Symbol Bożego Narodzenia: amarylis. Co zrobić, by zakwitł na święta?

2023-11-14 15:27

Symbolem Bożego Narodzenia jest nie tylko choinka, grudnik czy gwiazda betlejemska. Powoli na polskie salony wkracza również zwartnica, do której podobny jest amarylis. Co zrobić, by zakwitł na święta?

Spis treści

  1. Amarylis a zwartnica 
  2. Zwartnica (amarylis): kiedy kwitnie?
  3. Zwartnica (amarylis): jak wygląda?
  4. Zwartnica (amarylis): co zrobić by zakwitł na święta?
  5. Zwartnica (amarylis): co zrobić po przekwitnięciu?

Amarylis a zwartnica 

Amarylis i zwartnica to dwie różne rośliny. Tę drugą jednak najczęściej określa się błędnie mianem tej pierwszej. Oba kwiaty faktycznie są do siebie podobne. Wprawdzie należą do rodziny amarylkowatych, różnią się rodzajami, a co za tym idzie wymaganiami i pielęgnacją. 

Zwartnica (amarylis): kiedy kwitnie?

Kwitnienie tej rośliny przypada zazwyczaj na przełom listopada i grudnia. Zwartnica powoli staje się rośliną, która zaczyna kojarzyć się ze świętami Bożego Narodzenia i podobnie jak grudnik czy gwiazda betlejemska ma szansę stać się ich symbolem. Zwartnica kwitnie przez mniej więcej 4 tygodnie.

Zwartnica (amarylis): jak wygląda?

Kwiaty zwartnicy mogą niektórym kojarzyć się z liliami. Duże, w kształcie lejków są jednak dużo bardziej delikatne. Na rynku można spotkać różne kolory zwartnicy: od purpurowych, przez białe po różowe. 

Zwartnica jest rośliną cebulową. To znaczy, że to właśnie z cebuli wyrastają długie, a wąskie liście oraz bardzo sztywna i długa łodyga. 

Jak pielęgnować grudnika?

Zwartnica (amarylis): co zrobić by zakwitł na święta?

Pobudzenie amarylisu do kwitnienia: woda i cierpliwość

Cebulkę zwartnicy należy wsadzić do ziemi na przełomie października i listopada. Ta roślinka nie potrzebuje dużo miejsca, więc niewielką doniczkę wypełnij ziemią i posadź ją w środku.

Ale uwaga! Cebulki zwartnicy nie sadzimy tak jak np. cebulek tulipana, czyli nie umieszczamy jej w ziemi i całej nie zasypujemy. Część cebulki powinna wystawać nad ziemię.Aby obudzić cebulkę zwartnicy, należy obficie ją podlewać.

Zwartnica
Autor: Getty Images/Tatiana Foxy

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie waż się tego robić z grudnikiem! Straci wszystkie kwiaty!

Ziemia musi być cały czas wilgotna, nie doprowadzaj ani do przelania, ani do przesuszenia. Pierwsze pąki powinny pojawić się szybko, a wówczas trzeba być czujnym i nie zapominać o podlewaniu. Brak wody może sprawić, że mimo pąków, nie doczekamy się kwiatów. 

Pobudzenie amarylisu do kwitnienia: wersja dla niecierpliwychJeśli boisz się, że twoja roślina nie zdąży zakwitnąć do świąt, możesz spróbować tego triku i nieco ją popędzić. Cebulki zanurz w ciepłej wodzie (25 - 30 stopni Celsjusza). Wystarczy, że spędzą tam godzinę. Następnie posadź je w doniczce. 

Kąpiel należy zafundować również samej osłonce. Umieść ją w ciepłej wodzie, tak aby ziemia, w której posadzona jest zwartnica, była ciepła. W ten sposób szybciej ją obudzisz.

Zwartnica (amarylis): co zrobić po przekwitnięciu?

Zwartnica kwitnie mniej więcej przez cztery tygodnie. Kiedy kwiaty uschną, obetnij łodygę, ale pozostaw liście, które będą zasilać cebulę. Ogranicz teraz podlewanie i pozwól liściom zżółknąć i wreszcie uschnąć.

Kiedy do tego dojdzie, obetnij je. Teraz cebula przeszła w fazę spoczynku. Możesz ją wyjąć z ziemi i oczyścić. Umieść ją w pudełku z trotami i zanieść w zimne miejsce, gdzie będzie czekać do kolejnego sezonu.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...