Jak zaaranżować parapet w kuchni? Kuchenny parapet piękny i praktyczny – porady, inspiracje, zdjęcia!
Parapet w kuchni może pełnić dwie funkcje: dekoracyjną i praktyczną. Podpowiadamy, jak połączyć piękne z pożytecznym – wtedy aranżacja będzie dodawała wnętrzu charakteru, a my zyskamy dodatkowe miejsce na drobiazgi czy rośliny. Poniżej sprawdzone porady i pomysłowe patenty!
Autor: Sophie Allport
Profilowany parapet ma „wsparcie” w postaci cokołu drewnianego blatu. Podwieszany ceramiczny zlew i stylizowana bateria udają, że mają sto lat. Dekoracyjne drobiazgi (Sophieallport.com) także są jak z kuchni babuni.
Spis treści
- Kuchenne okno – z parapetem czy bez niego?
- Kuchenny parapet zintegrowany z blatem
- Parapet kuchenny w roli długiej półki
- Z czego zrobić kuchenny parapet?
- Co ładnie wygląda na kuchennym parapecie?
- Jak odświeżyć parapet?
Kuchenne okno – z parapetem czy bez niego?
Kuchenne okno najczęściej ma parapet wewnętrzny, ale nie musi go mieć. Jeżeli miejsca jest mało, można zrezygnować z tradycyjnego, wystającego poza zarys glifów okiennych (fragmenty ściany, w której osadzone jest okno; są także glify drzwiowe). Ścianę pod oknem wystarczy pomalować albo wykończyć ją np. „półeczką” na szerokość wnęki okiennej. Może ona się łączyć z opaską okienną i dekorować okno.
Brak parapetu lub wąski docenimy zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia jest mała, a okno jest usytuowane na szlaku komunikacyjnym, kiedy to częste przechodzenie obok może skutkować... siniakami! Jeśli pod oknem znajduje się stół czy ciąg roboczy, nie ma to tak dużego znaczenia, np i jest więcej miejsca do przechowywania czy do eksponowania roślin i ładnych przedmiotów. Trzeba jednak i w tej sytuacji brać pod uwagę fakt, że szeroki parapet może okazać się niewygodny, tworzyć dziwną przestrzeń pod spodem itp. – warto po prostu kierować się potrzebami i gustem.
Kuchenny parapet zintegrowany z blatem
Jeżeli okno kuchenne jest na wysokości blatu roboczego, doskonałym pomysłem jest zamontowanie wyprofilowanego blatu wypełniającego wnękę okienną. W ten sposób nie tworzą się występy, które mogą utrudniać codzienne czynności i sprzątanie, ponadto zaś zyskujemy dodatkową przestrzeń miejsce na odstawienie akcesoriów, pojemników czy dekoracyjne rośliny. To rozwiązanie sprawdza się nie tylko w małych kuchniach, w których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.
Parapet kuchenny w roli długiej półki
W kuchni miejsce klasycznego parapetu może zająć właściwie długa półka, np. od ściany do ściany (zależnie od usytuowania okna) wykończona „fartuchem” czy gzymsem w tym samym kolorze. Jeżeli obok jest jednak drugie okno, można je w ten sposób efektownie połączyć. Odstęp pod „fartuchem” to idealne miejsce do montażu listwy LED albo pojedynczych opraw halogenowych.
Z czego zrobić kuchenny parapet?
Zależnie od rodzaju okna i wystroju kuchni można wykorzystać drewno (trwałe, eleganckie), laminat (mnogość kolorów i wzorów, przystępna cena), płytki ceramiczne i okładziny (wielość wzorów, faktur, odcieni), kamień (trwałość, elegancja, różnorodność wzorów i odcieni, łatwy do utrzymania w czystości), konglomerat, czyli sztuczny kamień (niższa cena, dowolne kolory, trwałość).
Traktuj jednak okno i parapet jako całość: a więc okno i parapet powinny współgrać. Jeśli nie masz pomysłu, niech jedno i drugie będzie z tego samego materiału (źle wygląda okno np. drewniane, a parapet z PCV drewno imitującego). Ale z wyczuciem można łączyć drewniane czy plastikowe ramy z parapetem z cegły, stali, kamienia, pytek itp. Jeśli okno i parapet będą w jednym kolorze, np. pomalujesz je farbą, okno wyda się optycznie większe.
Zobacz także: Parapet wewnętrzny: poznaj rodzaje parapetów. Przegląd materiałów
Co ładnie wygląda na kuchennym parapecie?
- Rośliny doniczkowe i zioła – to pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, bo to wymarzone dla nich miejsce. Obecność żywej zieleni zaś zawsze korzystnie wpływa na odbiór wnętrza, a kuchni dodaje witalności. Pamiętaj, by doniczki ustawiać tak, by okno dało się swobodnie choćby tylko uchylać. Wykorzystaj miniregaliki do piętrowych kompozycji, osłonki dobierz do wystroju kuchni.
- Pojemniki na produkty spożywcze, które lubisz mieć pod ręką. Wybierz estetyczne, pasujące do stylu kuchni.
- Niewielkie akcesoria, jak np. mały stojak na kubki, koszyczek z chochelkami itp., podpórkę książki kucharskiej.
- Kucharskie książki – o ile nie grozi im na parapecie kontakt z wodą. Nie przesadź też z ich liczbą tak, by nie zasłoniły światła
- Ulubione przedmioty dekoracyjne, np. ładne filiżanki, imbryki, stara waga kuchenna itd. Ozdoby powinny pasować do wystroju i podkreślać charakter kuchni.
Polecamy: Zioła w kuchni. Jak je hodować, gdzie i w czym ustawić, jak o nie dbać?
Jak odświeżyć parapet?
Ubytki w drewnie wypełnij szpachlą do drewna, w PCV np. silikonem, a potem użyj: bejcy i lakieru (albo lakierobejcy) oraz farby do PCV. Każdy parapet (kamień, drewno, lastriko itd.) możesz odmienić, malując odpowiednią farbą, oklejając meblową folią samoprzylepną albo okładając np. płytkami imitującymi cegłę.
Autor: Sophie Allport
Profilowany parapet ma „wsparcie” w postaci cokołu drewnianego blatu. Podwieszany ceramiczny zlew i stylizowana bateria udają, że mają sto lat. Dekoracyjne drobiazgi (Sophieallport.com) także są jak z kuchni babuni.