Ta kuchnia to marzenie miłośników loftowego klimatu. Spójrzcie, gdzie ukryliśmy ekspres

2022-09-15 12:36

W mieszkaniu Agaty i Mateusza na warszawskiej Pradze panuje loftowo-artystyczny klimat. To zasługa industrialnych lamp, grafik młodych twórców, czerni zestawionej z bielą i drewnem oraz płytek w stylu vintage. Kuchnia w naturalny sposób łączy się z salonem, a także z tarasem – pełniącym latem funkcję jadalni.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki AGATA I MATEUSZ Pracują w consultingu IT. W wolnym czasie ona zgłębia świat designu i roślin, a on zajmuje się muzyką – gra w zespole na syntezatorach i instrumentach elektronicznych.Mieszkanie dzielą z ratlerkiem Frankiem, który chętnie towarzyszy im w kuchni, licząc na to, że spadnie mu z blatu kawałek serka.

Jeszcze do niedawna nie byliśmy specjalnie gotujący, mało korzystaliśmy z kuchni – wspominają Agata z Mateuszem. – Wraz z lockdownem okazało się jednak, że ta przestrzeń świetnie się sprawdza. Zorganizowaliśmy w niej nawet małą spiżarnię. Na półce ustawiliśmy wszystkie części „Jadłonomii” Marty Dymek, które sukcesywnie przerabiamy. I z niecierpliwością czekamy na nowe wyzwanie – jesienne wekowanie…

Przed odbiorem mieszkania w stanie deweloperskim właściciele postawili przed projektantką Katarzyną Dziurdzią dość trudne zadanie. Chcieli, by kuchnia była kompaktowa, ale spełniała komplet podstawowych funkcji. – Urządziłam ją więc na planie litery U. Wysoką zabudowę ustawiłam za kominem wentylacyjnym po lewej stronie, a niską na wprost oraz pod oknem.

Od strony salonu dodałam półwysep – opowiada. Architektka zrezygnowała z szafek wiszących. – Uznałam, że skośny sufit i mocna bryła dolnej zabudowy wykluczają górną. Zaproponowałam półkę na linii okapu typu slim, co spodobało się Agacie i Mateuszowi. Zresztą nie tylko to. Ze względu na zastosowane materiały i prosty styl kuchnia jest przedłużeniem salonu. Fornirowane fronty korespondują z dębowym parkietem i stołem. Czarna ściana tablicowa w pokoju dziennym przysłania wysoką zabudowę z równie czarnego, matowego, MDF-u.

GŁOWA DO GÓRY

Metalowa lampa wisiała kiedyś w fabryce. – Tak naprawdę to do niej dopasowaliśmy płytki podłogowe – śmieje się projektantka. Dużą lampę nad stół właściciele sprowadzili z Danii. – Stół Wood and Paper wybraliśmy z uwagi na prosty ponadczasowy design – mówi Mateusz. – Natomiast krzesła to odświeżone modele 200-190 projektu Rajmunda Teofila Hałasa. Dwa kupiłem u Sylwii Biegaj (sylwiabiegaj.pl). Pozostałe wyszukałem na OLX i przekazałem Sylwii do renowacji.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki

PROSIMY O WERSJĘ Z FORNIREM

– Wybraliśmy stół fornirowany dębem, bo uważaliśmy, że idealnie zgra się z meblami w kuchni – mówią właściciele. I mieli rację, pasuje jak ulał!

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Wazon ceramiczny, złota taca – H&M Home; kolaż na ścianie – Hekla Studio

CZARNO NA BIAŁYM

Dębowy blat został (według pomysłu projektantki) zaimpregnowany na czarno i zaolejowany. – Wygląda super i jest odporny na zaplamienia – cieszy się para.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Kubki – HK Living; puszka – BM Housing; obraz „Charty” – magdalenasybon.net

WIDAĆ, ŻE NIE WIDAĆ

Otwierane na klik szafki w narożniku mieszczą m.in. ekspres do kawy.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Miska – BM Housing; ceramiczne pojemniki – H&M Home; czarne naczynia – augustdesignstudio.pl
Mocne kolory i kontrasty
Katarzyna Dziurdzia Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com
Katarzyna Dziurdzia, Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com

Nie bójmy się ich nawet w mniejszym pomieszczeniu. Dzięki wyrazistej kolorystyce wnętrze nabierze zdecydowanego charakteru. Czarne fronty wysokiej zabudowy meblowej, zastosowane na jednej za ścian, dodadzą kuchni głębi. Pamiętajmy tylko, by sięgnąć po czerń matową (na połyskującej będzie widoczny każdy odcisk palca). Zestawmy ciemne szafki z drewnianymi, całość połączmy bielą ścian. Więcej żywych barw możemy „przemycić” w dodatkach – ceramicznych naczyniach, małym AGD czy kwiatach.

SIŁA WSPARCIA

– Grafiki i większość dodatków znaleźliśmy na Targach Rzeczy Ładnych i ZOO Markecie. Oprawiony plakat obok okapu wybraliśmy ze względu na napis „Support your local artist”, co staramy się robić – przyznaje Agata.

Kuchnia
Autor: Marcin Grabowiecki Kinkiet Aberdeen – scandinavianliving.pl; talerze – BM Housing; biała minipatera – NAP
Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE