Szeroka paleta mocnych barw, zarówno jaśniejszych jak i ciemniejszych, może być wspaniałą inspiracją, gdy będziemy dobierać kolory ścian w salonie. Mnogość odcieni daje niezwykłe możliwości, co możemy zauważyć choćby na przykładzie barw wzornika kolorów NCS. Czerwienie, zielenie, fiolety, szarości, róże, brązy - wszystkie zachęcają. Tylko w jaki sposób zastosować wybrane mocne barwy jako kolory ścian w naszym salonie? Jaki zestaw barw będzie odpowiedni?

Kolory ścian: jak stosować?

Na samym początku warto mieć chociażby zarys wizji naszego wnętrza. Powinniśmy mniej więcej ustalić jakie kolory ścian lub zestawy kolorów najbardziej nam się podobają (barwy ciepłe i zimne), w jakiej ilości oraz gdzie dokładnie chcemy ich użyć na ścianach w salonie. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest zaakcentowanie jednej całej ściany bądź tylko jej fragmentu wybranym kolorem. Bez problemu możemy wykorzystać wystający fragment ściany lub wnęki. Kolorem możemy wyróżnić miejsce przy wypoczynku, przy szafce z telewizorem czy całą ścianę okienną. Mocny kolor jednej ściany optycznie pomniejszy nieco pomieszczenie, sprawi, że wymalowana ściana będzie „bliżej” nas. To dobry trik na zmianę niekorzystnych proporcji np. kwadratowego wnętrza. Na jaki kolor pomalować wtedy resztę ścian? Wybierajmy spośród kolorów z uniwersalnej palety – biały, żółte, beżowe i szare „złamane biele”, kremowy, jasnoszary czy beżowy. Przed malowaniem warto sprawdzić próbki farb wymalowując je obok siebie na ścianie w salonie. Wybrane kolory ścian nabiorą odpowiednich odcieni w konkretnym świetle, co pomoże nam podjąć kolejne decyzje. Warto tez pomyśleć o dodatkowych elementach arażacji w odpowiednim kolorze.

Dobrze zaplanowane kolory ścian

Innym rozwiązaniem jest pomalowanie całego wnętrza mocniejszym kolorem/kolorami. Tak zastosowane kolory ścian to opcja dla bardziej zdecydowanych osób, które nie boją się eksperymentować i chętnie poszukują własnych trendów estetycznych. Zarówno bardziej jaskrawe odcienie barw, jak i te ciemniejsze - ale stonowane, wymagają przemyślenia. Również należałoby się zastanowić czy wybrane kolory ścian są adekwatne do funkcji, jaką pełni salon? Pomyślmy, czy barwy nie będą nas męczyć, a pomogą odpocząć po ciężkim dniu. Powinniśmy zastanowić się także, czy barwy mają być kontrastowe względem siebie, czy jednak bardziej harmonijne, pochodne od siebie? Inaczej będzie prezentować się aranżacja niebiesko-amarantowa, a inaczej beżowo-brązowa. Jednakże musimy pamiętać, że kolory ścian w mocnych, jaskrawych barwach, jak i tych ciemnych pomniejszają pomieszczenie i zaciemniają je. Dlatego nie bądźmy zdziwieniu po malowaniu, że nasz salon może wydać się ponury. Aranżacje w tego typu barwach wymagają wcześniejszego zaplanowania przede wszystkim dodatków oraz oświetlenia, które w skuteczny sposób pomogą zrównoważyć i dopełnić całość aranżacji naszego salonu, w odpowiedni sposób mogą rozjaśnić wnętrze, nadać mu klimatu, jak i je uatrakcyjnić dodatkowymi barwami dekoracji. Również w tym przypadku testujmy wcześniej wybrane próbki na ścianie.

Zbyt ciemne kolory ścian: co robić?

Co zrobić, kiedy okaże się, że kolory ścian w salonie są zbyt ciemne? Dobierzmy jasne, pastelowe dodatki, którymi przełamiemy ciemny wystrój wnętrza – tekstylia, ceramika, meble. Mile widziane elementy połyskujące m.in. złote i srebrne oraz wzorzyste dodatki, które odwrócą nieco uwagę od kolorystyki ścian. Odsłońmy bardziej okno, zrezygnujmy z firanek, a zostawmy tylko zasłony. Dzięki temu do wnętrza dostanie się więcej światła dziennego. Ostatecznością będzie przemalowanie części wnętrza, ale to pozostawmy na koniec, kiedy mimo naszych zabiegów nadal nie będziemy zadowoleni z efektu.
Każde przyjęte rozwiązanie wymaga wcześniejszej analizy wnętrza. Powinniśmy wziąć pod uwagę metraż salonu, jego zorientowanie względem stron świata, kolor podłogi i mebli, a na końcu planowane dodatki. Dobierając kolory ścian, sprawdzajmy próbki farb konkretnie we własnym salonie. Kiedy dołożymy wszelkich starań w urządzanie salonu, z pewnością będziemy cieszyć się jego wystrojem na dłużej.

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi!