Uroda stołu

Stoły i krzesła, mimo jednoznacznie określonej funkcji, łatwo poddają się różnym koncepcjom estetycznym i należą do mebli najbardziej zróżnicowanych ze względu na wzornictwo i materiał - od klasyki po rozwiązania awangardowe, a nawet artystyczne, unikatowe.

Dążenie do komfortu w użytkowaniu i moda na wielofunkcyjność nie ominęły stołu - możliwość regulacji długości i wysokości, szuflady i schowki na akcesoria niezbędne przy posiłkach, dodatkowe wysuwane blaty, centralnie umieszczone obrotowe tace ułatwiające serwowanie potraw, blaty podświetlane i składane, a wreszcie stoły z blatami podwójnymi, z których jeden służy do jedzenia posiłków, a drugi, wysuwany, jest miejscem pracy wyposażonym w podkładkę do pisania, pojemniki na papiery i akcesoria.

Wygoda przy stole

  • Wielkość blatu powinna być dostosowana do liczby osób, które przy nim zasiadają. Absolutnym minimum jest 60 cm długości blatu przypadającej na jedną osobę; swobodę ruchów, a więc komfort, zapewnia długość 80-100 cm. Ważna jest także szerokość blatu - stoły o wąskich blatach utrudniają ustawienie naczyń i półmisków pomiędzy talerzami osób siedzących naprzeciw siebie. Lepiej, gdy blat ma szerokość większą niż 80 cm.
  • O wygodzie decyduje też dostępność stołu, możliwość swobodnego odsunięcia krzesła, a więc zawsze wielkość stołu musi być dostosowana do przestrzeni, jaką dysponujemy. Wygodnym uzupełnieniem stołu jadalnego, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma bufetu lub kredensu, może być wyposażony w półki stolik-pomocnik na kółkach, służący do odstawiania naczyń i napojów.
    Podobnie jak we współczesnej aranżacji wnętrz, przewijają się wątki etniczne, tradycja łączy się z awangardą, luksus i wyrafinowanie z prostotą i naturalnością.
  • Wyposażenie domu czy mieszkania musi być wygodne i bezpieczne w użytkowaniu: funkcjonalne, perfekcyjnie wykonane z przyjaznych materiałów.