Zbliża się czas przesadzania tui. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo

2023-03-29 14:57

Wiosna to idealny moment do przesadzenia tui. By mieć pewność, że iglak dobrze przyjmie się w nowym miejscu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie stanowiska i trzymanie się kilku zasad podczas samego przesadzania drzewka. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.

tuja
Autor: getty images

Przesadzanie tui – o czym pamiętać?

Tuja to roślina, która nie ma wielu wymagań, warto jednak zadbać, by miała dobre warunki do wzrostu. Ważnym aspektem przesadzania tui jest wybór odpowiedniego momentu.

Najlepiej przesadzać drzewka w maju, gdy mija zagrożenie przymrozków, ale jeszcze nie ma upałów, więc tuja będzie miało czas, by przyjąć się w nowym miejscu.

Kolejnym krokiem jest wybór stanowiska dla iglaka. Sprawdzą się np. miejsca częściowo zacienione lub słoneczne – warto jednak unikać stanowisk, które są bardzo narażone na kontakt ze słońcem, ponieważ może to zaszkodzić tui.

W jakim podłożu tuje rosną najszybciej? Ziemia, w której posadzimy iglaka powinna być świeża, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Gleby bogate w próchnicę i składniki mineralne to idealne podłoże dla tui.

Jak przesadzić tuję? Instrukcja krok po kroku

Kluczowe w przesadzaniu tui jest ostrożne i delikatne wykopanie drzewka z ziemi. Tuję wykopujemy z możliwie jak największą bryłą korzeniową.

Należy uważać, by podczas prac nie uszkodzić korzeni, ponieważ później roślinie dłużej zajmie dochodzenie do siebie. Tuję warto podkopać głęboko ostrym szpadlem i przenieść do nowego miejsca razem z bryłą ziemi.

Następnie, przygotowujemy miejsce dla drzewka, czyli kopiemy dołek, który jest większy niż bryła korzeniowa. Takie miejsce wypełniamy kompostem lub ziemią ogrodową.

Jeśli sadzimy tuje pod żywopłot, wtedy dołek powinien przybrać kształt długiego pasa o szerokości min. 60 cm.

Gdy przygotujemy stanowisko, możemy przejść do sadzenia drzewka. Ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni umieszczamy tuję w dołku, przysypujemy ziemią i delikatnie udeptujemy podłoże.

Ostatnim krokiem jest obfite podlanie tui. Pamiętajmy, by w pierwszych tygodniach iglaka podlewać obficie i regularnie – gleba wokół tui powinna być stale wilgotna (tuje źle znoszą suszę).

Sygnałem, że tuja źle czuje się w nowym miejscu są najczęściej zeschnięte gałązki wewnątrz drzewka. Dlatego warto obserwować drzewko przez pierwsze tygodnie od przesadzenia.

Źródło: interia.pl

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE