Fronty kuchenne: lepszy połysk czy mat? Plusy i minusy dostępnych rozwiązań

2024-04-24 15:53 Materiał sponsorowany

Zabudowa meblowa z połyskiem świetnie wygląda szykownie i świeżo, z kolei ta w głębokim macie ma w sobie nowoczesną elegancję, a przy tym emanuje pewnym ciepłem. Wybór między nimi to jednak nie tylko kwestia gustu. Oba rodzaje wykończeń bywają określane przez jednych jako praktyczne, przez innych – przeciwnie. Gdzie leży prawda? I po jaki rodzaj frontów sięgnąć, aby cieszyć się na równi wspaniałymi walorami wizualnymi oraz łatwością utrzymania kuchni w idealnym stanie przez lata?

REHAU, RAUVISIO brilliant noble matt oraz RAUVISIO noir
Autor: REHAU, materiały prasowe Laminaty akrylowe REHAU z kolekcji noble matt i noir mają wspaniałe walory praktyczne. Są odporne m.in. na wysokie temperatury, wodę, tłuszcz.

Spis treści

  1. Co zamiast lakieru i szkła
  2. Połysk albo mat – w wyjątkowej odsłonie

Fronty z połyskiem mają szeroko znane i cenione zalety. Prezentują się szykownie. Kojarzą się z czystością i świeżością, co w kuchni ma szczególne znaczenie. Często też rzeczywiście mają gładką, nieporowatą powierzchnię, która nie sprzyja osadzaniu się jakichkolwiek zabrudzeń, wnikaniu plam czy rozwojowi drobnoustrojów. Niektórzy jednak obawiają się, że na błyszczących powierzchniach wszelkie zanieczyszczenia są bardziej widoczne. Czy słusznie? Pod światło niestety tak. Z drugiej strony jednak wszelkie odbicia czy refleksy światła sprawiają, że wnętrze zyskuje głębię – staje się optycznie przestronniejsze. To też duża zaleta, zwłaszcza w mniejszym mieszkaniu.

REHAU, RAUVISIO noir
Autor: REHAU, materiały prasowe Głęboki, wibrujący granat to modny odcień z palety REHAU noir.

A fronty matowe? Ich popularność stale rośnie m.in. za sprawą mody na styl loftowy oraz minimalizm. Bez wątpienia prezentują się bardzo nowocześnie. Niejednokrotnie mają w sobie wiele ciepła – zachęcają, by nie tylko na nie patrzeć, ale też dotykać – co, dodajmy, nieraz skutkuje widokiem odcisków palców. Tu zauważmy, że choć w popularnej opinii plamy są na nich mniej widoczne, praktycy nie zawsze podzielają tę opinię – popularne powierzchnie matowe często jednak odbijają światło, przez co pojawia się ten sam problem, co przy powierzchniach błyszczących. Rzecz w tym, że podobnie jak w kwestii wyglądu, walory funkcjonalne frontów i matowych, i błyszczących w zasadniczej mierze zależą od sposobu wykończenia powierzchni.

REHAU, RAUVISIO noir
Autor: REHAU, materiały prasowe Zachwycająca zieleń zabudowy kuchennej to propozycja z palety REHAU noir.

Co zamiast lakieru i szkła

Połysk w zabudowach kuchennych najczęściej jest osiągany za sprawą odpowiedniego lakieru (np. typu Piano) albo warstwy szkła. Lakiery pozwalają uzyskać na meblach niemalże dowolny odcień – to wielka zaleta, ale też… zagrożenie, o którym jeszcze powiemy. Niestety są wrażliwe na zarysowania, zadrapania, zmatowienia i zadarcia. Nie zawsze też dobrze chronią płytę meblową przed gorącymi oparami, chlapiącym tłuszczem czy wodą, przez co z biegiem lat fronty potrafią puchnąć czy odkształcać się. Znacznie lepsze walory pod tym względem ma szkło, ono jednak okazuje się dość ciężkie, co wymusza stosowanie specjalnych zawiasów. Podczas montażu wymaga współpracy stolarza i szklarza, co generuje wyższe koszty. A uderzone i stłuczone rodzi ryzyko skaleczenia, zwłaszcza gdy w domu są dzieci albo zwierzęta.

Od wad tych tradycyjnych rozwiązań wolne są: laminat akrylowy oraz polimerowe szkło. Laminat akrylowy REHAU to powierzchnia niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ jest idealnie gładka, a przy tym umożliwia bezspoinowe łączenie krawędzi w technologii laserowej, znakomicie chroni fronty kuchenne przed wspomnianymi wcześniej zagrożeniami. Stanowi gwarancję, że mimo upływu lat meble nie będą nosić zarysowań, obtłuczeń, zadziorów i pęcherzy.

Polimerowe szkło REHAU to z kolei nowoczesny materiał, który ma wszystkie zalety tradycyjnego szkła, ale jest wolny od jego wad. Okazuje się aż 10 razy trwalsze niż zwykła szklana tafla, a w przypadku stłuczenia nie rozpada się na ostre odłamki. Przy tym – za sprawą odporności na intensywne promieniowanie UV – nie odkształca się ani nie traci głębi kolorów wraz z upływem czasu. Świetnie sprawdza się jako wykończenie ściany nad blatem. Można je również wykorzystać do budowy frontów mebli kuchennych czy wyspy.

Połysk albo mat – w wyjątkowej odsłonie

Aby osiągnąć efekt wysokiego, lustrzanego połysku, zamiast lakieru – podatnego niestety na uszkodzenia – warto zatem wybrać trwalsze fronty z polimerowego szkła RAUVISIO crystal. Bogata paleta kolorów obejmuje m.in. srebrzysty Mirror (z efektem prawdziwego lustra), czarny Piano, a także liczne odcienie bieli, beżu i szarości, miętową zieleń, pudrowy róż, błękit oraz nasycony niebieski. Linia RAUVISIO crystal decor przynosi z kolei fotorealistyczne grafiki ze wzorami kamieni, doskonałe m.in. na ścianę nad blatem. Wysoki połysk oferują również laminaty akrylowe RAUVISIO brilliant, dostępne w kolejnych odcieniach wspaniałej bieli, beżu i szarości, bordo czy fioletu – co ważne, w pakiecie z zaletami bezspoinowego montażu, który po pierwsze daje modny i szlachetny efekt frontów monolitycznych, a po drugie ułatwia sprzątanie.

Kto natomiast woli mat – ale nie banalny, lecz aksamitny i wyjątkowo głęboki – bez wątpienia zachwyci się nową kolekcją REHAU noble matt. Jej założeniem jest pełna spójność odcieni frontów meblowych, obrzeży oraz nowoczesnych żaluzji meblowych. Wszystkie te elementy dostępne są w 8 starannie wybranych odcieniach. Mamy tu tu głęboką czerń After Dark, antracyt Gaslit Alley, całą gamę szarości – Trench Coat, Smoke Stack i Silver Lake oraz trzy warianty bieli: cieplejszy High Low, różowawy Capital Starlit i świetlistą Casa Blanca. Dodatkowo kolekcja RAUVISIO noir obok wymienionych odcieni oferuje szalenie elegancką ciemną zieleń Olive Detour, granat Midnight Dash, kremowy odcień Maltese Mist oraz beż Boxcar Blonde. Wszystkie one mają w sobie ponadczasową szlachetność, a jednocześnie zostały dobrane tak, aby harmonijnie łączyć się i z sobą nawzajem, i z innymi barwami stosowanymi we wnętrzach. Projektanci, którzy przygotowywali te palety, świadomie starali się bowiem usunąć problemy, jakie u wielu klientów rodzi wybór odcienia z nieograniczonych wzorników.

REHAU, RAUVISIO brilliant noble matt
Autor: REHAU, materiały prasowe Laminaty akrylowe REHAU noble matt zostały zaprojektowane tak, by nie pokrywały się widocznymi odciskami palców. Dlatego stanowią wymarzone rozwiązanie przy frontach otwieranych dotykowo.

Warto raz jeszcze podkreślić, że te nowoczesne materiały znacznie ułatwiają utrzymanie mebli kuchennych w idealnym stanie, a więc bez śladów życia codziennego. Dzięki równej i gładkiej powierzchni nie powstają na nich uciążliwe zacieki ani nieestetyczne odciski palców. Do usuwania zabrudzeń wystarczy jedynie wilgotna szmatka z mikrofibry. Dzięki temu wybrany efekt – mocnego połysku lub głębokiego matu – każdego dnia przez kolejne lata zachwyca tak samo, jak w momencie montażu nowych mebli w mieszkaniu.

REHAU, RAUVISIO crystal
Autor: REHAU, materiały prasowe Szkło polimerowe ma fantastyczne zalety użytkowe. Jest odporne m.in. na zarysowania, obtłuczenia, a także plamy. Aby zawsze było idealnie czyste, wystarczy sięgnąć po wilgotną ściereczkę z mikrofibry.