Kuchnie w stylu prowansalskim są lubianym i częstym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że są bardzo klasyczne, a ich kolorystyka jest jasna i stonowana, co buduje poczucie spokoju i harmonii.

Kuchnia w stylu prowansalskim: siła tkwiąca w dodatkach

By nadać kuchni wyraz stylu prowansalskiego należy skupić się przede wszystkim na kolorach, formie mebli i dodatkach. Kolorystyka nie musi koniecznie pozostawać biała, beżowa, czy kremowa. Dobrze komponują się też wszelkie pastele, a także - jeśli chodzi o materiały, drewno i kamień. Mile widziane są także okapy z drewnianą (lub wyłożoną kafelkami) obudową, tworzącą praktyczną półkę, kominek lub piec kaflowy. Meble powinny zawierać fazy i żłobienia, najlepiej w łukowatych kształtach. Ważne jest, by unikać dodatków z tworzyw sztucznych, takich jak plastik czy guma. Lepiej zainwestować w drewniane, szklane lub kamionkowe misy, zdobione sztućce i kamienne bądź żeliwne podstawki pod gorące naczynia. Styl prowansalski lubi dodatki, nie trzeba się w nich za bardzo ograniczać – naczynia, wazony, kuchenne akcesoria – wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat stylu prowansalskiego. Bardzo ważne są też kafelki nad blatem kuchennym – nieduże i kwadratowe, w jasnym kolorze. Nie ma mowy o rozwiązaniach takich jak nowoczesne szkło, czy tapeta. W takich właśnie detalach tkwi cały smak stylu prowansalskiego.

Kuchnia w stylu prowansalskim: serce całego domu

Styl prowansalski jest dość wymagający. To bardzo silny motyw i reszta mieszkania nie może od niego odstawać i być urządzana np. w surowym, minimalistycznym stylu. Kuchnie w stylu prowansalskim preferowane są często przez osoby bardzo gościnne i lubiące gotować, ponieważ styl ten kojarzy się z letnimi biesiadami, wspólnym zasiadaniem do stołu i celebrowaniem posiłków oraz czasu spędzanego wspólnie. Taka kuchnia sprzyja przebywaniu razem, a jej ciepły klimat sprawia, że nie ma ochoty się z niej wychodzić. W kuchni urządzonej w ten sposób na pewno niemal każdy będzie czuł się dobrze i swobodnie.