W projekcie kuchni najważniejsze jest prawidłowe rozmieszczenie trzech podstawowych sprzętów: zlewozmywaka, lodówki oraz kuchenki. Strefa wokół zlewu jest jednym z najczęściej uczęszczanych miejsc w kuchni. Dlatego niezwykle ważne jest by była ona pomysłowo i funkcjonalnie zaplanowana. Modelowy układ nie zawsze da się wprowadzić w życie, ale może on naprawdę znacznie ułatwić pracę w kuchni. Podpowiadamy jak urządzić strefę wokół zlewu!

Strefa wokół zlewu: na co zwrócić uwagę

Od momentu zagoszczenia w naszych kuchniach zmywarek, funkcja zlewozmywaka nieco się zawęziła. Jednak nadal jest ona jedną z najczęściej wykorzystywanych stref w kuchni. Strefa zmywania jest niezwykle ważnym stanowiskiem roboczym, które wykorzystujemy między innymi do wstępnej obróbki produktów spożywczych. Dlatego należy ją urządzić tak, by była komfortowa i funkcjonalna. Warto zwrócić uwagę na kształt i materiał, z którego wykonano zlewozmywak i dopasować go do stylistyki wnętrza kuchni. Nie bójmy się zestawiać nowoczesnych form zlewów z klasycznymi meblami. Emaliowane zlewy żeliwne powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują ceramiczne, bardziej estetyczne modele.

Zlewozmywak w kuchni: jaki materiał wybrać?

Zlewozmywaki ceramiczne ze szlachetnej kamionki są niezwykle odporne na temperaturą aż do 1250 stopni. Zlew stalowy, wykonany ze stopu chromowo-niklowego jest nierdzewny i również odporny na temperaturę. Do wyboru mamy także zlewy kompozytowe, z mielonego kamienia i akrylu, które charakteryzują się wysoką odpornością na uderzenia i zarysowania. Jeśli zdecydujemy się na model z kamienia i akrylu, pamiętajmy o tym, że nie będzie on odporny na wysokie temperatury – niekorzystnie wpłynie na niego temperatura powyżej 280 stopni. W przypadku zalania barszczem lub winem zlewu wykonanego z jasnego kamienia, musimy pamiętać o tym, by natychmiast go wyczyścić, ponieważ może ulec przebarwieniu.

Strefa zmywania: gdzie ją usytuować?

Jedną z najlepszych lokalizacji na zlew w projekcie kuchni jest strefa pod oknem. Zaplanowanie strefy zmywania w bezpośrednim sąsiedztwie okna niesie za sobą wiele zalet. Jedną z nich jest doskonałe doświetlenie miejsca pracy. Dla innych, dużą frajdą podczas zmywania będzie obserwowanie tego co dzieje się za oknem. Dobrym pomysłem na usytuowanie zlewu z kuchenny wnętrzu jest zaplanowanie go na podmurówce. Takie rozwiązanie idealnie zaprezentuje się w przestrzeniach urządzonych z sielskim, nieco wiejskim klimacie. Ciekawym rozwiązaniem jest położenie grubych desek na dwóch otynkowanych filarach, a na nich zaprojektować ceramiczny zlewozmywak. Na rynku dostępnych jest wiele modeli zlewów. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór ceramicznego zlewu z tzw. Brzuszkiem, czyli półokrągłym frontem, który świetnie zaprezentuje się wychodząc na plan pierwszy w prostym ciągu kuchennej zabudowy.