Dąb sonoma – co to za kolor? Do czego pasuje, z czym go łączyć?

2020-01-13 14:19

Kolory dekorów płyt meblowych podlegają trendom wnętrzarskim. W niektórych okresach obserwujemy większą popularność chłodnych odmian drewna, na przykład srebrzysto-szarych gatunków, pasujących do stylu skandynawskiego; w innych – modniejsze są bardziej wyraziste odcienie drewna egzotycznego, jak ciemny kolor wenge. Pomimo zmian trendów można zaobserwować występowanie ponadczasowych kolorów drewna. Jednym z nich jest popularny dąb sonoma, który od ponad dekady sprawdza się zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach pomieszczeń.

Dąb sonoma
Autor: mat. prasowe KAM Kuchnia z szafkami w kolorze dąb sonoma

Spis treści

  1. Dąb sonoma – pochodzenie ma znaczenie
  2. Dekory dąb sonoma
  3. Płyty meblowe i okleiny dąb sonoma
  4. Dąb sonoma – z czym łączyć we wnętrzach?

Dąb sonoma – pochodzenie ma znaczenie

Charakterystyczne właściwości drewna (takie jak barwa czy rysunek słojów) zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest gatunek drzewa, z którego pochodzi surowiec. Drewno określonego gatunku ma charakterystyczną barwę, jednak wpływ na jej odcień ma również położenie geograficzne (rosnących drzew względem równika) oraz warunki przyczyniające się do jego wzrostu, takie jak podłoże gruntowe (gleba) i czynniki atmosferyczne. Dęby należą do drzew twardzielowych. Oznacza to, że w ich budowie oprócz występowania jaśniejszej bieli znajduje się jasnobrunatna twardziel. Zestawienie obydwu kolorów daje charakterystyczną barwę drewna. Druga kwestia to lokalizacja drzew, z których pochodzi surowiec. Hrabstwo Sonoma, któremu nazwę zawdzięcza dekor – dąb sonoma – znajduje się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w słonecznym stanie Kalifornia. Malowniczo położony krajobraz Sonomy słynie nie tylko z dębów sonoma, ale również rozległych winnic, których obfite zbiory przyczyniają się do rozwoju przemysłu winiarskiego całego regionu.

Dekory dąb sonoma

Wnętrza w kolorach drewna nigdy nie wychodzą z mody i są jednymi z najbardziej lubianych przez Polaków. Zmieniają się za to tendencje odnośnie do popularności poszczególnych dekorów oraz ich nazwy handlowe. Stanowi to również zabieg marketingowy; niekiedy ten sam dekor zyskuje nową, modnie brzmiącą nazwę. Dąb sonoma to jasny dekor, który przedstawia rysunek słojów dębu z jasnymi porami w przekroju stycznym – tzw. „tangential section”. Łatwo rozpoznawalnymi elementami dekoru o nazwie dąb sonoma są horyzontalne rzazy, czyli nacięcia po pile. Ślady po piłowaniu dodają dekorowi autentyczności i nadają drewnie surowy charakter, który pasuje między innymi do stylu vintage. Jego kolorystyka jest na tyle jasna, neutralna i uniwersalna (pozbawiona odcieni rudości czy ciemnych tonów), że pasuje do większości zestawień barwnych.

Dąb sonoma
Autor: plmeble.pl Meblościanka Hugo w kolorze dąb sonoma

Płyty meblowe i okleiny dąb sonoma

Dekor dąb sonoma pojawia się na wielu elementach aranżacji wnętrz. Najczęściej występuje jednak na płytach drewnopochodnych laminowanych. Płyty meblowe dąb sonoma dostępne są w sprzedaży w marketach budowlanych oraz hurtowniach płyt meblowych i wykorzystywane między innymi jako fronty oraz korpusy szafek. Płyty posiadające strukturę synchroniczną mają grafikę pokrywającą się z fakturą, czyli wytłoczeniem, które zwiększa autentyczność wizualną. Płyty dąb sonoma oferowane są na przykład przez firmy Kronospan, SWISS KRONO oraz Pfleiderer. W kolekcji Egger płyta meblowa dąb bardolino stanowi wizualny odpowiednik płyty dąb sonoma u pozostałych producentów.

..  Płyty meblowe: rodzaje płyt meblowych i ich właściwości >>>

Dąb sonoma – z czym łączyć we wnętrzach?

Z płyt w okleinie dąb sonoma wykonywane są różnorodne meble, takie jak: łóżka, szafy, komody, biurka, regały i stoły. W zabudowie kuchennej dekor dąb sonoma może pojawić się na frontach, korpusach szafek oraz jako blat kuchenny. Warto przełamać tego rodzaju monochromatyczność poprzez zastosowanie żywszego koloru, na przykład w postaci limonkowych dodatków lub kontrastowego pasa roboczego pomiędzy szafkami wiszącymi a dolnymi. Kolor dąb sonoma zestawiany jest najczęściej z szarością, bielą albo beżami. Biel i jasne odcienie żółtego delikatnie podkreślają pory w rysunku słojów. Takie zestawienie wygląda nowocześnie i świeżo. Dąb sonoma harmonijnie komponuje się również z barwami ziemi – oliwkami, brązami. W kolorze dąb sonoma dostępne są również panele podłogowe, listwy oraz drzwi.

Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna
Nasi Partnerzy polecają