Kominek w ogrodzie. Jaki wybrać? Ogrzewacz gazowy czy biokominek?

2019-08-02 17:16

Oprócz tradycyjnego paleniska przyjemność bezpiecznego obcowania z żywym ogniem we własnym ogrodzie mogą nam dać m.in. ogrzewacze i biokominki. Poznajmy ich zalety, by móc wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Kominek w ogrodzie. Jaki wybrać? Ogrzewacz gazowy czy biokominek?
Autor: materiały prasowe Kratki.com Ogrzewacz gazowy wolnostojący PATIO. Jego unikalną cechą jest widoczny z czterech stron ogień. Urządzenie wyposażone jest w automatykę i moduł sterowania pilotem.

Spis treści

  1. Ogrzewacze gazowe na taras – co warto o nich wiedzieć?
  2. Biokominki w ogrodzie – jakie mają zalety?

Polskie lato nie zawsze zachęca do spędzania czasu na dworze. Dni bywają zbyt gorące, z kolei wieczory szybko robią się chłodne. Również cieplejsze, pogodne dni późnej wiosny czy wczesnej jesieni już w porze zachodu słońca tchną nieprzyjemnym zimnem. Na upał w przestrzeni otwartej nie ma dobrej rady, ale na chłód – jest. To m.in. ogień. Dlatego tak chętnie rozpalamy w otwartych paleniskach – ziemnych albo murowanych.

W wielu miastach jednak palenie w tej formie jest zabronione w trosce o jakość powietrza i bezpieczeństwo pożarowe. A nawet jeśli jest dozwolone, wiąże się z pewnymi uciążliwościami – od przygotownaia drew, przez dokładanie do ognia, po konieczność stałego uważania, czy ogień się nie rozprzestrzenia. Istnieje jednak rozwiązanie. Przynoszą ją ogrzewacze gazowe i biokominki. Dzięki tym urządzeniom długie spotkania przy naturalnym ogniu, o jakich marzymy w zimowe miesiące, będą mogły cieszyć nas, naszych najbliższych i ulubionych przyjaciół.

Ogrzewacze gazowe na taras – co warto o nich wiedzieć?

Znamy je dobrze z tarasów kawiarni, restauracji czy hoteli. Nie zawsze mamy natomiast świadomość, że również w naszym ogrodzie ogrzewacze gazowe mogą stworzyć przytulną atmosferę. Jak? Z jednej strony podniosą temperaturę o kilka stopni. Z drugiej delikatnie rozświetlą mrok. A ponadto będą cieszyć oczy wizją żywego ognia – ruchliwych płomyków, wspaniałych towarzyszy biesiad, zabawy i relaksu w plenerze. Nawet zwykłemu tarasowi nadadzą w ten sposób atrakcyjny i prestiżowy charakter.

Ogrzewacz gazowy PATIO
Autor: materiały prasowe Kratki.com Ogrzewacz gazowy wolnostojący PATIO, szkło/czarny, ze sterowaniem manualnym.

Jak działają ogrzewacze gazowe? Każdy z nich zasilany jest gazem z butli ukrytej w eleganckiej obudowie. Wiele pięknych modeli można znaleźć w ofercie marki Kratki.pl – dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości stali i hartowanego szkła ogrzewacze te prezentują się bardzo nowocześnie. Są przy tym doskonale odporne m.in. na uszkodzenia mechaniczne, a także na ekstremalnie wysokie temperatury. Górna część obudowy w ogrzewaczach tej firmy powstaje z materiałów odpornych na nagrzewanie nawet do 800°C! W rezultacie skutecznie chronią płomień przed wiatrem, gwarantując nam bezpieczeństwo użytkowania. A że spalanie gazu jest czyste, nie tworzy przykrego dymu czy sadzy, szklane elementy ogrzewaczy nie wymagają czyszczenia.

Ciepło generowane przez ogrzewacze rozchodzi się na wszystkie strony, dzięki czemu urządzenia te skutecznie ogrzewają również obszerne tarasy. Na jednej butli są w stanie pracować nawet przez 30 godzin. A że nie wymagają podłączenia do prądu, można je bez kłopotu wykorzystywać w dowolnych, nawet odległych od domu częściach ogrodu – a także na działce pod miastem czy na letnisku. Ponieważ są wyposażone w kółeczka, przesuwanie ich w zależności od potrzeb nie stanowi najmniejszego kłopotu.

Warto dodać, że ogrzewacz gazowy PATIO z oferty Kratki.pl jest sterowany pilotem. Dzięki temu pracą urządzenia można w wygodny sposób sterować zdalnie, a ponadto dowolnie ją programować – np. zaplanować na konkretny dzień czy godzinę, tak by w chwili przybycia gości albo po naszym powrocie do domu taras przywitał nas ciepłą, relaksującą atmosferą. Czy można sobie wyobrazić większy komfort wypoczynku we własnym ogrodzie?

Biokominki w ogrodzie – jakie mają zalety?

Innym rozwiązaniem doskonałym do ogrodu są biokominki. Podobnie jak ogrzewacze gazowe, nie wymagają żadnych przyłączy ani procesu instalacji. Można je więc ustawić w zupełnie dowolnym miejscu, a także bez trudu przenieść w inne w razie potrzeby lub... zachcianki. Nie trzeba też zamawiać do nich butli gazowych, ale jeszcze łatwiejszy w obsłudze płyn na bazie etanolu, tzw. bioetanol. W wyniku spalania bioetanolu wydziela się jedynie dwutlenek węgla i para wodna, bez nieprzyjemnego dymu lub choćby zapachu. Dzięki takiemu paliwu urządzena te są bezpieczne dla dzieci i dorosłych.

Biokominek TANGO 2
Autor: materiały prasowe Kratki.com Biokominek TANGO 2 w kolorze czarnym.

Biokominki służą przede wszystkim do kreacji nastroju. Tworzą poczucie przytulności i bezpieczeństwa, a także odrobiny luksusu. Czy przy tym emitują ciepło? Nie ogrzeją obszernego otwartego tarasu, ale na mniejszym i zacisznym podniosą temperaturę o parę stopni. Efektywniej będą działały w loggi, w altanie lub zwłaszcza na werandzie.

Wielką zaletą biokominków jest ogromna różnorodność rozmiarów, form, stylistyk. Spośród najwyższej jakości urządzeń można wybrać małe, duże, nowoczesne, klasyczne, w wielu kolorach. Dzięki temu można je bez trudu dopasować do każdego ogrodu, tarasu, balkonu. Warto tylko zwrócić uwagę, by palenisko było osłonięte szybami, które zabezpieczą użytkowników przed oparzeniem, a płomień – przed podmuchami wiatru. Miłośnicy minimalizmu z pewnością docenią modele GALINA, HOTEL czy TANGO marki Kratki.pl. Ich obudowa to tylko szyby i stalowa podstawa, co wpływa na doskonałą wizję ognia.

Z kolei dla osób, które lubią oryginalne kształty, atrakcyjną propozycją będą wolnostojące biokominki – o eliptycznej obudowie i futurystycznym charakterze ECHO, a także nawiązujący do miski lub łodzi model MISA. Wszystkie te modele doskonale sprawdzą się jako ozdoba ogrodowego stołu. Natomiast alternatywą do biokominków niewielkich rozmiarów jest ROMEO – elegancki model, który świetnie zaprezentuje się w obszerniejszym ogrodzie z licznymi alejkami i bujną zielenią lub na dużym tarasie.