Chcesz odświeżyć wystrój kuchni? Czasem wystarczy tylko zmiana koloru ścian, by aranżacja kuchni nabrała nowego, świeżego wyglądu. Jeśli chcemy szybko i skutecznie odświeżyć wnętrze kuchni powinniśmy zdecydować się na malowanie ścian. Malowanie jako wykończenie ścian w kuchni w przeciwieństwie do kładzenia płytek ceramicznych jest szybkie, ekonomiczne, a co najważniejsze daje natychmiastowy efekt. Dobrze dobrane farby do kuchni trwale chronią ścianę przed wnikaniem brudu, można ją wielokrotnie zmywać bez obawy o utratę koloru, a jeśli się chce zmienić wystrój kuchni - łatwo ją przemalować. Aranżacja kuchni po odświeżeniu ścian zyska nowy charakter. Niestety, farby do kuchni naprawdę wysokiej jakości są dostępne dopiero od niedawna, a te gorsze nie stanowią bariery dla brudu. Wiadomo, że w kuchni podczas przygotowywania posiłków nietrudno o trwałe plamy z tłuszczu lub kolorowych warzyw. Podpowiadamy, jak je usunąć i co zrobić, żeby się więcej nie pojawiały.

Wykończenie ścian w kuchni: walka z plamą

Zacieków na ścianach kuchni z tłuszczu, soku owocowego i warzywnego, krwi, wina, sadzy czy rdzy nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć stare zacieki ze ściany w kuchni? Są na to dwa sposoby. Pierwszy polega na ich zeszlifowaniu. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany kuchni farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć ściany kuchni gładzią gipsową. Przy okazji remontu kuchni warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malować.
Sposób drugi to odizolowanie zacieków warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy znów się pojawią.

Jak malować ściany w kuchni

Przed przystąpieniem do malowania kuchni całą powierzchnię odświeżanych ścian powinno się umyć roztworem wody i mydła malarskiego, które usuwa tłuszcz. Nie zaleca się stosowania środków domowego użytku, jak płyn do mycia naczyń, bo zawarte w nich związki (na przykład lanolina) mogą osłabiać przyczepność farby.

Czym malować ściany w kuchni: wybieramy farby do kuchni

Aby efekt był trwały, do malowania ścian kuchni trzeba wybrać odpowiednie farby. Zamiast standardowych lepiej wybrać farby odporne na wilgoć oraz wnikanie brudu i tłuszczu. Ważne, aby były odporne nie tylko na zmywanie, ale też na szorowanie, żeby można je było w razie potrzeby umyć. Powinny mieć 1 klasę wytrzymałości. Takie informacje można znaleźć w kartach technicznych produktów (warto przeglądać je przed zakupem) oraz na opakowaniach. Wielu producentów dla ułatwienia nazywa swoje farby zgodnie z ich przeznaczeniem - na przykład do kuchni i łazienek. Farby mogą być akrylowe albo ceramiczne. Składają się z drobnych cząsteczek - bardzo twardej, a jednocześnie elastycznej dyspersji akrylowej lub mikrokuleczek ceramicznych. Ich zadaniem jest uszczelnienie struktury farby, jest ona ściślejsza i bardziej jednorodna niż standardowych produktów, dzięki czemu w mniejszym stopniu wnika w nią wilgoć i brud. Można też ją szorować bez obaw o utratę koloru lub wybłyszczenie. Dzięki temu następne malowanie będzie potrzebne po długim czasie.

Kolorowe kuchnie

Farby przeznaczone do kuchni i łazienek są dostępne w różnych kolorach i coraz częściej są matowe, co pozwala łatwo dopasować wykończenie ścian w kuchni na przykład do połączonej z nią jadalni. Decydując się na odświeżenie kuchni powinniśmy zdać sobie sprawę, że kolory mogą mieć wpływ na nasz organizm. Odpowiedni dobór koloru ścian lub dodatków może sprawić, że nabierzemy ochoty na jedzenie lub wręcz przeciwnie. Na przykład pomarańczowy to idealny kolor dla niejadków. Barwa stymuluje aktywność mózgową, co zwiększa ilość tlenu w organizmie i pobudza nasz apetyt. Zupełnie inaczej jest w przypadku koloru niebieskiego. Powinny wybierać go osoby przebywające na diecie. Bez wątpienia kuchnia jest sercem każdego domu. Warto by prócz nosa i podniebienia cieszyła swoim wystrojem i aranżacją także nasze oczy.