Pomysły na ścianę w kuchni: tynk dekoracyjny lub tapeta

Zamiast farby lub płytek na ścianę w kuchni można położyć dekoracyjny tynk strukturalny lub tapetę. Może i prace będą uciążliwe, ale za to efekt na pewno nietuzinkowy, taka aranżacja kuchni będzie oryginalna i pomysłowa. Do kuchni najlepsze będą tynki akrylowe oraz tapety winylowe lub tapety z włókna szklanego.

Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym
Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym
Ściana w kuchni wykończona tapetą
Ściana w kuchni wykończona tapetą

Do niedawna tapeta kojarzyła się z wykończeniem ścian pokoju – dzisiaj coraz częściej pojawia się również w kuchni. Do wyłożenia ścian nad kuchenką i zlewozmywakiem wybieramy tapety, które są odporne na wilgoć i niepalne: tapety winylowe albo tapety z włókna szklanego. Tapety winylowe przeznaczone do miejsc mokrych mają wierzchnią warstwę grubszą, gąbczastą, dzięki czemu można je często myć, a nawet szorować. Taka tapeta lepiej niż farba pokryje nierówności ścian. Przed położeniem tapety ścianę należy oczyścić z brudu i tłuszczu. Do przyklejenia tapety używamy kleju wodoodpornego.

Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym

Zamiast farby na ścianę w kuchni można położyć dekoracyjny tynk strukturalny. Do kuchni wskazane są tynki akrylowe jedno- lub dwuwarstwowe. Pozwolą one uzyskać strukturalną powierzchnię ściany (na przykład strukturę drobnoziarnistego granitu). Podłoże pod tynk musi być odpowiednio przygotowane: tynku nie można nakładać na surowe ściany o nierównej powierzchni ani na ściany pomalowane farbą. Po położeniu tynku ściana w kuchni powinna zostać pomalowana środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.

 Ściana w kuchni wykończona tynkiem dekoracyjnym

Wykończoną tynkiem ścianę w kuchni należy pokryć środkiem uszczelniającym, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami

Fot. Konrad Kalbarczyk

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Hanna Jankowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY