Spis treści
- Jak czyścić meble ogrodowe, by ich nie uszkodzić?
- Jak chronić meble ogrodowe przed blaknięciem na słońcu i uszkodzeniami termicznymi?
- Jak chronić meble ogrodowe przed deszczem?
Latem dużo czasu spędzamy czas na świeżym powietrzu na balkonach bądź tarasach. Chętnie korzystamy z ogrodowych mebli, w które wyposażyliśmy nasze letnie salony – spożywamy przy nich posiłki czy wylegujemy się na słońcu.
Musimy jednak pamiętać, że meble ustawione na zewnątrz są narażone na działanie warunków atmosferycznych oraz zużycie i dlatego, aby zachować ich atrakcyjny wygląd, wydłużyć ich żywotność i móc z nich korzystać przez wiele sezonów, musimy odpowiednio o nie zadbać. Oto wskazówki dotyczące pielęgnacji mebli ogrodowych.
Jak czyścić meble ogrodowe, by ich nie uszkodzić?
Meble ogrodowe są narażone na działanie słońca, deszczu, kurzu i innych czynników atmosferycznych. Aby służyły przez wiele sezonów, warto je regularnie czyścić, zachowując przy tym ostrożność, by nie uszkodzić ich powierzchni.
Przede wszystkim należy zadbać o systematyczne czyszczenie mebli. Wszystkie powstałe zabrudzenia najlepiej usuwać niezwłocznie po ich pojawieniu się. Starych i zaschniętych zanieczyszczeń trudniej jest się pozbyć.
Przy czyszczeniu mebli ogrodowych lepiej unikać mycia pod ciśnieniem i stosowania agresywnych środków chemicznych, takich jak wybielacz, ponieważ może to osłabić i odbarwić materiały, z których są zrobione. Podstawowa zasada to dobór odpowiednich środków czyszczących do rodzaju materiału.
Jak czyścić meble ogrodowe?
- Meble plastikowe można myć miękką gąbką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Należy unikać twardych szczotek, które mogą porysować powierzchnię.
- Meble drewniane najlepiej czyścić wilgotną ściereczką i delikatnym środkiem przeznaczonym do drewna. Nie należy używać dużych ilości wody, która może doprowadzić do pęknięć i odkształceń.
- Meble z metalu czy aluminium również powinny być czyszczone łagodnym detergentem.
- W przypadku mebli rattanowych lub technorattanowych wystarczy przetarcie wilgotną ściereczką z delikatnym środkiem, a przy większym zabrudzeniu — użycie miękkiej szczotki.
Niezależnie od materiału, zawsze warto wykonać próbę czyszczenia na niewidocznej części mebla, a po wyczyszczeniu pozwolić meblom na wyschnięcie.
W czystości należy też utrzymywać poduszki wyściełające meble – te, które można, pierzemy w pralce (zgodnie z instrukcją na etykiecie), a te wodoodporne przecieramy ciepłą wodą z mydłem. Przed ponownym użyciem konieczne jest ich wysuszenie. Dobrze regularnie strzepywać poduszki i okresowo je przecierać, aby nie stały się brudne.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Wiosenna metamorfoza balkonu 2025: gdzie kupić tanie i piękne meble na balkon i taras?
Jak chronić meble ogrodowe przed blaknięciem na słońcu i uszkodzeniami termicznymi?
Meble ogrodowe wystawione na działanie promieni słonecznych i wysokie temperatury z czasem tracą kolor, blakną, a nawet ulegają odkształceniom czy pęknięciom. Aby temu zapobiec, warto chronić je przed mocnym słońcem, na przykład umieszczając je pod ogrodowym parasolem, markizą, pergolą czy żaglem przeciwsłonecznym.
Ograniczenie bezpośredniego nasłonecznienia znacznie spowalnia proces blaknięcia i nagrzewania się powierzchni. Pomocne mogą też być rośliny posadzone na balkonie czy tarasie, szczególnie pnącza tworzące roślinne parawany.
Jeśli przez dłuższy czas nie korzystasz z mebli, warto przysłonić je pokrowcami, np. białymi narzutami – ochronią je przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV, odbijając je.
Jak chronić meble ogrodowe przed deszczem?
Deszcz to jeden z największych wrogów mebli ogrodowych. Wilgoć może prowadzić do pękania drewna, korozji metalu czy rozwoju pleśni na tkaninach. Dlatego warto odpowiednio zabezpieczyć meble, by cieszyć się nimi przez wiele sezonów.
Nie wszystkie meble ogrodowe są odporne na deszcz. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. O ile meble plastikowe czy z technorattanu poradzą sobie nawet z intensywnymi opadami, ponieważ wilgoć i deszcz im nie straszne, to meble drewniane, wiklinowe, rattanowe czy metalowe lepiej zabezpieczyć.
Te lżejsze i o mniejszych gabarytach czy łatwe do złożenia można wnieść do domu, gdy pada. Natomiast te cięższe warto osłonić od silnych opadów specjalnymi wodoodpornymi pokrowcami. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób ochrony mebli ogrodowych przed deszczem.
Warto wybierać modele z otworami wentylacyjnymi, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci pod pokrowcem.
Poduszki z mebli dobrze jest na czas opadów zabrać z tarasu, choć te wodoodporne poradzą sobie z okazjonalnym deszczem – trzeba tylko pamiętać, aby wystawić je później na słońce, aby wyschły.
Przeczytaj też: Jak dbać o meble tarasowe i ogrodowe po sezonie letnim? Praktyczne porady