Aranżacja kuchni: kompozyty to materiał z przyszłością

2008-09-26 2:00

Tam, gdzie nie zawsze wystarczy kamień czy drewno, sprawdza się aranżacje kuchnne z tworzyw nowej generacji - kompozytów mineralnych. Kompozyty to materiały stosowany do produkcji blatów kuchennych, stołów, parapetów, frontów szafek, okładzin ściennych czy zlewozmywaków. Słowem do wszystkiego, co pomoże stworzyć ciekawy projekt kuchni. Wiele z nich do złudzenia przypomina kamień. Sprawdź, dlaczego aranżacja kuchni z kompozytów cieszy się coraz większą popularnością...

Aranżacja kuchni: kompozyty i ich zastosowanie

Kompozyty (Solid Surface - to znaczy trwała powierzchnia) powstają z wodorotlenku glinu (pozyskuje się go ze zmielonej skały), ze spoiwa z żywicy akrylowej oraz z pigmentów. Aranżacja kuchni za ich pomocą to dobry pomysł, gdyż wodorotlenek glinu sprawia, że kompozyty są twarde i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Żywica sprawia, że są znacznie lżejsze od kamienia i termoplastyczne. Pozwala to na ich dowolne formowanie, nadawanie im nietypowych kształtów i komponowanie z nich nawet najbardziej fantazyjnych wzorów, co ma znaczący wpływ na projekt kuchni. Od lat 60., kiedy to w firmie Du Pont wynaleziono corian (uważany często za jedyny prawdziwy Solid Surface), powstało wiele produktów o bardzo zbliżonym składzie. Aranżacje kuchenne dzięki nim nabierają kolorów. Materiały te są bardziej miękkie od tych z akrylem, łatwiej je zarysować, ale są bardzo odporne na działanie agresywnych związków chemicznych.

Aranżacja kuchni: zlewozmywaki

Osobną grupę tworzą kompozyty, które są wykorzystywane do produkcji zlewozmywaków. Wypełniaczem są tu zmielony granit, wodorotlenek glinu, kwarc i krzem, a spoiwem jest żywica akrylowa. Każda z firm produkujących zlewozmywaki używa innej nazwy tworzywa. A wszystkie znajdują swoje miejsce w aranżacjach kuchennych. Najbardziej znanymi producentami są Franke (kompozyt określany jako fragranit), Blanco (wykonują zlewozmywaki z silgranitu) oraz Teka (tegranit).

Aranżacja kuchni: kompozyty czyli materiały bezkonkurencyjne

 • Kompozyty lekkie i plastyczne. Są dużo lżejsze od kamienia, a nawet płytek ceramicznych, dlatego wykorzystane na blaty nie wymagają wzmocnionej konstrukcji szafek. Zrobione z nich blaty mogą mieć powierzchnie z wyoblonymi uwypukleniami i wklęsłościami, mogą też mieć zaokrąglone krawędzie. Kompozyty są jedynym materiałem, z którego można tworzyć duże wielofunkcyjne powierzchnie służące do aranżacji kuchennych - blat płynnie przechodzi w umywalkę, zlewozmywak lub powierzchnię ściany. W przeciwieństwie do drewna, laminatów czy kamienia spoiny są w nim prawie niewidoczne (wykonuje się je z masy klejowej w tym samym kolorze co kompozyt).
 • Kompozyty kolorowe. Wiele firm oferuje kompozyty w blisko 90 kolorach i odcieniach. Ich barwa i wzór zależą od użytego pigmentu i stopnia zmielenia skały - są barwione w masie. Dlatego aranżacje kuchenne wykonane z nich są naprawdę barwne. Niektóre do złudzenia naśladują granit, inne zaskakują swoją barwą - w niczym nieprzypominającą znanych materiałów. Dzięki gładkim połączeniom z innymi kolorami można z nich tworzyć wzorzyste kompozycje. Nie zmieniają barwy pod wpływem promieni słonecznych.
 • Kompozyty ciepłe w dotyku. W przeciwieństwie do kamienia i płytek ceramicznych są ciepłe, przyjmują temperaturę otoczenia. Ich polerowana powierzchnia jest bardzo gładka.
 • Kompozyty higieniczne. To tworzywo, które najłatwiej utrzymać w czystości. Na gładkiej powierzchni bez widocznych spoin brud i resztki jedzenia nie mają się gdzie gromadzić. Nie ma szczelin, w które mogłaby się dostawać woda i wilgoć. Są nienasiąkliwe, nie mają porów, w których mogłyby się rozwijać bakterie, grzyby i pleśń. Nie wchodzą w reakcje chemiczne z żywnością.
 • Kompozyty odporne na plamienie. Kompozyty są bardziej od laminatów, drewna i niektórych kamieni odporne na kwasy i środki chemiczne, a także soki owocowe i warzywne. Nie odbarwiają się pod wpływem krwi czy też jodyny.
 • Kompozyty łatwe do naprawienia. Większych napraw dokonuje fachowiec (w naszym domu). Pęknięcia należy zaszpachlować akrylową masą klejową. Duże ubytki uzupełnia się, wklejając identyczny materiał. Miejsce naprawione jest nie do odróżnienia.
  Po mniej więcej 15 latach powierzchnie z kompozytu często wymagają ponownego szlifowania i polerowania. Powinien to zrobić fachowiec dysponujący profesjonalnym sprzętem.

Kompozyty zawierają około 80% wodorotlenku glinu i 20% żywicy akrylowej. Na rynku można je spotkać pod różnymi nazwami firmowymi corian, kerrock, staron, rausolid, montelli - seria ultra czy też cristilan. Niekiedy zamiast żywicy akrylowej stosuje się żywice poliestrowe. Zawierają je takie kompozyty, jak marlan, poligranit, top stone, montelli - seria basic,

Aranżacja kuchni: wady kompozytów

 • Uwaga na gorące. Kompozyty nie są odporne na temperaturę powyżej 180-190°C (poza zlewozmywakami z kompozytów wzmocnionych). Gorący garnek postawiony na blacie może spowodować jego wybrzuszenia lub pęknięcia. Przy płytach gazowych i elektrycznych blat musi być podklejony taśmą termoizolacyjną, niezabezpieczony w ten sposób może pod wpływem wysokiej temperatury (około 200°C) pękać.
 • Zarysowania. Trudniej zarysować kompozyty niż marmur, drewno czy laminat, jednak nie należy bezpośrednio na nich kroić czy też przesuwać po nich naczyń. Rysy są bardziej widoczne na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Dlatego w miejscach narażonych na zarysowania (parapety, na których stoją doniczki z kwiatami) lepiej zastosować tworzywo jasne i matowe. Rysy można spolerować samodzielnie papierem ściernym.
 • Kompozyty ceny. Ogranicza jego dostępność. Kompozyt to tworzywo kosztowne i ekskluzywne. Najdroższe kompozyty znacznie przekraczają cenę granitu.

Aranżacja kuchni: dbanie o kompozyty

Do ich czyszczenia należy używać miękkiej gąbki lub ścierki z tworzyw naturalnych oraz delikatnych detergentów bez zawartości elementów rysujących powierzchnię. Jeśli zabrudzenie trudno schodzi, trzeba pozostawić na nim przez kilka minut środek czyszczący. Po wyczyszczeniu powierzchnię wyciera się do sucha.

Kompozyty bywają mylone z konglomeratami. Konglomerat to kruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową. Nie jest tak plastyczny ani wytrzymały jak kompozyt.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE