Zieleń szturmem zdobywa nasze domy. Tak stworzysz własny roślinny azyl

2023-01-13 12:28

Zieleń zdobywa nasze serca i domy. Miętowa zawładnęła łazienką. Butelkowa – salonem. A gdziekolwiek dociera choćby promień słońca, znajduje sobie miejsce ta najpiękniejsza – żywa. Filtruje powietrze, tworzy korzystny mikroklimat i… nadaje wnętrzu modny rys.

Rośliny w domu
Autor: serwis prasowy marki VOX PIONY I POZIOMY. Tam, gdzie przyjmujemy pozycję horyzontalną, świetnie sprawdzą się uprawy wertykalne – nie uszczuplą powierzchni sypialni. Mimo słabszej ekspozycji na światło słoneczne doskonale poradzą sobie tutaj: paprocie, filodendron pnący, monstera wonna (w głębi, na ścianie) oraz różne odmiany bluszczu pospolitego (z przodu).

POD LUPĄ

Ogród w słoju prezentuje się nie mniej świeżo niż zielona ściana, a pozwala skoncentrować uwagę na niewielkiej liczbie roślin (tu zaledwie fitonia, młodziutki figowiec pnący i poduszka mchu). Takie rozwiązanie docenią i początkujący, i bardzo wytrawni botanicy.

Las w słoiku
Autor: serwis prasowy laswsloiku.pl

PNĄ SIĘ PO SZCZEBLACH

Wertykalizować można także kompozycje z kwiatów uprawianych w tradycyjnych doniczkach. Efektowny układ podpowiedzą same rośliny, jak wyniosła dracena i strzelista sansewieria, dla równowagi – płożący się złocień maruna (na podłodze), gęste zanokcice i storczyki (na ławce), zwisające asparagus i filodendron (na drabinie). W aranżacji zwracają uwagę wyplatane osłonki, bardzo na czasie!

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

SPŁYWAJĄ KASKADAMI

Modny pionowy układ pozwalają uzyskać także pnącza (jak scindapsus złoty, bluszcz kanaryjski, ceropegia, starzec Rowleya) swobodnie zwisające z parapetu. Uwaga, rośliny obrócone tyłem do okna będą się bujnie rozwijały tylko w pomieszczeniu skąpanym w słońcu.

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy Floradania, floradania.dk

NA DESER

Wyglądem przypominają wykwintne smakołyki, jakie w modnych kawiarniach przewrotnie są serwowane w słoiczkach. Rozmaite sukulenty (m.in. rojniki, rozchodniki, eszeweria, portulakaria, eonium, haworsja) zasadzone w różnej wielkości wekach i zebrane w malownicze gromadki wyjątkowo apetycznie prezentują się na kontrastowym tle okrągłych białych tac.

Sukulenty
Autor: serwis prasowy Flower Council of Holland

FORMY PLUS FAKTURY

Warto sięgnąć po osłonki o prostych, ale miękkich kształtach, wzbogaconych efektami strukturalnymi. Od rygorystycznej geometrii po nieregularne żłobienia w duchu etno – zdobienia ceramiki są nie mniej różnorodne niż liście roślin (paproć nefrolepis, peperomia, ananas). A kto lubi zabawy formą, rojnika w małej doniczce może umieścić w otworze kłębka sznurka.

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy lisasarah.com

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE

Komponując grupy roślinne, dobieraj gatunki o zbliżonych potrzebach w zakresie światła i temperatury, ale jak najbardziej zróżnicowane pod względem pokroju oraz kształtu i koloru liści (tu m.in. aloes, haworsja, peperomia, euforbia i szparag gęstokwiatowy). Im większe bogactwo form, tym lepszy efekt!

Rośliny doniczkowe
Autor: serwis prasowy midbectapeter.se

AD HOC

Kilka zielonych gałązek (młody i dojrzały eukaliptus oraz asparagus) rozświetlonych sezonowymi kwiatami (tu – lwia paszcza i lewkonia), całość asymetrycznie umieszczona w miękkim koszyku zawieszonym na ścianie. Naturalność jest w modzie!

Bukiet kwiatów
Autor: serwis prasowy midbectapeter.se