Kwiaty domowe rosnące w wodzie. 15 roślin, które nie potrzebują ziemi, by rosnąć

2024-06-19 11:16

Notorycznie zapominasz o podlewaniu roślin? A może chcesz uniknąć bałaganu podczas przesadzania ich do nowych doniczek? W takim razie mamy dla ciebie dobrą wiadomość – wiele z domowych gatunków roślin można uprawiać... w naczyniu z wodą. Bez doniczki i bez ziemi. Jakie rośliny rosną w wodzie? Hydroponiczna uprawa roślin doniczkowych bez tajemnic.

Uprawa roślin w wodzie – zalety

By zdrowo rosnąć i się rozwijać niektóre gatunki roślin wcale nie potrzebują doniczek z ziemią. W zupełności wystarczy im woda. Brak doniczki z podłożem sprawia, że rośliny łatwiej przyswajają składniki odżywcze.

Co więcej, będąc cały czas w wodzie, roślina nie jest narażona na przesuszenie. Warto też wspomnieć, że rośliny uprawiane w wodzie mogą być ciekawą ozdobą wnętrz, a dzięki przezroczystym naczyniom, możemy stale kontrolować stan korzeni.

Jak uprawiać rośliny w wodzie?

Jeśli chcemy uprawiać rośliny w wodzie, możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy, łatwiejszy, to odcięcie kawałka pędu i umieszczenie go w naczyniu z wodą. Należy pamiętać, by zawsze w wodzie znajdowały się tylko korzenie i fragment pędu, a nie liście. Jeśli zamoczymy liście, mogą szybko zgnić i zanieczyścić wodę.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny kolekcjonerskie. 11 rzadkich okazów, które wzbogacą twoją domową dżunglę

rośliny w wodzie
Autor: getty images

Druga metoda to wyjęcie całej rośliny z doniczki, oczyszczenie korzeni z ziemi (najlepiej zrobić to pod bieżącą wodą) i zanurzenie ich w naczyniu z wodą. Ta metoda jest nieco trudniejsza, ponieważ dorosłej, w pełni wykształconej roślinie, która przez długi czas rosła w ziemi może zająć trochę więcej czasu, by oswoić się z wodą. Dlatego specjaliści zalecają, by przygodę z uprawą roślin w wodzie zaczynać od zaszczepek, czyli pojedynczych pędów.

Gdy już mamy roślinę, czas zadbać o odpowiedni pojemnik. Doskonale sprawdzą się szklane wazony, słoiki lub inne przezroczyste pojemniki, niekoniecznie szklane. Chodzi o to, by dopasować rozmiar naczynia do rośliny – jeśli pęd umieścimy w butelce z wąską szyjką, gdy system korzeniowy się rozwinie, będziemy mieć problem z wyjęciem rośliny z butelki. Trzeba ją będzie wtedy najprawdopodobniej rozbić.

ZOBACZ TEŻ: Rośliny do kawalerki. 15 najlepszych roślin do małego mieszkania

ROśliny uprawiane w wodzie
Autor: getty images

W jakiej wodzie uprawiać rośliny? Najlepiej, by woda, w której trzymamy rośliny była pozbawiona chloru i zanieczyszczeń. Warto więc wodę z kranu zagotować i pozostawić na 1-2 dni. W odstanej i przegotowanej wodzie rośliny będą lepiej rosnąć.

Stanowisko również jest istotne, gdy uprawiamy rośliny w wodzie. Ponieważ miejsce o dużym nasłonecznieniu może podnosić temperaturę wody i przyczyniać powstawanie glonów, lepiej umieścić naczynie z rośliną w pomieszczeniu, gdzie jest jasno, ale światło jest rozproszone.

W uprawie roślin w wodzie nie można zapomnieć o nawożeniu. W okresie wegetacyjnym należy zasilić wodę specjalnym nawozem do roślin uprawianych metodą hydroponiczną (w wodzie), albo rozcieńczonym nawozem do roślin zielonych.

Wodę w naczyniu trzeba też regularnie wymieniać, a sam pojemnik – czyścić, zwłaszcza gdy pojawią się na ściankach glony. Wodę zaleca się wymieniać raz na 1-2 tygodnie.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej odporne rośliny doniczkowe. 19 wytrzymałych roślin do domu

ROśliny uprawiane w wodzie
Autor: getty images

Jakie rośliny rosną w wodzie?

Nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy w wodzie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że spośród popularnych gatunków roślin doniczkowych, wiele może bez problemu trzymać w wodzie przez długi czas.

Do roślin, które można uprawiać w wodzie należą m.in.:

 • Aglaonema
 • Anturium Andrego
 • Begonia
 • Dracena Sandera (Lucky bamboo)
 • Epipremnum złociste
 • Filodendron
 • Maranta leuconeura
 • Monstera adansonii Monkey Mask
 • Pelargonia (Geranium)
 • Scindapsus pictus (scindapsus pstry)
 • Skrzydłokwiat
 • Syngonium podophyllum (Zroślicha stopowcowa)
 • Trzykrotka pasiasta
 • Zielistka Sternberga
 • Zioła o miękkich łodygach (rozmaryn, mięta, tymianek, oregano, bazylia)

Zobacz, jakie kwiaty można trzymać w wodzie:

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Nasi Partnerzy polecają