Monochromatyczne kolory wnętrz panują w aranżacji już od wielu lat. Z jednej strony to bardzo bezpieczne połączenie kolorów, jednak nieodpowiednio użyte może spowodować, że aranżacja wnętrza wyda się nudna i przygnębiająca. Jeśli potrzebujemy wyciszenia i spokoju w naszym najbliższym otoczeniu, to kolory pastelowe i brązowy stanowią odpowiedni, zdecydowanie uspokajający zestaw barw. Są też gwarancją, że powstanie eleganckie wnętrze.

Elegancka aranżacja wnętrza: brązowy

Dom, w odróżnieniu od mieszkania, jest specyficzną przestrzenią, zwykle znacznie większą. Wnętrza domu w naturalny sposób korespondują z bryłą budynku, dlatego określony od początku pomysł na całe wnętrze bardzo ułatwi dalszą aranżację przestrzeni. Najczęściej w domu mamy jasno określoną strefę ogólną, półprywatną i prywatną, strefę pracy czy wypoczynku. W pastelowej aranżacji wnętrz odcienie brązu przynoszą ulgę i spokój jego mieszkańcom. Delikatne kolory wnętrz konsekwentnie użyte we wszystkich elementach nie rozprasza wystroju. Brązowy stanowi bazę, tło do pastelowych kompozycji. Bazę stanowi także jasne wnętrze, natomiast brązowy wydobywa odcienie delikatnej kolorystyki. W takim zestawieniu tym bardziej czytelny staje się układ kompozycji i proporcji użytych kolorów do wnętrza.

Aranżacja wnętrza: dominujące kolory wnętrz

Komponując pastelowe kolory wnętrza z odcieniami brązu warto na początku ustalić, która przestrzeń będzie dla nas najważniejsza, jakie struktury i która paleta barw będzie dominująca. Tu poruszamy się w wąskiej gamie intensywności barw, choć nie zawsze muszą być one z palety kolorów ciepłych. To właśnie brązowy niemal za każdym razem spełnia funkcję kontrastującą. Wspaniałe efekty uzyskamy poruszając się wokół odcieni złamanej bieli, ugrów, ciepłych szarości, żółcieni, ale również używając kolorów zimnych – jak błękity, fiolety, turkusy.
Kolejnym krokiem jest określenie dynamiki wnętrza. Elegancja aranżacji wnętrza to umiejętność doboru proporcji nie tylko koloru, ale i brył na jakich występują oraz ich wzajemne relacje. Im spokojniejsze i bardziej zdecydowane formy użyte we wnętrzu, tym mniej chaosu, a więcej siły wyrazu. Proporcje wnętrza określamy już na samym początku, zanim przystąpimy do jego urządzania i meblowania. W zależności od wielkości przestrzeni stosujemy inne proporcje, podziały i określenie funkcji wnętrza domu. Tu jednak ważna jest zasada - im mniej różnorodnych dodatków i „upiększaczy”, tym lepiej. Zdecydowane materiały w wąskiej gamie, zdecydowane kierunki we wnętrzu, jak np. dominujące układy poziome dadzą pożądany efekt.

Aranżacja wnętrz: piękno tkwi w prostocie, szczegółach i konsekwencji

Prezentowane eleganckie wnętrza to połączenie układu poziomów kolorystycznych i pionów w różnorodnych użytych tu strukturach i materiałach, z jasno określonym centralnym układem pomieszczeń. W centralnie ustawionej klatce schodowej na parterze wokół, której rozmieszczone są pomieszczenia z funkcją dzienną - jak np. gabinet, kuchnia, jadalnia, salon czy toaleta zastosowano rozłożenie kolorystyki po okręgach, począwszy od najciemniejszej w środku do najjaśniejszej na zewnątrz. Klatka schodowa została pomyślana jako ciemnobrązowy gładki kubik, wokół niej w drugim kręgu wykorzystano złamaną zieleń z fakturą zmarszczonego papieru, aby ostatni krąg ścian pokryć kolorem złamanej bieli z odrobiną ugru - używając przy tym struktur i gładkich powierzchni. Dzięki takiemu zabiegowi przestrzeń uzyska wyrazisty charakter, jasno określając tym samym rozłożenie funkcji względem siebie. Wchodzący do wnętrza domu nie mają wątpliwości, że umieszczoną w centrum klatką schodową możemy poruszać się w górę i dół, zaś kolejne ściany w coraz to jaśniejszych barwach służą przestrzeniom o innych funkcjach. Takie zastosowanie pozwoli określić strefy od dynamizmu i skoncentrowania do wygody i wyciszenia w strefie wypoczynkowej przy kominku.

Wnętrza: konsekwentna aranżacja

Aranżacja wnętrza jest spójna. Konsekwencja w doborze materiałów, kolorystyki przejawia się w zastosowaniu zestawu kolorystycznego - począwszy od ciemnobrązowych drewnianych drzwi i mebli przy klatce schodowej i komunikacji wokół niej, do coraz jaśniejszych mebli i zabudowań, jak kominek, kolumny czy kanapy i fotele. Dekoracje, detal wprowadzony z umiarem dopełniają całość. Muślinowe tkaniny w kolorze ścian dają  dodatkowe wrażenie miękkości i lekkości, bowiem tkaniny te współpracują żywo z każdym podmuchem wiatru. Detal umiejętnie zastosowany wzmocni charakter wnętrza, może go także zmienić. Na tle współczesnych mebli i podziału pomieszczeń zastosowane historyzujące meble i detale wprowadzą nutkę nonszalancji, konsekwentnie utrzymane w nowoczesnej stylistyce dadzą nam wnętrze mocne w charakterze, dyplomatyczne w wyrazie