Zielony azyl, kwietna łąka, a może mini warzywnik. Sprawdź, jak najlepiej urządzić działkę ROD?

2022-07-18 12:12

Własna działka to wyjątkowe miejsce. To przestrzeń, w której możesz odpocząć blisko natury i – jeśli masz taką fantazję – uprawiać warzywa i owoce. Jak urządzić działkę ROD? Oto wskazówki, które pomogą w przygotowaniu działki i pozwolą ci cieszyć się nią w pełni!

Spis treści

 1. Jak zagospodarować działkę ROD?
 2. Jakie rośliny posadzić na działce ROD?
 3. Warzywa na działce ROD – jak je uprawiać?
 4. Kompostownik na działkę ROD
 5. Działka ROD – trawnik czy mikrokoniczyna?

Jak zagospodarować działkę ROD?

Porządki na działce ROD (skrót od: Rodzinne Ogrody Działkowe), zwłaszcza jeśli kupiliśmy ją z drugiej ręki lub dawno do niej nie zaglądaliśmy, warto zacząć od uporządkowania terenu. Usuwamy wszystkie resztki roślin, wycinamy stare drewna owocowe i krzewy, a ziemię – dokładnie przekopujemy. Na koniec wyrównujemy teren.

Prace porządkowe obejmują także stary domek, który jest na terenie działku. Jeśli zdecydujemy się na jego rozbiórkę, musimy zaopatrzyć się w kontener, do którego wyrzucimy meble czy wykładziny.

Dobrze urządzona działka ROD to przestrzeń do 500 m² (zgodnie z przepisami) składająca się z przestrzeni stałej (ze strefami: odpoczynku, użytkowej, gospodarczej) oraz ścieżek i przejść. W pierwszej kolejności warto zająć się rozplanowaniem i aranżacją przestrzeni stałej.

1. Strefa odpoczynku

Strefa odpoczynku to zwykle letni domek, którego wielkość nie powinna przekroczyć 35 m². To nie tylko miejsce, w którym odpoczywamy, ale także przechowujemy rzeczy potrzebne do spędzenia na działce całego dnia. Zakup gotowego domku jest obecnie najczęściej wybieraną opcją – nic dziwnego, nie musimy się męczyć ani tracić czasu na budowanie domku od podstaw.

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto zastanowić się, czy domek powinien mieć taras, na którym znajdą się wygodny hamak czy stół z krzesłami, z czego domek miałby być wykonany i w którym miejscy powinien stanąć. Ważna jest także kwestia ocieplenia domku oraz doprowadzenie do niego prądu i wody!

2. Strefa użytkowa

Strefa użytkowa to miejsce na posadzenie roślin – drzew i krzewów. Warto pamiętać, aby nie umieszczać jej na środku działki, ponieważ optycznie ją pomniejszy, a koszenie będzie zajmować więcej czasu. Rośliny rozmieśćmy wzdłuż ogrodzenia. Możemy oddzielić je od trawnika za pomocą geoborderów, czyli obrzeży ogrodowych wkopanych w ziemię. Za ich pomocą stworzymy rabaty zarówno o prostych liniach jak i falistych kształtach.

3. Strefa gospodarcza

Strefa gospodarcza to obszar, w którym umieścimy uprawy warzyw i owoców, małą szklarnię czy inspekt.

Planowanie kończymy na rozplanowaniu ścieżek i trawnika. Jeśli usytuowanie domku zostało przemyślane, pierwszą ścieżką, która naturalnie wpisze się w nasz ogród będzie ta od wejścia na działkę do domku. Obok niej wytyczymy ścieżki boczne – zwykle prowadzące do granic działki i strefy użytkowej. Ścieżki możemy wykonać z kamienia, kostki czy płyty chodnikowej, w zależności od naszego budżetu.

Jak zagospodarować działkę ROD?
Autor: serwis prasowy marki Gardena

Jakie rośliny posadzić na działce ROD?

Podczas wybierania roślin kierujmy się nie tylko preferencjami, ale i możliwościami – bądźmy świadomi, ile czasu możemy poświęcić na pielęgnację ogródka, ponieważ nie da się stworzyć kompletnie bezobsługowego ogrodu. Można jednak zastosować rośliny, które zmniejszą potrzebną ilość pracy. Oto przykładowa lista roślin, które nie będą wymagać nadmiernej pielęgnacji:

 • na żywopłot wybierzmy krzewy, które można formować i trzymać w ryzach poprzez cięcie, na przykład żywopłot z: grabu, cis pospolity odm. ‘Wojtek’, berberysu, ligustra, thuji brabant. Można także stworzyć żywopłot sezonowy na przykład z miskantów chińskich
 • na rabatach posadźmy byliny takie jak jeżówki, rudbekie, bodziszki, liliowce, żurawki, hosty, peonie, barwinek, anemony, tulipany, szałwia omszona, rozchodniki, juka karolińska, krokusy, narcyzy, bergenia
 • trawy, które się sprawdzą to rozplenice, turzyce, hakonechloa
 • iglaki: cis, thuja, jałowiec, sosny górskie
 • krzewy ozdobne: hortensja bukietowa, berberys, budleja, perukowiec, irga forsycja, pęcherznica, tawuła, lilak mayerii
 • pnącza: clematis, winobluszcz, bluszcz
 • krzewy owocowe: porzeczka czerwona, żółta, czarna, agrest, borówka
 • drzewka owocowe: jabłonie, wiśnie, śliwa, morela czy brzoskwinia i świdośliwa.

Gdy już przystąpimy do sadzenia roślin, pamiętaj, aby przy kopaniu dołków, podsypać rośliny świeżą ziemią z dodatkiem nawozu długodziałającego. Po posadzeniu dokładnie podlejmy wszystko, co zwiększy szanse na przyjęcie.

Jak zagospodarować działkę ROD?
Autor: serwis prasowy marki Gardena

Warzywa na działce ROD – jak je uprawiać?

Jeśli decydujemy się na uprawę warzyw na działce, dobrym pomysłem jest zasianie ich w skrzyniach o wysokości minimum 50 cm, dzięki czemu ich pielęgnacja nie nadwyręży naszego kręgosłupa, a same plony ochronimy przed ślimakami!

Skrzynie stawiamy w dobrze nasłonecznionym miejscu, raczej z dala od drzew owocowych. Skrzynki możemy także wkomponować w rabaty – posadzić przed nimi na przykład niskie rośliny takie jak tymianek czy majeranek, dzięki czemu nie utrudnią dostępu. Jeśli ustawimy kilka skrzyń obok siebie, możemy połączyć je tyczkami, po których puścimy groszek lub fasolę.

W ogródku działkowym możemy posadzić kapustę białą, kalafior, brokuł, jarmuż, kalarepę, ogórek, pomidory koktajlowe, buraki, sałatę, ziemniaki czy zioła: bazylię, szczypiorek, pietruszkę, kolendrę, lubczyk, stewię i szałwię.

koszyk
Autor: Fiskars

Kompostownik na działkę ROD

Dużą popularnością cieszą się kompostowniki, do których wyrzuca się części roślin, chwasty bez nasion czy pocięte gałęzie. W ten sposób uzyskujemy własny kompost pod rośliny. Kompost można tworzyć w zamkniętych kompostownikach wykonanych z plastiku lub otwartych kompostownikach drewnianych.

Jeśli zdecydujemy się na jego posiadanie, powinniśmy umiejscowić go z tyłu ogródka, w mniej widocznym miejscu. Zwykle zajmuje on powierzchnię 1,5 m². Warto pamiętać, aby do przerzucania kompostu używać wideł, a nie szpadla. Dzięki temu nie stwarzamy zagrożenia dla dżdżownic i innych organizmów zamieniających materię organiczną w kompost.

Działka ROD – trawnik czy mikrokoniczyna?

Na sam koniec zostawiamy założenie trawnika. Jeśli planujemy często zaglądać na działkę i pielęgnować trawnik, możemy spokojnie wysiać nasiona trawy… jeśli natomiast nie mamy czasu na regularne doglądanie i koszenie trawnika, lepiej teren działki wysiać mikrokoniczyną. Dorasta ona do kilku centymetrów wysokości. Jest zielona także w okresie suszy, gdy niepodlewany trawniki jest wypalony słońcem. Dużą zaletą koniczyny jest fakt, że nie wymaga ona nawożenia.

Zobacz, jak zaaranżować działkę ROD:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE