Wykończenie ścian: dekoracje ścienne

Kolorwe ściany w naszych domach przestały być jedynie wyznacznikami przestrzeni użytkowej. Różnorodne dekoracje ścienne służące do ich wykańczania, oraz dostępność materiałów nowej generacji pozwalają na przekształcanie otynkowanych murów, w prawdziwe ozdoby mieszkań. Nie koniecznie musi być tak, że malowanie ścian to dla nich jedyne rozwiązanie.

Ścienne wariacje
Ścienne wariacje
Ścienne wariacje
Ścienne wariacje
Ścienne wariacje

Dekoracje ścienne: dobry plan

Zanim zaangażujemy się w szukanie ciekawych i wyjątkowych mebli oraz artykułów dekoracyjnych, zastanówmy się nad możliwością zmiany charakteru wnętrza poprzez ciekawe wyeksponowanie ścian. Kolor farby, choć znajduje się w czołówce czynników kreujących styl i nastrój w pomieszczeniu, nie jest jedynym sposobem na nadanie mu oryginalnego wyglądu. Malowanie ścian to jeden z wielu pomysłów jakie można wykorzystać. Kolorowe ściany można bowiem uzyskać również za pomocą innych metod - są dekoracje ścienne takie jak faktura bądź struktura, motyw z szablonu, naklejka czy powracająca do łask tapeta. Nietypowymi materiałami używanymi do dekorowania są także blacha, beton, szkło, płyty fornirowane, korek czy tkaniny. Wybrane dekoracje ścienne należy jednak wprowadzać ostrożnie i z umiarem, tak aby uzyskany efekt nie był zbyt przytłaczający. (...)

Dekoracje ścienne: gra kolorów i pozorów

Przez lata wybieraliśmy głównie stonowane kolory farby – najczęściej sięgając po klasyczną biel. Obecnie odważniej dobieramy barwy do malowania ścian – ułatwiają nam to trendy, kusząc modnymi brązami, złotem czy amarantami lub fioletami. Pamiętajmy przy tym, że kolor farby powinien też współgrać z meblami i charakterem wnętrza, ale przede wszystkim sprawiać, że poczujemy się komfortowo w jego otoczeniu. Jak sprawić żeby kolorowe ściany były odpowiednie dla pomieszczenia? W sypialni warto zastosować odcienie mało krzykliwe, które raczej nas uspokoją i zrelaksują. Barwy odważne i energetyczne lepiej sprawdzą się w salonie, który powinien pobudzać naszą aktywność. Najbezpieczniejsze są stonowane farby, klasyczne pastele, które stanowią dobre tło dla mebli w każdym stylu i pasują do wszystkich wnętrz. Ciepłe beże i zielenie zapewniają przyjemny nastrój, niebieskawe odcienie docenią osoby lubiące chłodniejsze klimaty, a intensywne barwy lub zestawienia czerni i bieli przypadną do gustu osobom odważnym, ceniącym nietypowe rozwiązania.
Odpowiednia technika malowania ścian pomoże nam optycznie „wymodelować” powierzchnię. Kolorowe ściany to również umiejętne zastosowanie wzorów i barw, co pozwala stworzyć iluzję. Pomieszczenia nabierają innych kształtów i wymiarów: pionowe pasy wydłużą ścianę, a neutralny, jasny sufit sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na bardziej przestronne; ciemny kolor jednej ściany spowoduje jej oddalenie się, a jasny pozornie ją przybliży. Strop niskiego wnętrza, możemy podwyższyć, przesuwając granicę koloru ściany na sufit, czyniąc odwrotnie, optycznie obniżymy wysokość ścian i dodamy zbyt dużemu pomieszczeniu przytulności. Pamiętajmy zatem, że kolor jest zarówno ważnym elementem estetycznym, jak i moderatorem przestrzeni.

Dekoracje ścienne: formowanie ściany

Tynki cementowo-wapienne, nierzadko wygładzane gładzią gipsową, nie są już dzisiaj wystarczającym sposobem na wykończenie ścian – oferują bowiem tylko doskonałą gładkość powierzchni. Klasyczne wnętrza nie muszą się tej perfekcji wstydzić, jednak modernistyczne trendy sugerują zaburzenie takiego ściennego porządku. Kontrolowana dysharmonia, nieregularność, chropowatość, rowki, ziarenka, prążki – czyli jednym słowem faktura, ona właśnie nadaje wnętrzom charakter, tworząc swoim kształtem i kolorem abstrakcyjny obraz. Podobnie jak dzieło artystyczne, ma pełnić we wnętrzu funkcję czysto estetyczną, dlatego taki wyróżnik stosuje się tylko na niektórych ścianach pomieszczenia. Dekoracyjną ścianę lub jej fragmenty warto sztucznie doświetlić – z góry, z dołu lub z boku, w zależności od kierunku faktury. Ostateczny wygląd powierzchni ściany zależy nie tylko od rodzaju użytego preparatu, lecz także od metody jego nakładania, sposobu fakturowania i oczywiście od inwencji wykonawcy. Wśród dostępnych na rynku tynków dekoracyjnych możemy wyróżnić: ciągnione (z ziarnistym wypełniaczem, który przy zacieraniu żłobi w masie rysy – koliste, poziome, pionowe – zależnie od kierunku ruchów, nadając jej fakturę kornikową), strukturalne (po ułożeniu odciska się w nim wzory), zacierane (wygładzane packą, tworzą delikatnie fakturowaną powierzchnię), mozaikowe (pozwalają uzyskać gładką, wielobarwną powierzchnię) czy stiuki (imitujące marmur lub inny kamień). Wykonywanie tych ostatnich, z uwagi na ich skomplikowaną strukturę, najlepiej powierzyć fachowcom. (...) .

Dekoracje ścienne: ożywiona struktura

Jeśli komuś znudziły się gładkie ściany malowane zwykłymi farbami, może zdecydować się na farby strukturalne. Będą one nie tylko zdobić wnętrze, lecz pozwolą także zatuszować niewielkie niedoskonałości ścian. Do wyboru mamy: lateksowe, poliooctanowinylowo-lateksowe oraz akrylowe. Najczęściej są to gotowe do użycia masy, pasty lub proszki, które dodaje się do farby akrylowej. Bywają także dwuskładnikowe produkty w postaci proszku i pasty, do samodzielnego przygotowania farby. Gdy zmienimy proporcje składników, uzyskamy różne rodzaje faktur. Duży wybór produktów i akcesoriów (wałków, pędzli, szablonów) zachęca do tworzenia własnych kompozycji. W zależności od oczekiwanych efektów można zastosować różne rodzaje farb: relief (do robienia stiuków, powłok dekoracyjnych i zdobień za pomocą szablonów), werniks metaliczny (nadający powierzchni połysk, stosowany do przecierek i pokrywania dekoracji wykonanych reliefem) czy bejcę do ścian (zapewniającą oryginalne efekty po wymieszaniu z barwnikami).

Dekoracje ścienne: szybkie metamorfozy

Wprowadzenie do domu czy mieszkania modnej świeżości nie zawsze musi wiązać się z przeprowadzaniem czaso- i pracochłonnych remontów. Aby nadać ścianom oryginalny styl, wystarczy na przykład ozdobić je ciekawą naklejką lub wzorem namalowanym za pomocą szablonu. O ile ten drugi sposób może wymagać większego nakładu sił, cierpliwości i precyzji, o tyle udekorowanie powierzchni gotową nalepką jest proste, a przy tym bardzo efektowne. Modne ornamenty z motywami roślinnymi czy popartowe zdjęcie ulubionej gwiazdy odmieni fragment naszej życiowej przestrzeni. (...)

Więcej znajdziesz w Urządzamy dom i mieszkanie 2008/2009 (cz. I), strony 42-44

Ocena: 5
Tekst: Beata Wojciechowicz , Tekst: Marta Pogorzelska Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY