Zieleń szturmem zdobywa nasze domy. Tak stworzysz własny roślinny azyl

2023-01-13 12:28

Zieleń zdobywa nasze serca i domy. Miętowa zawładnęła łazienką. Butelkowa – salonem. A gdziekolwiek dociera choćby promień słońca, znajduje sobie miejsce ta najpiękniejsza – żywa. Filtruje powietrze, tworzy korzystny mikroklimat i… nadaje wnętrzu modny rys.

Rośliny w domu
Autor: serwis prasowy marki VOX PIONY I POZIOMY. Tam, gdzie przyjmujemy pozycję horyzontalną, świetnie sprawdzą się uprawy wertykalne – nie uszczuplą powierzchni sypialni. Mimo słabszej ekspozycji na światło słoneczne doskonale poradzą sobie tutaj: paprocie, filodendron pnący, monstera wonna (w głębi, na ścianie) oraz różne odmiany bluszczu pospolitego (z przodu).

POD LUPĄ

Ogród w słoju prezentuje się nie mniej świeżo niż zielona ściana, a pozwala skoncentrować uwagę na niewielkiej liczbie roślin (tu zaledwie fitonia, młodziutki figowiec pnący i poduszka mchu). Takie rozwiązanie docenią i początkujący, i bardzo wytrawni botanicy.

Las w słoiku
Autor: serwis prasowy laswsloiku.pl

PNĄ SIĘ PO SZCZEBLACH

Wertykalizować można także kompozycje z kwiatów uprawianych w tradycyjnych doniczkach. Efektowny układ podpowiedzą same rośliny, jak wyniosła dracena i strzelista sansewieria, dla równowagi – płożący się złocień maruna (na podłodze), gęste zanokcice i storczyki (na ławce), zwisające asparagus i filodendron (na drabinie). W aranżacji zwracają uwagę wyplatane osłonki, bardzo na czasie!

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

SPŁYWAJĄ KASKADAMI

Modny pionowy układ pozwalają uzyskać także pnącza (jak scindapsus złoty, bluszcz kanaryjski, ceropegia, starzec Rowleya) swobodnie zwisające z parapetu. Uwaga, rośliny obrócone tyłem do okna będą się bujnie rozwijały tylko w pomieszczeniu skąpanym w słońcu.

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

NA DESER

Wyglądem przypominają wykwintne smakołyki, jakie w modnych kawiarniach przewrotnie są serwowane w słoiczkach. Rozmaite sukulenty (m.in. rojniki, rozchodniki, eszeweria, portulakaria, eonium, haworsja) zasadzone w różnej wielkości wekach i zebrane w malownicze gromadki wyjątkowo apetycznie prezentują się na kontrastowym tle okrągłych białych tac.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

FORMY PLUS FAKTURY

Warto sięgnąć po osłonki o prostych, ale miękkich kształtach, wzbogaconych efektami strukturalnymi. Od rygorystycznej geometrii po nieregularne żłobienia w duchu etno – zdobienia ceramiki są nie mniej różnorodne niż liście roślin (paproć nefrolepis, peperomia, ananas). A kto lubi zabawy formą, rojnika w małej doniczce może umieścić w otworze kłębka sznurka.

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy lisasarah.com

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Komponując grupy roślinne, dobieraj gatunki o zbliżonych potrzebach w zakresie światła i temperatury, ale jak najbardziej zróżnicowane pod względem pokroju oraz kształtu i koloru liści (tu m.in. aloes, haworsja, peperomia, euforbia i szparag gęstokwiatowy). Im większe bogactwo form, tym lepszy efekt!

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy midbectapeter.se

AD HOC

Kilka zielonych gałązek (młody i dojrzały eukaliptus oraz asparagus) rozświetlonych sezonowymi kwiatami (tu – lwia paszcza i lewkonia), całość asymetrycznie umieszczona w miękkim koszyku zawieszonym na ścianie. Naturalność jest w modzie!

Bukiet kwiatów
Autor: serwis prasowy midbectapeter.se
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE