Prosty i tani sposób na ślimaki. Wystarczy karton po mleku

2024-06-13 15:49

Gdy pojawią się w ogrodzie, sieją spustoszenie i bardzo trudno się ich pozbyć. Na szczęście populację ślimaków w ogrodzie możemy zmniejszyć w prosty i tani sposób – bez stosowania szkodliwej dla roślin chemii. Wystarczy karton po mleku.

Spis treści

  1. Pułapka na ślimaki
  2. Żywołapki na ślimaki
  3. Skorupki jajek na ślimaki
  4. Domowe sposoby na ślimaki. Zdjęcia

Pułapka na ślimaki

Ślimaki, mimo że mogą odżywiać się różnymi roślinami, szczególnie upodobały sobie hodowane przez nas warzywa jak sałata czy marchew. Niestety, gdy rozpoczną swoją ucztę, raczej trudno je zatrzymać i w efekcie musimy mierzyć się z nadgryzionymi liśćmi i roślinami oblepionymi śluzem.

By uniknąć negatywnych efektów działalności ślimaków w ogrodzie, warto zwabić te żarłoczne stworzonka do specjalnych pułapek, a następnie usunąć z ogrodu.

Pułapki na ślimaki przygotujemy samodzielnie – potrzebny nam będzie karton po mleku lub soku. Do niego wlewamy substancję, której zapach zwabi ślimaki, np. piwo, mleko rozcieńczone z wodą lub wodę zmieszaną z drożdżami. Takim aromatom ślimaki nie będą w stanie się oprzeć.

Następnie pułapkę kładziemy w ogrodzie i czekamy, aż mięczaki wpełzną do środka. Następnie przenosimy zapełnioną ślimakami pułapkę w miejsce oddalone od ogrodu, np. na łąkę.

Żywołapki na ślimaki

Innym sposobem na zwabienie ślimaków jest przygotowanie żywołapki w formie kawałka ceramicznej doniczki lub przepołowionej plastikowej butelki. Na nią kładziemy ślimaczy przysmak, a więc liść sałaty, marchew czy kapustę.

Wygłodniałe ślimaki na pewno nie odmówią sobie takiej uczty, a my będziemy mieć je w jednym miejscu.

Żywołapkę warto opróżniać ze ślimaków każdego ranka – może być to uciążliwe, ale będzie skuteczną bronią w walce ze ślimakami.

Skorupki jajek na ślimaki

Jeśli ślimaki w ogrodzie pałaszują nasze warzywa, możemy rozsypać wokół grządek pokruszone skorupki jajek – ich ostre krawędzie stanowią nieprzekraczalną barierę dla ślimaków.

Szkodniki z pewnością nie odważą się jej przekroczyć i szybko zrezygnują z pomysłu ucztowania na naszych grządkach.

Domowe sposoby na ślimaki. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jakie rośliny odstraszają ślimaki? 15 gatunków, których ci nie zjedzą!