Rośliny do łazienki bez okien - czy to możliwe? Tak i mamy na to świetny sposób

2023-01-05 9:32

Nie da się ukryć, że każde pomieszczenie, w którym znajdują się kwiaty, od razu staje się przyjemniejsze. Jakie rośliny doniczkowe zatem postawić w łazience bez okien i czy mają w ogóle szansę, aby tam przeżyć? Rozwiewamy wątpliwości i przedstawiamy niezawodny trik, który pozwoli ci się cieszyć zielenią nawet, jeśli twoja łazienka jest bardzo ciemna.

Rośliny w łazience
Autor: Getty Images/Liudmila Chernetska

Mit: niektóre rośliny doniczkowe mogą żyć bez światła, w całkowitej ciemności

Na pewno pamiętasz co nieco z lekcji przyrody i biologii. Aby żyć, roślina potrzebuje się odżywiać, a jej pokarmem jest glukoza, którą potrafi sama wytworzyć w procesie fotosyntezy. Jedyne, czego potrzebuje, to zawarta w glebie woda, dwutlenek węgla obecny w powietrzu oraz światło. Jeśli zabraknie jej jednej z tych rzeczy, nie będzie w stanie wyprodukować pokarmu i uschnie.

Rośliny w łazience, czyli jak oszukać przeznaczenie

Żadna roślina doniczkowa nie jest w stanie funkcjonować bez światła, jednak istnieją gatunki, które całkiem nieźle radzą sobie w cieniu i potrzebują naprawdę niewiele światła, aby przetrwać. Jeśli jednak nie zapewnisz im jego absolutnego minimum, przestaną rosnąć, a po czasie po prostu umrą.

Więdnący kwiat
Autor: Getty Images/Firn

Jest jednak i na to sposób. Wystarczy, że zaopatrzysz się w dwie takie same rośliny i raz na tydzień będziesz je zamieniać. Jedną postaw w łazience, a drugą gdzieś, gdzie będzie miała zapewniony dostęp do światła zgodnie ze swoimi wymaganiami. Z pewnością nie będzie rosła jak oszalała, ale jeśli nie wyobrażasz sobie pomieszczenia bez kwiatów, w ten sposób osiągniesz swój cel.

Jakie kwiaty wybrać do ciemnej łazienki?

Postaw przede wszystkim na te, które w naturalnym środowisku rosną pod innymi roślinami, mając niewielki dostęp do światła. Warto wybrać również te, które lubią wilgoć, której w łazience jest przecież pod dostatkiem. 

Łazienka
Autor: Getty Images/ArchiViz

W ciemnej łazience idealnie sprawdzą się:

  • skrzydłokwiat - chociaż postawiony przy oknie będzie kwitł i rozrastał się jak oszalały, poradzi sobie również w ciemnej łazience.
  • bluszcz - to pnącze, które nie lubi ostrego słońca. Preferuje cień i bardzo lubi wilgoć
  • sansewieria - ten kwiat kochają ci, którzy lubią zieleń, ale nie mają ręki do kwiatów. .Bardzo trudno zrobić mu krzywdę, nawet jeśli zapomni się o regularnym podlewaniu.
  • zamioculcas - to kolejna mało wymagająca roślina. Wodę magazynuje w pędach i liściach, więc przesuszenie jej niestraszne.

Pamiętaj, że żaden kwiat nie przeżyje bez światła! Najlepszym sposobem na rośliny w łazience jest system rotacyjny, o którym wspominaliśmy powyżej.

Przeczytaj również:

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE