KOLORY ŚCIAN. ZNACZENIE KOLORÓW, czyli jak wpływają na nas barwy

To, że zewsząd otaczają nas kolory, jest dla nas oczywistością. Jednak rzadko pamiętamy, jak kolory wnętrz mają dużą siłę oddziaływania - wpływają na nasze decyzje, powodują zaskakujące reakcje. Warto znać kolory i znaczenie. Jedne barwy uspokajają, inne pobudzają do działania. Sprawdź, jakie kolory ścian i dodatków wybrać do mieszkania.

Kolory wnętrz
Kolory wnętrz
Kolory wnętrz
Kolory wnętrz

Kolory wnętrz i ich różnorodne połączenia oddziałują na człowieka znajdującego się wśród nich. Barwy, odpowiednio dobrane do przeznaczenia wnętrza, mogą np. uprzyjemnić życie rodzinne. Przez poznanie zjawisk kolorystycznych (kolor i znaczenie) można lepiej zrozumieć siebie i własne emocje - znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego są wnętrza, w których czujemy się rewelacyjnie oraz takie, które czym prędzej chcemy opuścić. Dzięki tej wiedzy możemy aktywnie urządzać swoje mieszkanie, świadomie wybierać kolory ścian.

Jakie wybrać kolory wnętrz

Podczas projektowania wnętrz jednym z najważniejszych elementów, które skupiają na sobie uwagę architekta jest właściwy dobór koloru, dotyczy to nie tylko ścian, lecz także pozostałych elementów wystroju. Bardzo dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach o określonym kolorze, który we właściwy dla siebie sposób wpływa na nas - z czego czasami zupełnie nie zdajemy sobie sprawy. To oddziaływanie może być bardzo różne w zależności od użytej barwy i sposobu jej zastosowania. Dobierająckolory do wnętrz, należy pamiętać, że odcień sprawia wrażenie bardziej intensywnego w dużych pomieszczeniach. Sufity powinny być zawsze jaśniejsze niż barwy ścian, gdyż układ taki daje wrażenie lekkości i sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe niż w rzeczywistości.Można oczywiście zastosować ciemniejszy kolor na suficie, ale należy wtedy pamiętać o konsekwencjach, jakie to spowoduje: wchodząc do takiego wnętrza, poczujemy się bardziej przytłoczeni. Dlatego na taki zabieg decydujmy się jedynie wtedy, gdy pomieszczenia są wyjątkowo wysokie, a chcielibyśmy, by sprawiały wrażenie niższych.

Kolory wnętrz: żółty, niebieski, zielony

Poza walorem danego koloru, czyli różnym stopniem jego nasycenia, na ocenę wielkości wnętrza wpływa też sama barwa. Na przykład kolor żółty, użyty w jakimkolwiek pomieszczeniu, spowoduje, że będzie ono sprawiało wrażenie większego niż jest autentycznie. Inną barwą odznaczającą się tą samą cechą jest zielony. Jednak w jej przypadku siła oddziaływania jest nieco mniejsza i zależy od ilości żółtego pigmentu, zawartego w danym odcieniu. Jeśli z kolei kryje on w sobie więcejniebieskiego barwnika, to nie będzie już wywoływał takiego efektu we wnętrzu. Odpowiednio wykorzystując określone barwy, nie tylko można wywołać konkretne złudzenia optyczne, ale również oddziaływać na ludzi przez wzbudzanie różnych reakcji, związanych z tym, jak kolory wpływają na psychikę ludzką (bądź też w wyniku indywidualnych skojarzeń).

Jak zestawiać kolory i wzory w mieszkaniu

Aranżowanie wnętrz z użyciem nie tylko barw, ale i wzorów, stwarza dużo możliwości, lecz trzeba też pamiętać, że może spowodować wiele kłopotów. Wszystko zależy od tego, jakich wzorów używamy - mogą one bowiem być bardzo dyskretne albo wręcz przeciwnie - intensywne. By nie zaczęły nas męczyć, najlepiej w jednym pomieszczeniu nie łączyć zbyt dużej ich liczby. Stosunkowo bezpiecznym zabiegiem jest połączenie jednego wzoru o dwóch różnych wielkościach (np. jedna ściana pokryta dużym deseniem, a pozostałe mniejszym), zakładając, że oba mają podobne stylistycznie motywy. Możemy wtedy liczyć na dobry efekt. Sprawdza się również wariant, w którym wszystkie ściany do połowy wysokości pokryte są wzorem, a w górnej części kolorem jaśniejszym od barw deseniu.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: dr Marek Borowiński , Tekst: www.psychologiakoloru.pl Zdjęcia: Norbert Banaszyk/DADA

POLECANE ARTYKUŁY