Projekt kuchni: czarno-biała kuchnia z fornirem i kroplą kobaltu [KOSZTORYS]

Jak stworzyć aranżację kuchni, by zachowała międzywojenny klimat lokalizacji mieszkania i była jednocześnie funkcjonalną, nowoczesną przestrzenią? Oto projekt kuchni, który stawia na klasyczne zestawienie czerni i bieli, nowoczesne sprzęty i zabudowę okraszone tradycyjnymi elementami dekoracyjnymi oraz autentyczne, stylowe meble z epoki. Sprawdź kosztorys wyjątkowego projektu czarno-białej kuchni z kroplą kobaltu i fornirem z czeczotki.

Czarno-biała kuchnia z kobaltową ścianą
Czarno-biała szachownica w kuchni
Orzechowy fornir i kobaltowa ściana w kuchni
Czarno-biała zabudowa kuchenna
Czarno-biała kuchnia z orzechowym fornirem

Urządzając swoją kuchnię, właściciele mieszkania znajdującego się w okolicy, w której fabryczny klimat okresu międzywojennego jest nadal żywy, chcieli zarówno zainspirować się historycznym duchem otoczenia, jak i stworzyć rodzinną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń. W ten sposób powstał projekt otwartej na salon czarno-białej kuchni, w której nowoczesne sprzęty płynnie przenikają się ze stylowymi elementami rodem z epoki.

Aranżacja kuchni: czarno-biała kuchnia z klimatem

By projekt ich kuchni oddawał w pełni urok historycznego okresu międzywojnia, właściciele zdecydowali się na odnowienie wzoru zniszczonej podłogi, pokrywając ją płytkami w niezwykle elegancką i klasyczną, ale pasującą również do nowoczesnych wnętrz szachownicę. Do czarno-białych płytek dobrana została zabudowa w tej samej palecie kolorystycznej, która w analogiczny sposób wpisuje się w historyczno-nowoczesną konwencję. Również kwestia materiałów w projekcie kuchni została dokładnie przemyślana – w zabudowie kuchennej sąsiadują ze sobą lakierowany MDF, fornir z modnej w czasie międzywojnia czeczotki (którego ciepły odcień i dekoracyjny rysunek słoi w subtelny sposób ocieplają wizualnie monochromatyczną aranżację) oraz fazowane szkło. Blaty kuchenne oraz wykończenia ścian nad nimi wykonane zostały ze stosunkowo niedrogiej i łatwej do utrzymania w czystości, a jednocześnie efektownej płyty laminowanej imitującej kamień, a do lustrzanych frontów przymocowano oryginalne uchwyty z przedwojennych mebli pozostawionych przez poprzednich właścicieli. Elementem ożywiającym kolorystykę aranżacji czarno-białej kuchni jest pomalowana na intensywny kobalt ściana (kolor niebieski rzadko gości w kuchniach), za którą schowano obowiązkowy element międzywojennych kuchni – spiżarkę. Historycznego klimatu w aranżacji czarno-białej kuchni dopełniają korespondujące kolorystycznie z czeczotkowym fornirem stylowe meble Thoneta oraz dodatki z epoki. Pod względem praktyczności i wyposażenia kuchnia jest już na wskroś współczesna. Zabudowę kuchenną szczelnie wypełniają szafki zapewniające wygodne przechowywanie, obok nowoczesnej lodówki typu side-by-side powstała półka na wino, a stworzony na granicy kuchni i jadalni półwysep jest jedynym elementem oddzielającym otwartą kuchnię od salonu, co tworzy sprzyjającą relacjom rodzinnym i towarzyskim przestrzeń. Nowoczesne wpływy w aranżacji kuchni widać także w towarzyszących klasycznym dodatkom dizajnerskich sprzętach. Industrialne lampy w projekcie czarno-białej kuchni idealnie współgrają z miedzianymi naczyniami i czeczotkowym fornirem, geometryczne wzory talerzy nawiązują do szachownicy na podłodze, a pojedyncze niebieskie akcesoria kuchenne są odbiciem kobaltowej ściany. Aranżacja czarno-białej kuchni: piękniej być nie mogło!

Projekt kuchni: blat laminowany MDF imitujący łupek

Blat z laminowanej płyty MDF, którego kolor i faktura imitują łupek to rozwiązanie idealne do tego typu kuchni. By podkreślić prostotę i linię półwyspu kuchennego, taka sama płyta zamontowana została na ścianie nad dolnymi szafkami. Imitacja kamienia ma stosunkowo niską cenę i znakomicie się prezentuje w aranżacji kuchni, dobrze też podkreśla szlachetność innych materiałów, takich jak fornir z orzechowej czeczotki.

Projekt kuchni: KOSZTORYS

- meble kuchenne wg projektu, Zakład Stolarski Gal-Mat Andrzej Matusiak – 21 000 zł
- lodówka RF62QRS, Samsung – 4500 zł
- piekarnik HB33BDS40S, Siemens – 1700 zł
- zmywarka SN 65D001EV, Siemens – 1300 zł
- mikrofalówka HF 25M6R2, Siemens – 1600 zł
- płyta EH 651BE17TE, Siemens – 1400 zł
- zlewozmywak Basis BFG 611ANTRACYT, Franke – 570 zł
- bateria Coxy, Franke – 470 zł
- oświetlenie Mateo DLP-250-GR, Kanlux – 106 zł
- lampy miedziane, Westwing – 597 zł
- stół i 4 krzesła Thonet, allegro.pl – 1300 zł
- mozaika 30x30 GAA0K048, rako.cz – ok. 1000 zł

Razem: ok. 35 543 zł

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY