Tani ogród wertykalny na ścianie. Jak łatwo i szybko założyć uprawy?

2021-07-16 22:21

Nie trzeba mieć ogromnej działki, by cieszyć się pięknem roślin. W modzie mamy tzw. miejskie ogrodnictwo, czyli próbę tworzenia zielonej przestrzeni w "betonowych" warunkach. Liczy się każdy sposób – nawet jeśli w grę wchodzi jedynie balkon i pionowo wieszane pojemniki z kwiatami.

Ogród na budynku
Autor: gettyimages Ogród na budynku

Nawet miniaturowy ogródek może zapewnić nam kontakt z naturą i służyć jako wspaniałe miejsce relaksu. W dużych metropoliach, takich jak choćby Nowy Jork czy Berlin, coraz częściej powstają miejskie ogrody zakładane na balkonach, tarasach czy wnękach ściennych. Każdy wolny kawałek przestrzeni wart jest tego, by uprawiać rośliny, warzywa lub zioła. Gdy wydaje się, że brakuje nam miejsca, możemy sięgnąć po kreatywne rozwiązania. Jednym z nich może być stworzenie ogrodu wertykalnego, który jest niczym innym, jak zieloną ścianą pełną roślin. Na czym dokładnie to polega?

Ogród wertykalny – raj w centrum miasta

Najlepiej założyć go na ścianie domu od strony południowej lub zachodniej. Rzecz jasna musi być to mur, który wytrzyma duże obciążenie – doniczki z kwiatami potrafią ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Jeżeli zakładamy ogród w salonie lub łazience, trzeba wybrać rośliny odporne na wilgoć oraz zmianę temperatury (np. draceny).

Idealnym miejscem na stworzenie zielonej ściany mimo wszystko jest taras lub balkon. Rośliny można uprawiać w specjalnych modułach ze sztucznego tworzywa, np. donicach kieszeniowych lub torbach-kwietnikach na ścianę. Co ciekawe, piętrowe pojemniki dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, m.in. białym, czarnym, zielonym. Dzięki temu nasz roślinny zakątek wygląda nie tylko estetycznie, ale i modnie.

Polecany artykuł:

Diaskia - Diascia barberae

Kompozycje kwiatowe – jak je stworzyć?

Wybierając donice kieszeniowe, warto zwrócić uwagę na te, które mają możliwość łączenia modułowego. Ta opcja przyda się, gdy będziemy chcieli szerzej zagospodarować nasz ogród. Materiał nie powinien wchodzić w interakcję z podłożem ani roślinami. Aby kwiaty pięknie się ze sobą komponowały i nie nachodziły na siebie, idealną podporą będzie krata – można zamontować ją do ściany i ustawić jako niezależną konstrukcję lub połączyć z pojemnikami na rośliny. Kolejną opcją jest tzw. pergola, czyli konstrukcja złożona z pionowych słupków podtrzymujących belki wokół których rosną kwiaty. Jeśli chodzi o wybór roślin do ogrodu wertykalnego, możliwości jest naprawdę sporo. Bierzmy jednak pod uwagę gatunki, które nadają się do małych doniczek, o pokroju pnącym i ozdobnych liściach. Nie ma reguły co do tego, ile roślin przypada na metr kwadratowy – tu musimy kierować się głównie wielkością pomieszczenia i tym, jak duże będą liście, kiedy zaczną się rozrastać. Oczywiście trzeba będzie regularnie podlewać rośliny, a z czasem przycinać i nawozić. Gatunki, które idealnie nadają się do uprawy w domu to: skrzydłokwiat, filodendron, anturium, zielistka i maranta. Decydując się na założenie ogrodu na balkonie, warto wybrać: bratki, fuksje, fiołki, petunie, pelargonie, werbeny i begonie.

Pionowy ogród na balkonie – pielęgnacja

Rośliny w pojemnikach możemy sadzić na wiele sposobów, np. ograniczyć się do jednego koloru lub połączyć kilka. Trzy gatunki w zupełności wystarczą, by stworzyć ciekawą, a jednocześnie stonowaną kompozycję. Gdy pojawią się zwiędłe kwiaty, trzeba je usunąć, a potem zadbać o regularne nawadnianie. Jeżeli nie mamy na to czasu, możemy bujne pnącza zastąpić karłowaty odmianami krzewów, takimi jak jałowce czy tuje. Tu wiele zależy od powierzchni, którą dysponujemy. Ciekawą rośliną, która dobrze znosi pielęgnacyjne zaniedbania, jest np. bluszcz.

Tworząc zielony zakątek na tarasie, nie zapominajmy również o ziołach – ogrody kulinarne to przecież jeden z największych trendów ostatnich lat. W jednym rzędzie posadźmy zioła jednoroczne, takie jak kminek, kolendra czy pietruszka. W drugim te wieloletnie, do których zaliczamy m.in. lubczyk, miętę pieprzową lub tymianek. Co ciekawe, zioła te świetnie nadają się do uprawy w półcieniu. W ten sposób opóźnia się tworzenie pędów kwiatostanowych i dłużej można korzystać z liści w celach użytkowych.