Aranżacja kuchni: elegancja i wygoda. Kuchnia na trapezie o pow. 6 m2

Aranżacja kuchni łączy elegancję i wygodę. Kuchnia choć niewielka (6 m2) jest najważniejszym pomieszczeniem w mieszkaniu. Największym wyzwaniem w aranżacji kuchni było pokonanie utrudnień, jakich przysporzyła ściana ustawiona pod ostrym kątem i dodatkowo idąca po łuku (fasada budynku jest zaokrąglona). Kuchnia na trapezie: projekt wnętrza Kramkowska / Pracownia Wnętrz.

Aranżacja kuchni 6 m2
kuhnia aranżacja zdjęcia
Aranżacja kuchni 6 m2
kuchnia aranżacja zdjęcia
kuchnia aranżacja zdjęcia

W mieszkaniu kuchnia, choć niewielka (6 m2), jest najważniejsza. Jest to oddzielne pomieszczenie, z wejściem bez drzwi. Aranżacja kuchni nawiązuje do pokoju dziennego. Wystrój ociepla drewnopodobna płyta meblowa w ciepłym odcieniu wprowadzona na jedną ze ścian. Projekt wnętrza: Kramkowska / Pracownia Wnętrz.

Aranżacja kuchni w ciepłym odcieniu drewna

Jedna ze ścian i fronty części mebli kuchennych są wykończone okładziną imitująca ciepłe drewno. Zestawiono je w aranżacji kuchni ze śnieżną bielą płytek fazowanych oraz pozostałych szafek. Wyrazistym akcentem kolorystycznym wystroju kuchni jest grafitowy fragment ściany pomalowany farbą magnetyczną (u góry) i tablicową (u dołu). Ścianka przydaje się do notowania przepisów, ale została stworzona z myśla o dzieciach – gdy pani domu przygotowuje dla nich posiłki, mogą zająć się rysowaniem. Pod płytkami na podłodze umieszczono ogrzewanie.

Aranżacja kuchni: dużo miejsca do przechowywania

Ważnym punktem w aranżacji kuchni było stworzenie jak najwięcej miejsca do przechowywania. Gdy szafek jest dużo i są dobrze wyposażone, łatwo utrzymać porządek mimo ciagłego towarzystwa wymagających nadzoru maluchów. Wykorzystanie przestrzeni w tym projekcie kuchni nie było jednak prostym zadaniem. Kuchnia ma kształt zbliżony do trapezu, a jedną ścianę w całosci zajmuje okno wychodzące na duży balkon. Nieoceniona okazała się więc fachowa pomoc projektantki Marty Kramkowskiej oraz sprawdzonego stolarza, którzy stworzyli efektowna i funkcjonalna zabudowę kuchenną w dość trudnym wnętrzu.

Projekt kuchni: udana realizacja

Architektka Marta Kramkowska z Pracownia wnętrz - Największym wyzwaniem w kuchni Moniki było pokonanie utrudnień, jakich przysporzyła nam ściana ustawiona pod ostrym kątem i dodatkowo idąca po łuku (fasada budynku jest zaokrąglona). Tu potrzebny był zabieg, który pozornie wyrówna ścianę. Rozwiązaniem w tej aranżacji kuchni było staranne wykonanie mebli na wymiar, dokładne dopasowanie blatu oraz wprowadzenie na ścianę mocnego akcentu w postaci płyty meblowej. Drewnopodobna okładzina (jest podświetlana) w aranżacji kuchni umieszczona po bokach okna optycznie niweluje łuk ściany i „osadza” zabudowę w przestrzeni, równoważąc się z meblami na drugim skrzydle zabudowy kuchni.

Aranżacja kuchni: wyposażenie i dodatki

W tej aranżacji kuchni równie ważne jak wygląd wnętrza było wyposażenie szafek. Najlepszej jakości zawiasy i prowadnice, systemy cargo z regulacją półek, a w narożniku tzw. magic corner. Na jakości szafek właściciele postanowili nie oszczędzać. Blat kuchenny (a także zlew) odlane są z konglomeratu. Odlew pozbawiony jest łączeń, dzięki czemu lepiej się prezentuje w aranżacji kuchni i łatwiej go czyścić. W razie poważnych zabrudzeń lub uszkodzeń blat można zeszlifować, przywracając mu pierwotny wygląd. Wbrew pozorom ściana z oknem nie jest równa. Płytki i blat ułożone są po łuku. Meble i wyposażenie kuchenne dostosowane są do tego kształtu wnętrza. Zastosowane w kuchni płytki typu metro korespondują z ceglaną ścianą za kanapą.

Wystrój kuchni: miejsce na wino

Najbardziej charakterystycznym elementem aranżacji kuchni jest oryginalna winiarka (miejsce na wino). Wykonana z drewnianych kołków, efektownie prezentuje zgromadzone butelki. Właścicielka podpatrzyła ten pomysł w jednej z berlińskich restauracji. Kolekcja win jest dumą pana domu.

Kuchnia kosztorys

 • meble kuchenne wraz z okładziną ścienną, na zamówienie 18 000 zł
 • blat i zlew z konglomeratu, na zamówienie 6500 zł
 • piekarnik HBC84K553, Bosch 900 zł
 • lodówka KGE39AI40, Bosch 3000 zł
 • płyta grzewcza PIB675M27E, Bosch 2040 zł
 • okap OKC653T, Amica 800 zł
 • bateria Concetto, Grohe 550 zł
 • farba tablicowa, Primacol 75 zł
 • farba magnetyczna, Primacol 85 zł
 • płytki ścienne Zola, Vives 350 zł
 • płytki podłogowe Fusion Grey, Lappato 1400 zł
 • taśma LED 150 zł
 • oświetlenie sufitowe, Aldo 150 zł

Razem koszt realizacji kuchni: 34 000 zł


 

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
tekst i stylizacja: Karolina Klepacka projekt kuchni: Kramkowska / Pracownia Wnętrz Zdjęcia: Bernard Białorucki

POLECANE ARTYKUŁY