Nowoczesna jadalnia. Jak ją efektownie i funkcjonalnie urządzić?

Dzisiaj jadalnia to często przedłużenie kuchni lub salonu, bywa centrum domowego życia. Ta idealna, urządzona jest na miarę naszych codziennych potrzeb, ale także świąt czy wyjątkowych uroczystości. Zobacz kolekcję funkcjonalnych mebli do jadalni w stylu nowoczesnym.

Meble do jadalni ALcano FORTE
Meble do jadalni ALcano FORTE
Meble do jadalni ALcano FORTE
Meble do jadalni Lacjum FORTE
Meble do jadalni Lacjum FORTE

W nowoczesnej jadalni meble i wyposażenie przybierają oszczędne, pozbawione zdobień formy. Stoły i krzesła są proste, osadzone na geometrycznych podstawach. Styl nowoczesny daje wiele możliwości łączenia różnych materiałów oraz kolorów. Projektanci radzą: jeśli nasza jadalnia usytuowana jest pomiędzy salonem i otwartą kuchnią, zwracajmy uwagę na wspólną stylistykę tych trzech pomieszczeń, z których każde pełni odmienną funkcję. 

Funkcjonalna jadalnia. Co to znaczy?

Funkcjonalna jadalnia, to taka, w której każdy znajdzie miejsce dla siebie, będzie dość przestrzeni do przechowywania i zachowane zostaną wygodne ciągi komunikacyjne. Co to wszystko oznacza w praktyce? Wybierając poszczególne elementy, należy wziąć pod uwagę ich rozmiar oraz w jakiej odległości ustawimy je od siebie. Projektanci radzą, aby zostawić minimum 80 cm wolnej przestrzeni za krzesłem oraz 60 cm przy samym stole. Idealnie, jeśli oprócz stołu i krzeseł, w jadalni znajdzie się też miejsce do przechowywania porcelany i stołowej bielizny, czyli witryna lub komoda. W przeszklonej części wyeksponujemy elementy zastawy, a w drugiej umieścimy obrusy, serwetki, świece, sztućce i inne akcesoria do dekoracji stołu. Stół powinien być dobrany do liczby domowników, tak by każdy miał swoje, wygodne miejsce. Pamiętajmy także o odwiedzających nas od czasu do czasu gościach. Szkoda, że nie każdy z nas dysponuje tak dużą jadalnią, by wstawić do niej na stałe stół mieszczący wokół siebie także gości. Do niewielkiej jadalni lepiej dobrać stół mały, ale z funkcją rozkładania. Na co dzień, w podstawowej, złożonej formie, sprawdzi się jako komfortowe miejsce do jedzenia nawet dla czterech osób. Natomiast podczas ważnych uroczystości oraz świąt, powiększony pozwoli wygodnie ulokować zaproszonych gości. Inaczej mówiąc: dobrze wybrany stół to taki, który sprawdzi się w każdej sytuacji! W ofercie FORTE znajdziemy wiele funkcjonalnych rozwiązań do jadalni, które sprawdzą się w każdym domu.

Dlaczego tak lubimy jadalnie w stylu nowoczesnym?

Jadalnie powróciły do naszych mieszkań, ponieważ zaczęliśmy znowu cenić sobie domowe posiłki. Często obiad lub kolacja są jedynym momentem w ciągu dnia, kiedy spotyka się razem cała rodzina. Chcemy więc czuć się w niej wygodnie i swobodnie. I chyba dlatego najcześciej jadalnię urządzamy w niezobowiązującym stylu nowoczesnym. Podobnie jak sąsiadujące z nią salon i kuchnię. Nowoczesne meble do jadalni są proste w formie, ładne i funkcjonalne. Ich kolorystyka oparta jest na jednorodnych odcieniach drewna lub na kontrastowych połączeniach. Niektóre meble mają także delikatnie podświetlane witryny i wieńce dzięki czemu nowoczesna jadalnia staje sią nastrojowa i przytulna.

Nowoczesna jadalnia oparta na kontrastach

Pomysłem na ciekawe i nietuzinkowe wnętrze w stylu nowoczesnym mogą być kontrastowe połączenia kolorów, faktur i materiałów. Białe, błyszczące fronty i korpusy w odcieniu drewna Dębu Szlachetnego sprawią, że jadalnia wyposażona w meble Alcano z oferty FORTE będzie intrygująca i niecodzienna. Charakterystyczna konstrukcja mebli polegająca na nieznacznym wysunięciu białych elementów przed korpusy w oddcieniu drewna, nadaje im nowoczesnej, wielkomiejskiej dynamiki. Chromowane uchwyty - kontrastujące z innymi materiałami - są eleganckim wykończeniem mebli, podkreślającym współczesny charakter kolekcji. Dynamiczna forma i kolorystyka mebli Alcano z kolekcji FORTE idealnie sprawdzi się także umieszczona na tle modnej, betonowej ściany tworząc aranżację w stylu industrialnym.

 Meble do jadalni Alcano FORTE

Meble do jadalni Alcano z oferty FORTE

Elegancja w ciemnych kolorach

Od kilkunastu lat w polskim domach dużym powodzeniem cieszą się w meble w ciemnych kolorach. Ich miłośnicy szukają dziś nie tylko szlachetnych odcieni ciemnego dębu czy wenge, ale także nowoczesnej formy.  Właśnie dla nich idealnym rozwiązaniem będzie kolekcja Lacjum z oferty FORTE. Meble z kolekcji Lacjum charakteryzują się nowoczesną formą brył, a ich wybarwienie przywołuje na myśl wnętrza w stylu holenderskim. Meble  znakomicie zaprezentują się na tle, aktualnie bardzo modnych, ścian w kolorach zgaszonej szarości lub zieleni. Kolekcja Lacjum zawiera rozkładany stół jadalniany. Na co dzień niewielki zapewni wygodne miejsca czteroosobowej rodzinie, natomiast rozłożony sprawdzi się podczas przyjęć i uroczystości w większym gronie osób.

 Meble do jadalni Lacjum FORTE

Meble do jadalni Lacjum z oferty FORTE

Mała jadalnia? Białe meble!

W niewielkim pomieszczeniu zawsze sprawdzają się białe meble. Biel ma bowiem wyjatkową, chętnie wykorzystywaną przez projektantów, zdolność optycznego powiększania przestrzeni. W prezentowanej kolekcji L - Light z oferty FORTE zastosowano błyszczące wykończenia frontów, które odbijają światło dzięki czemu jadalnia wydaje się optycznie większa. Ciekawym rozwiązaniem w tej kolekcji jest sposób montażu oświetlenia LED pod wieńcami bryły mebla, co dodatkowo podkreśla efekt połysku. Wkomponowane w witryny przeszklenia pozwalają na atrakcyjną ekspozycję domowej kolekcji porcelany lub szkła. Minimalistyczny charakter kolekcji idealnie wpisze się w koncepcję wnętrza w skandynawskim stylu. Z odrobiną ciemnego koloru, np. na ścianach, meble z kolekcji L- Light stworzą aranżację w stylu nowoczesnym.

 Meble do jadalni L-Light FORTE

Meble do jadalni L-Light z oferty FORTE

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe FORTE

POLECANE ARTYKUŁY