Magda zmieszała trendy i stworzyła kuchnię idealną. Dziś wszyscy mówią, że "dobrze to wymyśliła"

2022-11-21 13:51

– Gdy projektowałam naszą kuchnię, panowała moda na biel. Trendy jednak przemijają, chciałam spróbować czegoś innego – mówi Magda. Połączyła więc biel z szarością, a fronty frezowane z gładkimi. I choć początkowo nie każdy był przekonany do jej wizji, dziś wszyscy przyznają, że „dobrze to wymyśliła”.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek MAGDA Projektantka wnętrz i właścicielka biura projektowego Yumi Design. Praca jest jej największą pasją. Mateusz prowadzi biuro nieruchomości. Interesuje się motoryzacją. Wolny czas spędzają aktywnie, na spacerach, wycieczkach rowerowych. Lubią odkrywać nowe miejsca na kulinarnej mapie Poznania, czerpiąc inspiracje do tworzenia dań we własnej kuchni.

Już na etapie szukania mieszkania, wiedzieliśmy, że chcemy, by była w nim kuchnia otwarta na salon – wspominają Magda z Mateuszem. – Gotuję praktycznie codziennie, robienie tego w zamkniętym pomieszczeniu, z dala od salonu, gdzie toczy się życie rodzinne, to nie dla mnie. Wolę mieć możliwość rozmowy czy obserwowania tego, co się dzieje w mieszkaniu – dodaje pani domu, z zawodu projektantka wnętrz w pracowni Yumi Design.

Wizję nowej kuchni Magda miała w głowie od dawna. Dokładnie zaplanowała jej układ – wzdłuż dłuższej ściany szafki stojące. Wiszące tylko do połowy długości zabudowy, bliżej balkonu. Asymetria wprowadza dynamikę, lekkość, efekt zaskoczenia. A co na drugą ścianę o szerokości zaledwie 107 cm? Zabudowa pod sufit. Pośrodku, między aneksem i salonem: stół. – Nie trzeba było przenosić instalacji ani zamawiać mebli na miarę.

Idealnie wpasowały się tu gotowe szafki z IKEA. Kilka frontów gładkich, zupełnie prostych. Pozostałe frezowane, nieco w klasycznym stylu – mówi Magda. Dziś para przepada za swoją kuchnią. Co ciekawe, odwiedzający ich znajomi częściej siadają przy stole niż na sofie w salonie. Mateusz, zapytany o ulubiony element, wskazuje na zmywarkę. – Chociaż do pełni szczęścia brakuje jej funkcji automatycznego rozładunku – żartuje

W RÓWNEJ LINII

Za czarnym fragmentem ściany kryje się komin wentylacyjny. Magda dostawiła do niego wysoką szafkę na produkty spożywcze oraz chłodziarko-zamrażarkę w zabudowie. Zarówno komin, jak i meble mają głębokość 60 cm, dzięki temu można było je zlicować.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

NA MIĘKKO CZY SUROWO?

Tapicerowane eleganckie krzesła duńskiej marki Actona stanęły przy prostym w formie stole z metalowym stelażem. Pod sufitem – masywne lampy w stylu industrialnym (IKEA). Zamiast parapetu nad grzejnikiem, wykonana na zamówienie, drewniana półka – idealne miejsce na często zmieniane grafiki, obrazy.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek

NA TABLICY

Pas o szerokości blatu (pomiędzy ścianą a wysoką zabudową) projektantka pomalowała czarną farbą tablicową, która ładnie kontrastuje z jasną mozaiką obok. Reling i półka z ogranicznikiem niemal wtapiają się w czarną ścianę.

Kuchnia
Autor: Monika Filipiuk-Obałek
Dwubarwna zabudowa
Magda Lewandowska, Yumi Design, yumidesign.pl
Magda Lewandowska, Yumi Design, yumidesign.pl

Przełamuje monotonię, odpowiada za ciekawy wystrój kuchni. Sprawdza się zarówno u osób ceniących klasykę, jak i odważne rozwiązania. Jeśli chcemy, by kuchnia bardziej przyciągała uwagę, wybierzmy jasne szafki dolne, a ciemne – górne. Z kolei jasne szafki wiszące optycznie powiększą i rozjaśnią wnętrze. Nie musimy ograniczać się do podziału góra-dół. Barwnych zestawień może być znacznie więcej, np. wyróżnienie kolorystyczne wyspy, wysokiej zabudowy czy otwartych półek. Najczęstsze połączenia barw? Biel w kontraście z czernią, szarością, granatem, zielenią albo naturalnym drewnem. Warto jedynie poruszać się wśród odcieni, które pozytywnie na nas działają.

Plan kuchni
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE