Jakie firanki do kuchni? Sprawdziłam, który materiał jest najlepszy

2024-07-11 9:09

Wybór odpowiedniego materiału na firanki do kuchni może znacząco wpłynąć na wygląd i funkcjonalność tego pomieszczenia. W artykule dzielę się wynikami mojego testu różnych tkanin, by pomóc ci wybrać ten idealny dla twojej kuchni. Na rynku jest ogromny wybór: możesz kupić materiał i uszyć firanki, jakie ci się zamarzą, postawić na gotowe firanki do kuchni, firanki panelowe lub bardzo popularne zazdrostki.

Spis treści

 1. Jaki jest najlepszy materiał na firanki? Z czego są najlepsze firanki?
 2. Jak mierzyć szerokość firan?
 3. Jaka długość firan do kuchni?
 4. Jak firanka do kuchni?
 5. Jakie firanki do małej kuchni?
 6. Nowoczesne firanki do kuchni. Rodzaje firanek:
 7. Gotowe firanki do kuchni
 8. Krótkie firanki do kuchni, zazdrostki do kuchni
 9. Jak ciekawie powiesić firanki?
 10. Co na okno w kuchni zamiast firanek?
 11. Nowoczesne i eleganckie firany do kuchni. Zdjęcia i inspiracje

Jaki jest najlepszy materiał na firanki? Z czego są najlepsze firanki?

 • bawełna: jest miękka, przyjemna w dotyku i łatwa w pielęgnacji. Zapewnia dobrą wentylację i przepuszczalność powietrza, co jest istotne zwłaszcza w kuchni. Często wykonuje się z niej zazdrostki.
 • poliester: jest popularny ze względu na swoją trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Niekiedy firanek z tego materiału nie trzeba nawet prasować!
 • organza: to delikatny, przejrzysty materiał, który nadaje się doskonale do uszycia lekkich i zwiewnych firanek. Jest dostępny w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na tworzenie oryginalnych i stylowych aranżacji.
 • markizeta: ten materiał przypomina siatkę. W zależności od wyboru splotu materiału (gęsty lub rzadki) można dozować ilość światła, jaka wpada do kuchni
 • żakard: charakteryzuje się wyraźnymi wzorami i teksturą. To materiał o dużej gęstości i wytrzymałości, który nadaje się doskonale do tworzenia eleganckich i ozdobnych firanek. 
 • woal: to lekki, delikatny materiał

Jak mierzyć szerokość firan?

Aby kupić firanki o właściwiej szerokości, należy najpierw zmierzyć szerokość okna oraz dodać do niej pewną rezerwę. Na ogół przyjmuje się, że szerokość okna mnożymy razy 1,5. Jeśli zależy ci na większym i bardzo gęstym marszczeniu, możesz przyjąć mnożnik 2, a nawet 2,5. 

Jaka długość firan do kuchni?

To zależy! Od czego? M.in. od okna. Jeśli w kuchni masz tylko okno balkonowe, traktujemy je tak jak okno w salonie. Mierzymy zatem długość od końca żabki lub haczyka do ok. 5 cm nad podłogą. Jeśli wolisz dłuższe firanki, nawet takie opierające się o podłogę — śmiało. Pamiętaj, że w przypadku gdy używasz w domu samojeżdżącego odkurzacza, firanka może zostać przez niego wciągnięta.

Inaczej ma się sprawa z oknem w kuchni, które np. znajduje się tuż nad blatem. Tu pole do popisu jest większe. Możesz zawiesić na nim jedną firankę o długości do połowy okna, ¾ albo do parapetu. Możesz powiesić także dwie mniejsze i, kiedy zajdzie taka potrzeba, rozsuwać je na boki. 

Świetnie sprawdzają się także krótki firanki do kuchni (zazdrostki). Wieszamy je w dolnej połowie okna na specjalnym karniszu, resztę pozostawiając pustą.

Franki do kuchni
Autor: Materiały prasowe/Loberon

Jak firanka do kuchni?

Przy wyborze firanek do kuchni należy brać pod uwagę zarówno estetykę, jak i praktyczność materiały, z jakiego je uszyto. Ważne jest, aby ł był łatwy w utrzymaniu czystości. Nie trzeba ci mówić, że w kuchni się brudzi. Nawet jeśli masz okap, a sporo gotujesz, tłuszcz i tak będzie osiadał na firankach. Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę czasu, wybierz więc te z niemnącego się materiału, których nie trzeba prasować.

Jakie firanki do małej kuchni?

W małych kuchniach warto wybierać jasne, lekkie firanki, które optycznie powiększą przestrzeń i wprowadzą do niej więcej światła. Przezroczyste firanki lub te w delikatnych pastelowych odcieniach będą idealnym wyborem dla małych kuchni.

Nowoczesne firanki do kuchni. Rodzaje firanek:

Gotowe firanki do kuchni

Gotowe firanki do kuchni są dostępne w wielu sklepach meblowych i internetowych. Można znaleźć wiele różnorodnych wzorów, kolorów i stylów, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Niektóre sklepy internetowe oferują personalizację takich firan, np. skrócenie ich lub wszycie innej taśmy. Jeśli firanka nie do końca ci odpowiada, możesz przerobić ją u krawcowej. Cena takiej usługi to ok. 50 zł. Czasami zatem nie opłaca się kupić gotowej firanki, ale materiał i zlecić uszycie firanki na wymiar.

Krótkie firanki do kuchni, zazdrostki do kuchni

Krótkie firanki i zazdrostki są idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących lekkiej i subtelnej dekoracji okna w kuchni. Mogą zapewnić prywatność oraz ochronę przed zbyt mocnym słońcem.

Przeczytaj również: Ładne zazdrostki do kuchni i nie tylko. Nowoczesne krótkie firanki. Pomysł na dekorację okna

Jak ciekawie powiesić firanki?

Firanki można powiesić na tradycyjnych karniszach, ale równie interesującym rozwiązaniem są szyny sufitowe. Listwa maskująca taką szynę może być wykonana ze sztukaterii, co będzie stanowić dla firan dodatkową ozdobę.

Jak ciekawie powiesić firanki? Możesz kupić też ciekawe haczyki do upinania firan, np. w kształcie ptaków. Firanki można zamocować do nich bez dodatkowych akcesoriów.

Co na okno w kuchni zamiast firanek?

Alternatywą dla tradycyjnych firanek w kuchni mogą być żaluzje, rolety rzymskie czy nawet zasłony kuchenne wykonane z grubego, wytrzymałego materiału. Powieszone bez firanek będą stanowiły piękną oprawę okna, nie ograniczając jednocześnie dostępu światła. Wieczorem, by zyskać prywatność, wystarczy je zasłonić. 

Nowoczesne i eleganckie firany do kuchni. Zdjęcia i inspiracje

Przeczytaj również: Ładne zazdrostki do kuchni i nie tylko. Nowoczesne krótkie firanki. Pomysł na dekorację okna

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny
Dekorowanie zasłony - stemplowanie tkaniny