny – jest odporny na wysokie temperatury, zarysowania, zabrudzenia. Nie widać na nim zacieków wody i wapiennych osadów jak na zlewie stalowym. Sporo waży (do 50 kg).
  • Zlewozmywak stalowy – jest lekki, nierdzewny, ale bardziej podatny na zarysowania i działanie kwasów niż ceramiczny czy z konglomeratu.
  • Zlewozmywak z konglomeratu – jest twardy, wytrzymały. Im gładszy, tym łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Taki zlewozmywak bywa z powłoką antybakteryjną. Waży 12–17 kg.
  • Zlewozmywak szklany – taki zlewozymwak ma komorę ze stali szlachetnej, a oprawę i ociekacz z hartowanego szkła. Wyróżnia się eleganckim wyglądem i wytrzymałościa. Waży ok. 10 kg. Uwaga, taki zlewozmywak wymaga wycierania do sucha.

W jakim kolorze wybrać zlewzomywak? Zlewozmywaki ceramiczne i kompozytowe występują w kilku wariantach kolorystycznych (od bieli przez beże, szarości, brązy po czerń). Łatwo dopasujesz je do odcienia blatu.

W jakim ksztłacie wybrać zlewozmywak? Zlewozmywak okrągły zajmuje mniej miejsca, sprawdzi się w szafkach narożnych, ale trudno w nim umyć np. dużą blachę do ciasta. Zlewozmywak kwadratowy lub prostokątny lepiej wypełni przestrzeń blatu
(zwłaszcza gdy ma szerszy rant, na którym można ustawić płyn do mycia naczyń).

Zmywanie naczyń: wybieramy baterie kuchenne

Jaką kupić baterię kuchenną? Zanim kupisz baterie do kuchni, zwróć uwagę na trzy aspekty.

Bateria kuchenna wymiary: im wyższy kran baterii kuchennej stojącej, tym wygodniej zmywa się duże naczynia, np. garnki. Niektóre firmy, np. Oras, polecają baterie kuchenne z dwoma wylewkami (wyższą do mycia naczyń, niższą do rąk). Ważny jest zasięg kranu. Dopasuj go do rozmiaru zlewu. Strumień wody powinien spadać w centralnej części komory zlewozmywaka. Wyprofilowana i regulowana (pozwala ustawić kąt strumienia wody) koncówka wylewki zapobiega rozchlapywaniu wody podczas zmywania naczyń.

Bateria kuchenna liczba uchwytów: bardziej praktyczna jest bateria kuchenna jednouchwytowa, z mieszaczem. Regulujesz nią zarówno temperaturę, jak i siłę strumienia wody.

Bateria kuchenna wielkość syfonu: upewnij się, czy elementy hydrauliczne baterii kuchennej nie wypełnią całej szafki. To ważne, zwłaszcza gdy pod zlewem chcesz zamontować system cargo.

Zmywanie naczyń: woda pod kontrolą

Niektóre baterie kuchenne pozwolą lepiej kontrolować zużycie wody podczas zmywania naczyń. Wylewka z aeratorem czy perlatorem (siateczką napowietrzającą wodę) zmniejsza zużycie wody o ok. 15%. Bateria zlewozmywakowa z elektronicznym zaworem do odcinania dopływu wody do zmywarki (np. Oras Ventura). Zapobiega ewentualnej powodzi w kuchni.

Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: materiały prasowe Źródło: M jak mieszkanie

POLECANE ARTYKUŁY