Udana aranżacja balkonu: jak urządzić balkon, by był małym ogrodem

2015-05-18 11:42

Prosta i ładna aranżacja balkonu sprawi, że zyskamy swój mały ogród w mieście. Gdy naszą siedzibą rodzinną jest mieszkanie w bloku, w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie beton i asfalt są najbliższymi sąsiadami, zaczynamy szukać miejsca, w którym zaznamy ciszy i w kojącej zieleni odreagujemy stresy minionego dnia. Nie rzadko taką oazą staje się dobrze urządzony balkon.

Nawet najmniejsza powierzchnia balkonu w bloku może stać się naszą barwną, pachnącą wyspą. Nie zrażajmy się małą przestrzenią balkonu, którą niektórzy wykorzystują jako suszarnię lub graciarnie. To od nas i naszych możliwości zależy przyszły wygląd i aranżacja balkonu. Oczywiście możemy zatrudnić profesjonalistę, który stworzy arcydzieło, ale nim do tego dojdzie zachęcamy do samodzielnej pracy.

Aranżacja balkonu: jak szybko urządzić balkon

Urządzanie balkonu zacznijmy od zrobienia generalnego porządku, usuwając zbędne przedmioty. Od razu zobaczymy, że nasz balkon wcale nie jest taki mały i może stać się naprawdę ładnym ogródkiem. Mogą nam w tym pomóc regały z drewna, metalu czy plastiku, które powinniśmy postawić przy ścianie. Im wyższy i węższy regał na balkonie, tym bardziej będzie potrzebne zabezpieczenie przed przewróceniem. Można na nim ładnie wyeksponować rośliny balkonowe, ustawiając na kilku półkach znaczną ich liczbę. Gdy okryjemy regał przeźroczystą folią stanie się on miniszklarnią. Barierki balkonowe mogą posłużyć jako miejsce do zawieszenia skrzynek balkonowych z roślinami, które stworzą naturalną osłonę, można w nich posadzić np. pelargonie zwisające, winorośle lub inne pnącza. Doniczki wypełnione barwnymi roślinami, bogatymi w przeróżne formy, ustawione na stołeczkach lub stolikach różnej wysokości stworzą kilka poziomów, wśród których będziemy się dobrze czuli. A nasz balkon w bloku przestanie być nudny. Zamiast kwiatów równie dobrze na balkonie prezentują się aromatyczne zioła jak bazylia, majeranek, mięta oraz pachnące i smaczne truskawki wiszące. Warto pamiętać, że podczas aranżacji balkonu łatwo stworzyć bałagan mieszając zbyt wiele form i kolorów roślin. Oczywiście to zależy tylko od naszych upodobań i wyobraźni. Ale jeśli tak się dzieje pomimo, iż lubimy porządek szybko możemy temu zaradzić. Wystarczy wprowadzić do aranżacji balkonu doniczki w jednolitym kolorze, np. niebieskie lub wyprodukowanego z jednego tworzywa np: drewna, plastiku, ceramiki. Podobnie możemy zrobić z  meblami balkonowymi malując je na jeden kolor. Teraz wystarczy tylko na naszym balkonie zamontować moskitierę lub parasol, tworząc przyjemny cień, pod którym postawimy wygodne fotele, stolik i nasz uroczy ogród na balkonie gotowy, którym możemy cieszyć się w gronie rodziny i przyjaciół.

Nasi Partnerzy polecają