Beżowa kuchnia z drewnianym blatem. Fornir orzechowy, miedź i faktura koronki

2024-03-18 11:31

Aranżacja tej beżowej kuchni zaprzecza powiedzeniu, że szewc bez butów chodzi. Prezentujemy inspirujący projekt Pracowni Architektury i Designu Lorens. Sprawdź, jak nowocześnie wykorzystać fornir, dobrać kolory oraz wyposażenie kuchni.

Spis treści

  1. Meble kuchenne
  2. Faktury i struktury
  3. Ciekawe autorskie rozwiązania
  4. Beżowa kuchnia z drewnem. Zdjęcia
  5. Trendy kuchnia 2024. To będzie modne w nowoczesnej kuchni

Fornirowane meble były wizytówką inteligenckich domów przedwojennej Polski. Doskonałe rzemiosło i precyzja wykonania czyniła z nich meblarskie dzieła sztuki i inwestycję na całe pokolenia. Tęsknota do dawnego, znakomitego rzemiosła, ale i dbałość o wysokiej klasy materiały w połączeniu z nowoczesnym projektowaniem i podejściem do funkcjonalności, zainspirowała parę architektów z Pracowni Architektury i Designu LORENS do zaprojektowania własnej kuchni. 

Meble kuchenne

Układ zabudowy meblowej jest klasyczny i  funkcjonalny. Górne szafki kuchenne mają gładkie i lakierowane fronty z płyty MDF w odcieniu ciepłego, pastelowego beżu. Ich układ jest niesymetryczny, dwie ostatnie szafki wiszą nieco wyżej.

Dolna zabudowa została obłożona orzechowym fornirem. Projektanci własnoręcznie dobierali liście forniru i nadzorowali sposób ich ułożenia. Frezowana konstrukcja frontów dolnej strefy zabudowy pozbawiona została uchwytów na rzecz automatycznie wysuwanych szuflad.

Faktury i struktury

Projektanci perfekcyjnie dopracowali przenikanie się faktur i struktur. Lakierowane fronty szafek wiszących nawiązują do koloru lodówki w odcieniu starego złota. Obok bogatego forniru dolnych szafek, intrygującym i jednocześnie spajającym całość szczegółem, są reliefowe kafelki z motywem koronki oraz ceramiczne kratki wentylacyjne z manufaktury Krystyny Kaszuby-Wacławek.

Jasnobeżowy blat to łagodne przejście kolorystyczne od beżowych, lakierowanych górnych szafek do białego, rozległego zlewozmywaka i płyty kuchennej na białym szkle. Na podłodze szary gres ze śladem szalunku dodaje wnętrzu nieco chropowatości i dyskretnie nawiązuje do rysunku usłojenia forniru szafek.

Jak uzasadniają swój wybór projektanci, gres na posadzce jest mocno szkliwiony, co powoduje, że jest zarówno refleksyjny, jak i zachowuje lekko zgrzebną, szalunkową fakturę. Industrialne lampy w odcieniach złota i miedzi projektu Toma Dixona oraz dmuchany stołek z blachy stalowej „Plopp” Oskara Zięty to przedmioty dodające lekko surowego charakteru.

Ciekawe autorskie rozwiązania

Ciekawostką i jednocześnie dodatkową zabudową jest mebel zaprojektowany przez architektów, znajdujący się na przeciwległej ścianie zabudowy kuchennej. Jest to zabudowa o lekkiej konstrukcji, umownie oddzielająca kuchnię od salonu. Znajdują się tam szafki kuchenne wraz z piekarnikiem (od strony kuchni), a od strony  salonu – szafkę z funkcjonalnymi półkami.

Projektanci chcieli, aby ta przestrzeń była jak najmniej kuchenna, ale jednocześnie w pełni funkcjonalna. Istotnym składnikiem kompozycji jest również nieoczywista gama kolorystyczna, w której szarościom towarzyszą ciepłe brązy. Jak podkreślają projektanci, są to niezwykle zmysłowe barwy, kojarzące się ze smakiem i zapachem cynamonu, gałki muszkatołowej, soli i pieprzu.

Przemyślana struktura wnętrza i naturalna gama kolorów mają ponadczasowy charakter. Aranżacyjny pomysł oparty na miłości do szlachetnych materiałów, takich jak drewno, miedź czy porcelana, oraz tradycyjnych rzemieślniczych technologiach, wykorzystanych w nowoczesny sposób, stanowią bazę do dalszych eksperymentów z wnętrzem.

Beżowa kuchnia z drewnem. Zdjęcia

Trendy kuchnia 2024. To będzie modne w nowoczesnej kuchni

Otwarta kuchnia – na co zwrócić uwagę podczas projektowania? Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię.
Nasi Partnerzy polecają