Modne kolory 2017: jak trafnie zastosować róż, zieleń, błękit?

Jak wybierać kolory ścian? Przede wszystkim z namysłem. Za pomocą odpowiednich zestawień barwnych możemy przecież optycznie skorygować proporcje wnętrza – powiększyć je lub pomniejszyć, podwyższyć albo obniżyć. Nadać atrakcyjny rys nawet mdłej kompozycji wnętrza lub związać w spójną całość pozornie chaotyczne wyposażenie pomieszczenia.

Kolory wnętrza - różowe
Kolory wnętrza-różowe
Kolory wnętrza-różowe
Kolory wnętrza-zielenie
Kolory wnętrza-zielenie

W wyborze barw najlepszym doradcą bywa intuicja. Hasło „must have” (ang. musisz to mieć) zupełnie zawodzi, bo barwy oddziałują także na nasze emocje, nastrój. „Beż? Owszem, ładny, tylko do mnie nie pasuje”. „Dobrze się czuję w błękitach” – tym się kierujmy. Potwierdzono badaniami, że np. nasycone zielenie uspokajają, tonacje pomarańczowe czy jasne żółcienie dodają energii, a róż wprawia w dobry humor. Ale nie wszyscy potrzebujemy tego samego. Zanim uwiedzie nas któryś z odcieni, przemyślmy, jak będzie wyglądał w naszym wnętrzu (każdy nabiera mocy na dużej powierzchni). W świetle dziennym i sztucznym. By stworzyć efektowną aranżację, a sobie zapewnić dobry nastrój.

Różowe ściany: pudrowe, cukierkowe czy nasycone?

Pudrowe tonacje nie przestają być modne. Ładnie wyglądają  z szarościami oraz jasnymi odcieniami écru i beżu, a także z zielenią i mosiądzem. Świetnie sprawdzają się w aranżacjach w stylu vintage.

A kolory cukierkowe? Pomaluj nimi jedną, dwie ściany w miejscu, gdzie nie brakuje światła z okna. A jeśli pomieszczenie jest małe, raczej nie na wprost wejścia. Słodkie róże skontrastuj np. z ciemną zielenią. Na tle obu barw postaw parę szarych rzeczy plus coś czarnego. Całość będzie wyglądać naprawdę intrygująco.

We wnętrzach, które nie są dobrze doświetlone światłem dziennym, sprawdzonym rozwiązaniem są odcienie intensywne, nasycone. Zastosuj je jako akcenty, wtedy nie przytłoczą aranżacji. Stanie się też ona żywsza, ciekawsza, gdy dodasz do niej kroplę limonkowej zieleni. Biel doskonale je wszystkie od siebie oddzieli i podkreśli.

Od pastelowej mięty do zielonego lasu, czyli zielone ściany w salonie

Odcieni koloru zielonego jest multum, od leśnych do subtelnych pastelowych. Świeżości dodają im chłodne akcenty: turkusu i zieleni morskiej. Dzięki temu powstają kompozycje pełne energii i dalekie od monotonii. Delikatny odcień miętowy - najczęściej występuje w towarzystwie barw natury, szarości i bieli oczywiście. Teraz mamy też do wyboru odważniejsze zestawienia: z elementami w odcieniach błękitnych, żółtozielonych, fioletowych lub z kroplą terakoty.

Czytaj też: Jak łączyć kolory ścian w mieszkaniu?

 

 Zielony kolor ścian

Fot. materiały prasowe

Różne oblicza koloru żółtego. A może w duecie z szarym?

Im żółcienie bardziej intensywne, tym mniejszą powierzchnię powinny zajmować, bo zdominują aranżację. Za to mocno rozjaśnionymi możesz optycznie powiększyć pomieszczenie. Podobnie – głęboką szarością – to kontrastowe połączenie gra w różnych kombinacjach i nigdy nie zawodzi.

Złote odcienie ochry miksuj (z umiarem) natomiast z błękitami, beżami, szarościami albo oranżem. Jeśli okna pokoju wychodzą na wschód, barwy będą wydawały się nieco jaśniejsze. We wnętrzu od strony północnej sprawią wrażenie ciemniejszych (jest w nim mniej światła).

Czytaj też: Jakie wybrać kolory ścian do mieszkania? Sprawdź znim zaczniesz remont

Świeżość i czystość? Niebieskie ściany we wszystkich odcieniach

Jasne, lekkie tonacje stworzą we wnętrzu rześki klimat i dodadzą mu wrażenia przestronności. Zwłaszcza w połączeniu z bielą. Możesz je też ożywić barwą jasnego drewna i jednym mocniejszym akcentem. Istotną rolę odgrywa jasne światło, bo podkreśla delikatność odcieni. Nieco zgaszony kolorem szarym niebieski z powodzeniem wykorzystasz w aranżacjach tradycyjnych i na wskroś współczesnych.

Najlepsi kolorystyczni partnerzy? Beże, biele, tonacje szare, stonowany róż, a także głębokie i żywe zielenie. Świeże, krystaliczne odcienie koloru niebieskiego ładnie zagrają z kolorem nadmorskiego piasku, ale też ze stalą. Idealne do nowoczesnej przestrzeni! W ich otoczeniu odczuwa się niższą temperaturę niż pośród barw ciepłych (choć jest taka sama). Jeśli więc szybko marzniesz, lepiej dobrze przemyśl wybór takich odcieni.

 

NIE PRZEGAP

 Niebieskie ściany

Fot. materiały prasowe

Bakłażan czy lawenda? Fioletowe ściany potrafią zaskoczyć…

Fioletowe ściany w odcieniu bakłażanowym?  Ten elegancki i tajemniczy kolor jest wart zastosowania nie tylko w salonie. W łazience z białymi sprzętami i odrobiną zieleni podkreśli komfortowy charakter wnętrza. Przy okazji pogłębi wizualnie przestrzeń. Oprócz podpowiedzi zestawień barwnych powyżej ważne są także czerń, szarości, przybrudzony mosiądz. Malując ścianę tak ciemnymi farbami, użyj wcześniej emulsji podkładowej. Uzyskasz lepszy efekt. Lubisz delikatny odcień lawendy?  Do wyboru masz zatem cały bukiet tonacji rozjaśnionych bielą i z domieszkami niebieskiego. W połączeniu  z nimi występują głównie: szarość, biel, żółty, niebieski, głęboka zieleń.

cover
M jak Mieszkanie

Ocena: 0
Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY