Meble ogrodowe. Jakie będą modne w tym roku? Coś nowego czy wypróbowane pomysły?

2015-02-03 17:45 Monika Czerwińska-Konarska

Meble ogrodowe to temat przyjemny, ale trudny. Z mebli ogrodowych korzystamy tylko kilka miesięcy. Jak więc wybrać meble ogrodowe, by tras i balkon wyglądały stylowo i elegancko? By nie wprowadzać wyraźnego podziału na część zewnętrzną i wewnętrzną mieszkania? Ten sam styl w pokoju dziennym i na tarasie albo balkonie automatycznie łączy jedno z drugim powiększając przestrzeń.

Może pogoda jeszcze nie jest ogrodowa, ale dzień jest coraz dłuższy, coraz więcej słońca za oknem. To idealny czas na spokojne przemyślenie, z filiżanką kawy w ręku, jak urządzić nasz nowy taras lub ogród, jakie kupić meble ogrodowe i dodatki, jakie kwiaty. A może odmienić już istniejący? Zawsze takie decyzje zostawiamy na ostatnią chwilę i w efekcie zostajemy z tymi samymi meblami ogrodowymi na kolejny rok. W sklepach z wyposażeniem wnętrz zaczynają się powoli pojawiać nowe kolekcji mebli ogrodowych, można więc spokojnie poprzymierzać się w wyobraźni do nowych foteli, leżaków i parasoli… Mamy dla Was garść inspiracji i pomysłów z czego będziemy wybierać w nadchodzącym sezonie!

Meble ogrodowe drewniane, rattanowe, metalowe czy z nowoczesnego tworzywa?

Meble ogrodowe, tak jak meble do wnętrza domu podlegają swoim trendom. Znajdziemy fotele na taras, leżaki i stoły pasujące do stylu nowoczesnego, minimalistycznego, rustykalnego i klasycznego. Do wyboru, do koloru. Z materiałów tradycyjnych i nowoczesnych. W wersji ekonomicznej i luksusowej. Do niedawna meble ogrodowe z tworzywa były tymi najbardziej ekonomicznymi. Nie były one zbyt piękne, kojarzyły się altanami w ogródkach pracowniczych. Teraz jednak technologia bardzo się rozwinęła i meble ogrodowe z tworzywa sztucznego znajdziemy w segmencie luksusowym. Projektują z nich najbardziej uznani artyści na  świecie. Dlatego meble ogrodowe dobrze zaprojektowane, z wysokogatunkowego tworzywa będą doskonałą inwestycja na kilka lub kilkanaście lat. A najpiękniejsze w tych meblach ogrodowych jest to, że są odporne na zmienną polską pogodę, na częsty deszcz i palące słońce. Ekologiczny rattan nie daje się nie kochać… Meble ogrodowe z drewna egzotycznego wyróżniają się niezwykła urodą, zawsze są mile widziane na balkonach i tarasach. Zazwyczaj mają prostą formę i pasują do stylu nowoczesnego i minimalistycznego. Zaletą drwnianych mebli ogrodowych jest też to, że często są składane, dlatego łatwiej je przechowywać zimą w zamkniętym pomieszczeniu. Jednak by cieszyły, wymagają naszej troski czyli regularnej konserwacji. Tak samo jak meble ogrodowe z wikliny i naturalnego rattanu, które powinny być regularnie myte, a nie używane chowane pod zadaszeniem. Meble ogrodowe z kutego metalu wymagają czyszczenia raz na jakiś czas metalową szczotką i malowania farbą. Meble ogrodowe aluminiowe, podobnie jak ekologiczny rattan nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Meble ogrodowe czyli komfortowa strefa relaksu pod chmurką

Wiosna i długie letnie dni zachęcają do spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Jednak po pracy i w w/e nie zawsze mamy czas na dłuższe wycieczki za miasto. Dlatego idealnym rozwiązaniem staje się ładnie zaaranżowany taras albo balkon. Obecnie w sklepach jest ogromny wybór mebli ogrodowych, w różnych stylach i z różnych materiałów. Teraz jest idealna chwila na zastanowienie się co jest nam potrzebne albo co nam się podoba, co byśmy chcieli zmienić w aranżacji wałsnego tarasu, czy balkonu. Pamiętajmy jednak by się nie zatracić w przesadnej aranżacji balkonu albo tarasu. To przyroda i żywe rośliny mają tutaj grać pierwsze skrzypce. Meble ogrodowe mają się wtopić w zieleń, a nie ją przytłoczyć. Dlatego dobrze jeśli będą w neutralnych kolorach beży, brązów, szarości, czasem bieli. Kształt i styl mebli ogrodowych powinien natomiast stylistycznie nawiązywać do aranżacji pokoju dziennego. Nie dzielmy wystroju na wewnętrzny i zewnętrzny. Takie podziały zawsze są sztuczne i wprowadzają zgrzyt. Dzięki temu całość będzie spójna, a nie męcząca nadmiarem bodźców. A wtedy już tylko krok do prawdziwego relaksu i przyjemności z przebywania na zewnątrz.