Nowy Folk Design

Pro Design prowadzi działania promujące wzornictwo na różnych obszarach m.in. poprzez organizację szkoleń, specjalistycznych warsztatów, wystaw, przygotowanie badań rynku dla biznesu. Do najnowszych projektów należą: warsztaty z zakresu rewitalizacji miasta - gra strategiczna Future City Game, konkurs na projekt meblozabawki, projekt merytoryczny cyklu warsztatów Zarządzanie designem oraz Nowy Folk Design.

Targi Nowy Folk Design! w Poznaniu
Targi Nowy Folk Design! w Poznaniu
Targi Nowy Folk Design! w Poznaniu
Targi Nowy Folk Design! w Poznaniu

Warsztaty Nowy Folk Design miały miejsce w czerwcu 2009 r. w Starej Drukarni w Poznaniu. Ich celem jest rozwój i promocja nowoczesnego polskiego designu w oparciu o tradycję, przekazywanie wiedzy i umiejętności przez przedstawicieli ginących zawodów młodym projektantom, a także powstanie produktów inspirowanych folklorem. To chęć ocalenia dawnych profesji przed zapomnieniem poprzez włączenie ich osiągnięć do współczesnego wzornictwa i zwiększenia użyteczności tradycyjnych rzemiosł. W długofalowym rozumieniu projekt, dzięki edukacji i przybliżaniu wiedzy oraz ludowej tradycji artystycznej, ma szansę stać się przełomem w szukaniu tożsamości polskiego designu. W najważniejszym jego wydarzeniu, jakim były warsztaty prowadzone przez przedstawicieli takich rzemiosł jak: zabawkarstwo, rzeźbiarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plecionkarstwo, wycinkarstwo i zdobnictwo, wzięło udział 30 młodych projektantów. Pod opieką rzemieślników zdobywali oni umiejętności, które następnie mogli wykorzystać w tworzeniu nowych projektów. Zwieńczeniem zajęć było zadanie polegające na połączeniu wybraną techniką rzemieślniczą dwóch słoików. Z sukcesem poprowadziła je Zuzanna Skalska, trendwatcher największej holenderskiej agencji projektowej VanBerlo Strategy + Design.

Imprezie Nowy Folk Design towarzyszyła wystawa fotografii Piotra Sikory i Piotra Bondarczyka „Granice”, ukazująca polską sztukę ludową w kontekście światowych trendów etnicznych i wielokulturowości, zaś gościem specjalnym była, przebywająca po raz pierwszy w naszym kraju, Li Edelkoort - światowej rangi trendforecaster (osoba, która prognozuje trendy; śledzi zjawiska społeczne, ekonomiczne, polityczne i naukowe jako czynniki trendotwórcze). Edelkoort wyznacza trendy w modzie i we wnętrzarstwie, uznana jest przez magazyn Time za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób na świecie. Została ona także przewodniczącą jury konkursu, którego celem było zaprojektowanie pamiątek z Polski – nowoczesnych i funkcjonalnych przedmiotów zainspirowanych polskim folklorem, które w relacjach międzynarodowych mogłyby stać się prezentami. Konkurs obejmował etap projektowania, prototypowania oraz wyboru najlepszych projektów na wystawę i do wdrożenia do produkcji w latach 2009/2010. Nagrodzone prace zostaną pokazane na wystawie podczas Światowych Dni Innowacji, 28 września w Poznaniu.
Projekt Nowy Folk Design jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Fundatorem nagród w konkursie jest Pro Design, prototypowanie projektów finansuje marka Meble Vox, która zapewnia również pomoc technologiczną.

Ocena: 0
Tekst: Grażyna Pogorzelska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY