Jak wykończyć ściany w jadalni? By aranżacja była harmonijna i udana duże znaczenie w wyborze materiałów i pomysłów na ścianę w jadalni, ma jej umiejscowienie w mieszkaniu. Inaczej wykończymy ściany w dużej jadalni, która stanowi oddzielne pomieszczenia, a inaczej w kąciku jadalnianym zaaranżowanym w kuchni. Najczęściej jadalnia powstaje na granicy kuchni i salonu, wtedy stół ustawiamy zazwyczaj w pobliżu jednej ściany. I właśnie tę ścianę warto podkreślić.

Ściany w jadalni: kolory i materiały

Jadalnia to miejsce śniadań we dwoje, rodzinnych obiadów i kolacji z przyjaciółmi. Wyposażenie obowiązkowe? Stół, krzesła, lampa. Ale też dywan, kredens, dodatki. Ważna jest też dekoracja ściany, przy której postawimy stół. We współczesnym mieszkaniu strefy kuchni i jadalni mogą się przenikać. Jednoznaczny podział nie jest potrzebny. Można tak zaaranżować podłogę, ściany, sufity, oświetlenie i meble, że trudno będzie stwierdzić, czy to stół stanął w kuchni, czy meble kuchenne w jadalni.

Galeria zdjęć: 19 pomysłów na ściany w jadalni >>>

Ciemna ściana w jadalni daje wrażenie głębi, przyciąga uwagę i podkreśla miejsce ze stołem w aranżacji wnętrza. Aby pomalowana na ciemny odcień ściana w jadalni nie przytłaczała, rozjaśnij ją jasnymi meblami (stół i krzesła), skontrastuj z jasną podłogą. Zadbaj o ładne nakrycie stołu. Pozwól, by na taką ścianę padały promienie słoneczne. Kolor ściany w jadalni musi być dobrany do całego wystroju wnętrza oraz do mebli jadalnianych (stołu, krzeseł, bufetu, kredensu). Jeśli masz mało miejsca stół w jadalni można dosunąć do ściany. Jeśli zdecydujesz się na neutralny kolor ścian, czyli biały ścianę może ozdobić ładna grafika, zegar, obraz, plakat w ramie pasującej do stylu wnętrza. Innym sprawdzonym sposobem na aranżację ściany w jadalni jest wykończenie ją tapetą. Wzory tapet czy fototapety powinny pasować do aranżacji całego pomieszczenia, szczególnie jeśli jadalnia jest połączona z salonem i kuchnią. Na ścianie w jadalni sprawdzi się też drewniana okładzina, modna ostatnio w aranżacji wnętrz - cegła, czy ciekawa faktura np. tynku dekoracyjnego.