Otwarte półki w kuchni: argumenty ZA i PRZECIW!

Otwarte półki w kuchni to trend zaczerpnięty z wnętrz flamandzkich i holenderskich, gdzie otwarty charakter przestrzeni i życie "bez firanek" cieszy się nieczym nie skrępowanym powodzeniem. Czy otwarte półki w kuchni przyjmą się w polskich wnętrzach? Jakie argumenty za i przeciw należy rozważyć przed decyzją o otwartych półkach w kuchni? Przyjrzeliśmy się temu tematowi z bliska. Otwarcie.

Otwarte półki kuchenne
Otwarte półki kuchenne
Otwarte półki kuchenne
Otwarte półki kuchenne
Otwarte półki kuchenne

Otwarte półki w kuchni są bardzo w stylu flamandzkim. Idea łączenia i swobodnego przenikania się przestrzeni, właściwa stylistyce flamandzkiej, uosobiła się także w otwartym podejściu do (nomen omen) zabudowy kuchennej. Otwarta "zabudowa" kuchenna to wynikowa idei "niczego do ukrycia", która sprzyja otwartemu podejściu do przechowywania - eksponowania w kuchni. Jakie są największe zalety otwartych półek w kuchni, a z jakimi wadami otwartych półek musimy się zmierzyć?

Otwarte półki w kuchni: zalety

Flandryjskie nieskrępowanie i otwartość w codziennym funkcjonowaniu domu przekłada się również na otwartość (w) kuchni. Oprócz oczywistych zalet posiadania naczyń "na widoku" (koniec z przegrzebywaniem nam wszystkich szafek i pytań przyjaciół w stylu "gdzie trzymasz ten rondel do grzańca!?"), otwarte półki w kuchni niosą ze sobą bardziej wzniosłą wartość dodaną. Przechowywanie - eksponowanie kuchennej ceramiki (talerzy, kubków, miseczek, filiżanek), drobnego AGD (blendery, tostery, roboty kuchenne, kawiarki, ekspresy do kawy) czy nawet garnków, to spory kontrast dla powściągliwości polskich wnętrz kuchennych. Polacy nie lubią epatować "życiem od kuchni" wystawionym na powszechny widok, a tu nagle z przedmiotów codziennego użytku tworzyć mamy użytkową... dekorację. Estetyczna ekspozycja naczyń i kuchennego wyposażenia wymaga dużej dyscypliny w wyborze pojedynczych nawet elementów - od wybranej kolorystyki drobnego AGD, przez spójny styl garnków, na łyżeczce do cukiernicy kończąc. Otwarte półki w kuchni determinują dbałość o urodę każdego posiadanego w domu talerzyka, kubeczka czy garnka, stąd skłaniają do dłuższej refleksji nad zakupem kolejnego akcesorium kuchennego, zmuszają do doprecyzowania naszych upodobań kolorystycznych, wyboru konsekwentnej linii w aranżacji wnętrza kuchni. Idąc tym tropem możemy pokusić się o stwierdzenie, że idea otwartej kuchni wyrabia w nas wrażliwość na piękno codziennych przedmiotów i wskrzesza nieco zapomnianą, jakościowo i projektowo dopracowaną sztukę użytkową. Prawda, że pięknie?

Zobacz też: Jak urządzić wnętrze w stylu flamandzkim >>>

Otwarte półki w kuchni: gdzie jest haczyk?

Haczyk (sensu stricte) przy otwartych półkach to kolejny... plus w aranżacji z otwartą zabudową kuchenną. Wygodne haczyki, które łatwo doczepić do otwartych półek w kuchni, mają szereg elastycznych zastosowań. Na sprytnym i lekkim haczyku przy otwartej półce, "zahaczyć" możemy ulubione kubki na kawę, ceramiczne naczynie na łyżeczki czy drobne akcesoria kuchenne (otwieracz do konserw, korkociąg, dziadek do orzechów, wyciskacz do czosnku itp.), lekki koszyk na przyprawy czy aluminiową doniczkę z ulubionymi ziołami. Haczyki w łatwy sposób możemy przewieszać, zmieniając ich układ i dopasowując do zawieszanych na nich przedmiotów. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie w kuchni, szczególnie z uwagi na jego odwracalność i wielozadaniowość. "Haczykiem" sensu largo otwartych półek w kuchni jest z pewnością konieczność większej dbałości o czystość i porządek. Otwarte półki nie ukryją nieładu w ułożeniu garnków ani żadnej przypadkowości. Organizacja na otwartych półkach musi przebiegać w sposób bardzo usystematyzowany i przemyślany tak, aby każdorazowe sięganie po garnek nie generowało ryzyka zbicia serii ulubionych talerzy. Warto dłużej za to dokładniej i precyzyjniej przemyśleć rozkład i wysokość otwartych półek w kuchni oraz ich usytuowanie na konkretnych ścianach - z uwzględnieniem odległości od blatu roboczego, zlewu czy miejsca do przechowywania suchej żywności. Warto też uwzględnić wzrost domowników, prawo- lub leworęczność i nawyki w sięganiu po dane akcesoria. Jak już customizować, to na maxa!

Zobacz też: Mała kuchnia IKEA >>>

Ocena: 4
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY