Aranżacja wnętrz: kuchnia z jadalnią w kawalerce w stylu retro!

Otwarte wnętrze kuchni z jadalnią inspirowane polskim designem lat 60. i 70. to pomysł na aranżację wnętrza z oddechem. Lekkie i stylowe meble, jasne kolory i proste formy – zainspiruj się projektem wnętrz kompaktowej kuchni z jadalnią w stylu retro!

Stół w jadalni w kawalerce
Wysokie górne szafki zabudowy kuchennej z błyszczącego MDF-u
Kredens w jadalni w stylu retro
Kuchnia z jadalnią w kawalerce w stylu retro
Tapeta nad blatem kuchennym w kawalerce

Połączenie kuchni i jadalni w niespełna 40-metrowym mieszkaniu wymaga nie lada kombinacji. By efekt nie przytłoczył, projektantka wnętrza – Joanna Jurga, postawiła na silne akcenty retro w meblach i dodatkach, inspirując się doskonałym polskim designem lat 60. i 70. Dzięki jasnym kolorom wnętrza kuchni z jadalnią w konsekwentnej bieli, można było poszaleć z dodatkami. Z kolei ich ciepła kolorystyka i zgaszone kolory dodały wnętrzu kawalerki ciepła i przytulności, dając poczucie „mieszkania do życia”, a nie tylko do oglądania.

Aranżacja wnętrz: kuchnia w kawalerce w wersji neutralnej

By móc jak najlepiej wyeksponować designerskie meble i dodatki w części jadalni w aranżacji wnętrza kawalerki, konieczne było stonowanie i uproszczenie strefy kuchni. Praktycznie całą aranżację kuchni z jadalnią w kawalerce zorganizowano wzdłuż jednej ściany, aranżując ją według planu minimum. Mała, zintegrowana z dolną zabudową lodówka i jednokomorowy zlew musiały więc wystarczyć.  Za to kompozycyjnie biała jednolitość dolnej i górnej zabudowy kuchennej odciąża przestrzeń kuchenną z wizualnych gabarytów obecnych w niej mebli i sprzętów. Wysokie po sufit górne szafki zabudowy kuchennej z błyszczącego MDF-u z łatwością pomieściły niezbędny asortyment sprzętów małego AGD i naczyń. Linearna konsekwencja układu górnych szafek zabudowy stworzyła element wystroju kuchni równoważący „rozedrgany” parkiet w części jadalni, co wzajemnie uzupełniło obie przestrzenie. Dolne szafki białej kuchni estetycznie skryły lodówkę, zmywarkę, piekarnik i strefę segregacji śmieci pod zlewozmywakiem. Jedynie jasny, drewniany blat (przechodzący też w boczną zabudowę dolnych szafek kuchennych) stanowi subtelne nawiązanie do drewnianych elementów mebli i dodatków w sąsiedniej strefie jadalni. Na ścianie ponad blatem kuchennym położono urokliwą tapetę w delikatny, graficzny wzór, którą ze względów praktycznych i estetycznych pokryto dodatkowo taflą szkła. Całość aranżacji kuchni lśni białym konsekwentnie białym blaskiem, odbijając światło wpadające z okien, dodając wnętrzu optycznego metrażu.

 

Aranżacja kuchni z jadalnią: polski design na lekkich nogach

Lekkie, toczone nóżki krzeseł, stołów, barków i kredensów to już znak rozpoznawczy kultowych projektów polskiego designu lat 60. i 70. Lekkie konstrukcje drewnianych i tapicerowanych mebli wypoczynkowych łatwo się przestawiało, tworząc błyskawicznie nowe aranżacje wnętrz skrojone na potrzebę chwili. Lekkość mebli, które wybrano do aranżacji przestrzeni jadalni w kawalerce sprzyja również wrażeniu oddechu w aranżacji – tak niezbędnego w małych wnętrzach. Lekki kredens robiony na zamówienie z drewna i MDF-u, to istna kopalnia meblościankowych rozwiązań. Na zróżnicowanych wielkością i poziomami półkach z pomalowanego na szaro MDF-u znalazło się miejsce zarówno na niezbędne w kuchni książki kucharskie, sprzęt grający, kolekcję płyt, dokumenty, pamiątki z podróży, a nawet  małą winiarnię. Kredens, silnie inspirowany późnym modernizmem, przewidział w swoim układzie także strefę bardziej prywatną, skrytą za drewnianymi drzwiczkami. Drewniane nóżki w formie prostokątnych klocków spotęgowały wrażenie lekkości mebla. Do nóżek kredensu nawiązują także (już bardziej spektakularne) nogi stołu w jadalni, który dzięki zróżnicowaniu głębokości w strefie blatu (dwa białe blaty przedzielają praktyczne szuflady wykończone jasnym drewnem) duży gabarytowo mebel wygląda mimo wszystko na lekki. Dobrane do stołu designerskie krzesła, wyszperano za bezcen na aukcjach internetowych. Po wymianie tapicerki zyskały nowe życie. Przygaszona kolorystyka barwnych elementów w dodatkach i oświetleniu (nad stołem zawisła kultowa lampa Tam Tam marki Maraset) też nie wzięła się z niczego – jest to pochodna silnej fascynacji właścicielki mieszkania kolorystyką plakatu przywiezionego z podróży po Kostaryce. I to też jest cecha tego przyjaznego projektu kawalerki w stylu retro – osobiste motywy właścicieli do użycia danej kolorystyki czy wprowadzenia konkretnego obrazu do wnętrza, tworzą je i nadają mu cech indywidualnych. A właśnie takie wnętrza nazywamy „wnętrzami z duszą”!

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Monika Lewandowska

POLECANE ARTYKUŁY