Oto kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce! Stwórz rajską oazę!

2024-06-27 9:47

Balkon usytuowany od strony południowej latem jest niczym patelnia. Ciężko w południe wytrzymać na nim bez parasola lub markizy. Istnieją jednak rośliny, dla których te warunki są wprost idealne! Rosną, jak na drożdżach, obsypują się kwiatami, a mocne słońce im niestraszne. Poznaj kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce!

Spis treści

 1. Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Idealne na balkon południowy
 2. Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Najpiękniejsze gatunki
 3. Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium peltatum)
 4. Surfinie (Petunia × hybrida)
 5. Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)
 6. Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)
 7. Bakopa (Bacopa)
 8. Fuksja zwisająca (Fuchsia)
 9. Kocanka włochata (Helichrysum petiolare)
 10. Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)
 11. Sanwitalia/polegnatka (Sanvitalia procumbens)
 12. Nasturcja (Tropaeolum majus)
 13. Mandevilla/Dipladenia
 14. Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Zdjęcia

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Idealne na balkon południowy

Każda roślina lubi co innego i nie ma co z tym walczyć. Nawet jeśli podobają ci się kwiaty rosnące świetnie w cieniu, lepiej nie próbuj sadzić ich w pełnym słońcu. Na południowym balkonie słońce poparzy im liście, tym samym pozbawi możliwości poprawnego przeprowadzania procesu fotosyntezy. 

Aby uniknąć rozczarowań, postaw na kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Mocne światło im niestraszne. Dzięki niemu pięknie i obficie kwitną. Są nieco bardziej wymagające niż kwiaty preferujące cień lub półcień. Nie wolno zapominać o podlewaniu i codziennie trzeba monitorować wilgotność ich gleby, szczególnie podczas upałów.

Odpowiednią pielęgnację wynagrodzą ci mnogością kwiatów, których piękny pokrój pokryje całe barierki.

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Najpiękniejsze gatunki

Pelargonie bluszczolistne (Pelargonium peltatum)

Pelargonie bluszczolistne są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów balkonowych zwisających lubiących słońce. Charakteryzują się pięknymi, intensywnie kolorowymi kwiatami oraz pędami, które efektownie zwisają z doniczek. 

Są bardzo wytrzymałe i dobrze znoszą bezpośrednie nasłonecznienie. Wymagają regularnego podlewania, jednak nie lubią nadmiaru wody, dlatego warto zadbać o odpowiedni drenaż.

Surfinie (Petunia × hybrida)

Surfinie, znane również jako petunie zwisające, są w Polsce szczególnie popularne. Ich długie, pędy obficie obsypane kwiatami w różnych kolorach tworzą imponujące kaskady. Preferują stanowiska słoneczne. 

Te kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce trzeba je regularnie nawozić i podlewać. Nie wolno dopuścić do zalania korzeni, ponieważ roślinę trudno odratować, szczególnie gdy nieodpowiednie warunki odbiły się już na jej liściach.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia przylądkowa to urocza roślina balkonowa, której drobne, niebieskie, białe lub różowe kwiaty mają piękny, zwisający pokrój. Lobelie najlepiej rosną w pełnym słońcu, jednak tolerują także półcień. Lubią wilgotne podłoże, więc regularne podlewanie jest niezbędne — zwłaszcza w upalne dni. 

Uczep rózgowaty (Bidens ferulifolia)

Uczepy rózgowate to kolejne kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Rośliny o drobnych, żółtych kwiatach są odporne na słońce i suszę, co czyni ją idealną rośliną na słoneczny, południowy balkon. 

Bakopa (Bacopa)

Bakopa to roślina balkonowa o delikatnych, białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Tworzy gęste, zwisające kępy, które doskonale prezentują się w wiszących koszach. Lubi słońce, ale dobrze znosi również półcień. Wymaga regularnego podlewania, ponieważ nie toleruje przesuszenia. Mimo tego jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji i szybko się rozrasta.

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce
Autor: Getty Images/s1llu

Fuksja zwisająca (Fuchsia)

Fuksje to elegancka roślina balkonowa, która charakteryzuje się długimi, zwisającymi pędami. Preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie też w lekkim półcieniu. Fuksja jest nieco wymagającym kwiatem, ale jeśli masz rękę do roślin, z pewnością sobie poradzisz! Regularne podlewanie i nawożenie odpłaci ci się wieloma kwiatami.

Kocanka włochata (Helichrysum petiolare)

Kocanki włochate to kolejne kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Te rośliny o drobnych, srebrzystych liściach, które dodają elegancji każdej kompozycji balkonowej. Preferuje stanowiska słoneczne i dobrze znosi suszę, co czyni ją idealną na słoneczne balkony. Kocanka ma długie, zwisające pędy, które mogą być świetnym tłem dla innych, bardziej kolorowych roślin.

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Portulaka wielkokwiatowa to roślina o soczystych, mięsistych liściach i intensywnie kolorowych kwiatach, które otwierają się w pełnym słońcu. Doskonale radzi sobie w suchych warunkach, dlatego nadaje się południowe balkony. Jej zwisające pędy tworzą efektowne kaskady kwiatów.

Sanwitalia/polegnatka (Sanvitalia procumbens)

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce? Sanwitalia to roślina o drobnych, żółtych kwiatach, które przypominają małe słoneczniki. Tworzy gęste, zwisające pędy i dobrze radzi sobie w pełnym słońcu. Jest odporna na suszę.

Nasturcja (Tropaeolum majus)

Nasturcja to roślina o intensywnie kolorowych kwiatach i charakterystycznych, okrągłych liściach. Tworzy długie, zwisające pędy, które świetnie prezentują się na balkonach. Nasturcja najlepiej rośnie w pełnym słońcu i dobrze znosi okresowe susze.

Mandevilla/Dipladenia

Mandevilla, znana również jako dipladenia, to roślina o dużych, efektownych kwiatach w kolorach białym, różowym lub czerwonym. Tworzy długie, zwisające pędy, które pięknie prezentują się na balkonach.

Kwiaty balkonowe zwisające lubiące słońce. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Fantastyczna roślina na dywan z kwiatów! Jak dbać o dzwonek dalmatyński?

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
#MuratorOgroduje: Kwiaty na balkon - 3 gatunki kwiatów, które odmienią Twój balkon!
Materiał sponsorowany