Aranżacja wnętrz: salon to czy kuchnia? Fuzja kuchni, jadalni i salonu w jednej spójnej aranżacji wnętrza!

Oto aranżacja, w której wnętrze salonu, jadalni i kuchni sprzęgło się w jedną, eklektyczną całość! Wchodząc do kuchni o silnych znamionach salonu, czujemy się nieco zagubieni. Nie jesteśmy pewni, czy znajdujemy się jeszcze w eleganckim salonie, eklektycznej jadalni czy już w roboczej kuchni. Oryginalna aranżacja kuchni z wyjściem na balkon, z biblioteczką i kącikiem do czytania przy kominku to kwintesencja wszystkiego, co najlepsze w finezyjnym łączeniu przestrzeni!

Wyspa kuchenna w aranżacji kuchni z salonem
Aranżacja jadalni otwartej na salonową kuchnię
Biblioteka w aranżacji wnętrza salonu z jadalnią
Aranżacja wnętrza kuchni z wyspą
Aranżacja kuchni w stylu eleganckiego salonu

Oryginalna aranżacja wnętrz niezwykle eleganckiej kuchni salonowej wymyka się wszelkim standardom, kanonom i stylom (projekt wnętrz Marta Sikorska / Sikorska & Kiryłowicz Architekci). Aranżacja kuchni z wyjściem na balkon, biblioteczką i kącikiem do czytania przy współdzielonym z jadalnią kominku, to kwintesencja wszystkiego co najlepsze w łączeniu ze sobą przestrzeni! Miękkie przenikanie się wnętrz jednocześnie nie wymusiło halowego potraktowania wspólnej aranżacji przestrzeni kuchni, jadalni i salonu. Kolejno następujące po sobie wnętrza stanowią jakby wzajemne przedłużenie barwnej historii. Opowieści o wspólnym wprawdzie wątku, wzbogaconej jednak o rozliczne dopowiastki, wtrącenia i przypowieści. Każde bowiem z pomieszczeń w tej aranżacji zawiera w sobie cząstkę sąsiedniej przestrzeni o odmiennym przeznaczeniu. Elementy salonu znajdziemy zarówno w jadalni, jak i kuchni, a atrybuty biblioteki i kącika do czytania nie kłócą się w żadnym razie z czysto praktyczną strefą przygotowywania posiłków. Mówią, że w aranżacji wnętrz jak w życiu - nie można mieć wszystkiego. Oto dowód na to, że można! I to wszystko na raz. W jednym spójnym wnętrzu!

Aranżacja wnętrz: przenikanie przestrzenne kuchni, salonu i jadalni

Ten niezwykły projekt salonu z kuchnią w aranżacji wnętrza poddasza stylowej kamienicy, zakłada zamierzoną zgodę na różnorodność i wzajemne oddziaływanie sąsiadujących ze sobą wnętrz. Wspólna dla wszystkich pomieszczeń jednolita biel ścian oraz drewniana podłoga (choć raz występująca w formie jodełkowego parkietu, a raz prostej podłogi zbitej z litych desek) zdecydowanie ułatwiły proceder przenikania się przestrzeni, dając też większą swobodę w aranżacji wnętrz na dekoracje wzorem, fakturą i barwą dodatków.

Aranżacja wnętrz: salon w kuchni czy kuchnia w salonie?

Chcąc zawłaszczyć w jednym wnętrzu elegancki salon, przestronną i jasną kuchnię oraz interesującą i wygodną strefę jadalni, projektantka i właścicielka mieszkania w jednym postanowiła przemycić znamiona wytwornego salonu do pomieszczeń jadalni i kuchni. Dzięki tej niestereotypowej interpretacji, dwa połączone ze sobą wnętrza - jadalnia i kuchnia, stały się trzema! Znajdując się jeszcze w przestrzeni jadalni - z niewielkim, wąskim oknem i (dla kontrastu) rozbudowaną na całą ścianę biblioteczką z otwartymi półkami  - myślą i kątem oka już jesteśmy w przestrzeni kuchennej (w co nie do końca z tej perspektywy możemy uwierzyć). Stylistyka kuchni absolutnie wtopiła się w konwencję eleganckiego salonu, którego znamiona odnajdujemy także w przestrzeni jadalni – z nowoczesnym kominkiem wbudowanym w wąską ścianę umownie dzielącą obie przestrzenie,  z drewnianym stołem na toczonych nogach i eklektycznie dobranych doń krzesłach, z których każde niesie odrębną historię. Aż w końcu z osobliwym porządkiem biblioteczki i eleganckim oświetleniem jadalni za pomocą przeskalowanych, szarych, lnianych abażurów. Projekt kuchni salonowej założył nie tylko elegancką wersję wyspy kuchennej z obudową w kolorze skorupki jajka i marmurowym blatem o szaro-beżowo-różowym użyleniu. Palisandrowe fronty przyściennej, dolnej i bocznej zabudowy kuchni nadały jej eleganckie, salonowe wykończenie. Jednak dopiero cementowe płytki w mozaikowym układzie odcieni szarości, bieli i czerni, jako wykończenie ściany ponad blatem kuchenny, nadały całości aranżacji kuchni charakteru i wytyczyły stylistyczną oś w dekoracji. Do tego ekspresyjnie wyeksponowana palma w białej donicy, kolekcja różnorodnych stylistycznie (ale spójnych kolorystycznie) porcelanowych talerzy na ścianie ponad blatem roboczym oraz przeskalowana, biała lampa i półki na książki w skierowanej na taras części wyspy kuchennej, a projekt  kuchni w kamienicy rozmył się bez reszty w swej pierwotnej funkcji na rzecz kreacji salonowej. Wełniany dywan z delikatnym, tkanym wzorem w ciepłym odcieniu koloru żółtego nawiązuje pokrętnie do mozaiki cementowej kuchennej ściany, czyniąc wnętrze kuchni jeszcze bardziej eleganckim i wyzbytym z właściwego nowoczesnym kuchniom pragmatycznego funkcjonalizmu.

Aranżacja wnętrz: dlaczego kuchnia jest salonem?

Jakie elementy wpłynęły na to, że kuchnia w kamienicy bardziej przypomina aranżację salonu? Czy wręcz dlaczego kuchnia jest jednocześnie salonem we wnętrzu? Projektantka, realizując postulat łatwej migracji z pomieszczenia do pomieszczenia i stworzenia możliwie jak największej ilości dróg i szlaków spacerowych po wnętrzu mieszkania na poddaszu, świadomie wymieszała atrybuty wnętrz salonu, kuchni i jadalni, zyskując eklektyczną i w 100% autorską przestrzeń domową i gościnną, nie tracąc jednocześnie charakteru żadnego z pomieszczeń. Wyspa kuchenna z premedytacją umieszczona została na wprost wyjścia na balkon, co samo w sobie zaburzyło już klasyczną interpretację salonu z balkonem. Zamiast smukłej sofy, w salonowej kuchni znalazł się pleciony fotel, który doskonale spełnia się jako mebel naczelny w kąciku do czytania. Czynności tej sprzyja z kolei bliskie sąsiedztwo bibliotecznej zabudowy. Obok licznych książek kucharskich znalazło się w niej miejsce także na ekspozycję kolekcji i pamiątek z podróży umieszczonych za szklanymi drzwiczkami witryny. Co najciekawsze w konstrukcji ściennej zabudowy kuchennej, funkcja biblioteczki i witryny – tak właściwa wnętrzom salonowym - przenika się tu bezpośrednio z funkcjami właściwymi wyłącznie kuchni. I tak na półce poniżej książek znajdziemy ekspres do kawy, obok wnękę na stalową lodówkę i fragment zabudowy poświęcony piekarnikowi. Dzięki temu to, co niezbędne i potrzebne w przestrzeni kuchni funkcjonuje w bezpośrednim sąsiedztwie tego, co estetyczne, określające domowników i warte wyeksponowania w części salonowej! W miejscu, gdzie zarówno do gotowania jak i podejmowania gości podchodzi się z dozą niewymuszonej estetyki i swobody, nie może być nudno!

NIE PRZEGAP

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Projekt wnętrza: Marta Sikorska [Sikorska & Kiryłowicz Architekci] Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY